Janubiy Koreya Prezidenti davlat tashrifi bilan O‘zbekistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In 2019 yil 18-21 aprel kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ladi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasida muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi muloqotning davomi sifatida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy-texnik va gumanitar sohalardagi amaliy hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qiladilar, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashadilar.
Tashrif dasturida Prezident Mun Chje Inning O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisida nutq so‘zlashi, davlat rahbarlarining ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari biznes-forumida hamda Toshkent shahrida Koreya madaniyati va san’ati uyining ochilish marosimida ishtirok etishi ko‘zda tutilgan. Shuningdek, Samarqand shahriga tashrif rejalashtirilgan.
Muzokaralar yakunida Qo‘shma deklaratsiya qabul qilinishi, salmoqli hukumatlararo va idoralararo hujjatlar to‘plami, shuningdek, savdo shartnomalari va investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha bitimlar imzolanishi kutilmoqda.

Президент Южной Кореи посетит Узбекистан с государственным визитом
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 18-21 апреля 2019 года нашу страну с государственным визитом посетит Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин. Об этом сообщила пресс-служба главы нашего государства.
В развитие регулярного узбекско-южнокорейского диалога на высшем уровне главы государств обсудят перспективы дальнейшего укрепления отношений стратегического партнерства, расширения практического сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, финансово-технической и гуманитарной сферах, а также обменяются мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.
Программой визита предусмотрены выступление Президента Мун Чжэ Ина в Олий Мажлисе Республики Узбекистан, участие глав государств в бизнес-форуме ведущих компаний двух стран и церемонии открытия Дома корейской культуры и искусства в Ташкенте. Также состоится посещение Самарканда.
По итогам визита планируются принятие Совместной декларации, подписание весомого пакета межправительственных и межведомственных документов, торговых контрактов, а также соглашений по реализации инвестиционных проектов.