O‘zbekiston TIV Hirotdagi terrorchilik harakatini qoraladi
O‘zbekiston TIV Afg‘onistonning Hirot shahridagi «Guzargoh» masjidida 2022-yil 2-sentabr kuni juma namozi paytida sodir etilgan hamda tinch aholi orasida ko‘plab insonlarning qurbon bo‘lishi va jarohatlanishiga sabab bo‘lgan terrorchilik harakatini qat’iy qoralab chiqdi.
Bu haqda vazirlik matbuot xizmati ma’lum qildi.
«Bu kabi qabih harakatlar Afg‘onistondagi vaziyatning keskinlashishiga olib kelishi barobarida, mamlakatda uzoq muddatli va barqaror tinchlik hamda milliy totuvlikning o‘rnatilishiga to‘sqinlik qiladi.
Halok bo‘lganlarining oila a’zolari va yaqinlariga hamdardlik bildirib, jabrlanganlarning sog‘ayib ketishini tilaymiz», deyiladi vazirlik bayonotida.

МИД Узбекистана осудил взрыв в мечети Герата, произошедший во время пятничной молитвы
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан сделало заявление касательно теракта, произошедшего 2 сентября в Афганистане.
«Решительно осуждаем террористический акт, совершенный 2 сентября 2022 года во время пятничной молитвы в мечети «Гузаргох» города Герата, в результате которого имеются многочисленные жертвы и пострадавшие среди мирного населения», - говорится в сообщении.
В ведомстве отметили, что подобные насильственные действия провоцируют эскалацию напряженности и препятствуют установлению устойчивого и долгосрочного мира, а также национального согласия в Афганистане.