Prezident raisligida Xavfsizlik kengashi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Qurolli Kuchlar akademiyasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan tarkibdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, deb xabar berdi Prezident matbuot xizmati.
Unda Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonni rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi asosida barcha masalalar qatori harbiy qurilish sohasida ham keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilganini ta’kidladi.
Xavfsizlik kengashining joriy yil 10 yanvarda bo‘lib o‘tgan majlisida belgilab berilgan yo‘nalishlar hayotga tatbiq etildi. Qurolli Kuchlarni isloh qilish va rivojlantirishga qaratilgan 46 ta normativ-huquqiy hujjat qabul qilindi.
O‘tgan qisqa vaqtda harbiy qismlarning tuzilmalari to‘liq yangilandi. Samarasiz va vazifalari bo‘yicha bir-birini takrorlaydigan harbiy qismlar qisqartirildi. Natijada qo‘shinlarni saqlab turishga ketadigan xarajatlar kamaydi. Oziq-ovqat bilan ta’minlashda autsorsing tizimi joriy etildi. Bu harbiy bo‘linmalar jangovar tayyorgarligini oshirish, vaqt ko‘rsatkichlarini ikki barobar qisqartirish imkonini berdi.
Mamlakatimiz armiyasi qurolli kuchlar qudrati bo‘yicha dunyo reytingda bir yilda 9 pog‘onaga ko‘tarilgani, Buyuk Britaniyada o‘tkazilgan nufuzli “Kembriy patruli” tanlovida harbiylarimiz 90 mamlakatdan ishtirok etgan 123 jamoa orasida birinchi o‘rinni egallagani bu boradagi ishlar to‘g‘riligini yaqqol isbotlaydi.
Armiya va xalq birligini ta’minlash maqsadida barcha hududlarda harbiy-ma’muriy sektorlar tashkil etildi va ular samarali faoliyat yuritmoqda. Birinchi marta davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbarlari, viloyat hokimlari va ularning o‘rinbosarlari ishtirokida yig‘inlar o‘tkazildi.
Sohaga ixtisoslashgan korxonalarni birlashtiradigan Mudofaa sanoati davlat qo‘mitasi tashkil etildi.
Harbiy xizmatchilar, ularning oila a’zolari va soha faxriylarini ijtimoiy himoyalashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bugunga qadar harbiy xizmatchilarga 56 ta uy topshirildi. 1 ming 500 dan ortiq harbiylar uy-joy bilan ta’minlandi. Yana 74 ta uy qurilishi davom etmoqda.
Yig‘ilishda mamlakatimiz harbiy qudratini yanada mustahkamlash, mudofaa sanoati va harbiy ta’limni rivojlantirish, qurol-aslaha va harbiy texnikalarni modernizatsiya qilish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish orqali qo‘shinlarni boshqaruv tizimi takomillashtirish masalalari tahlil qilinmoqda.

Под председательством Президента прошло заседание Совета безопасности
В Академии Вооруженных Сил прошло расширенное заседание Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев отметил на заседании, что в соответствии со Стратегией действий по развитию нашей страны широкомасштабная работа ведется и в сфере военного строительства.
Последовательно реализованы задачи, поставленные на заседании Совета безопасности 10 января текущего года. Было принято 46 нормативно-правовых актов, направленных на реформирование и развитие Вооруженных Сил.
За минувший короткий срок полностью обновлена структура воинских частей, неэффективные и дублировавшие друг друга части были сокращены. В результате снизился расход средств на содержание войск. Внедрена система аутсорсинга в продовольственное обеспечение, что позволило повысить боеготовность военных подразделений и в два раза сократить временные показатели.
О правильности проводимой работы явственно свидетельствует то, что за один год армия нашей страны поднялась на 9 позиций в мировом рейтинге мощи вооруженных сил, а также наши военные заняли первое место на прошедшем в Великобритании конкурсе «Кембрийский патруль» с участием 123 команд из 90 стран.
Для обеспечения единства армии и народы во всех регионах образованы военно-административные секторы, которые сегодня осуществляют эффективную деятельность.
Впервые проведены сборы с участием руководителей органов государственного и хозяйственного управления, хокимов областей и их заместителей.
Создан Государственный комитет по оборонной промышленности, объединяющий все профильные предприятия.
Особое внимание уделяется социальной защите военнослужащих, их семей и ветеранов сферы. До настоящего времени для них построено 56 домов, жилье получили свыше 1,5 тысячи военнослужащих. Продолжается строительство еще 74 домов.
На заседании рассматриваются вопросы дальнейшего укрепления военной мощи нашей страны, развития оборонной промышленности и военного образования, модернизации вооружения и военной техники, совершенствования системы управления войсками путем внедрения информационно-коммуникационных технологий.