Prezident Shavkat Mirziyoyev mahallabay ishlashga oid yig‘ilishda Toshkent shahar hokimini qat’iy ogohlantirgan. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Yig‘ilishda Toshkent shahar hokimi, birinchi o‘rinbosari va soliq boshlig‘i qat’iy ogohlantirilgan, Farg‘ona va Xorazm viloyatlari hokimlari 1-o‘rinbosarlari lavozimiga loyiqligini ko‘rib chiqish topshirilgan.
Shu bilan birga, tizimdagi oqsoqliklar qat’iy tanqid qilingan.
«Hali 40 foiz mahallada hokim yordamchilarining ishida natija ko‘ringani yo‘q. Misol uchun, 450 ta mahallada ishsizlik darajasi 20 foizdan yuqori. Bunday mahallalar soni Toshkent viloyatida – 59 ta, Farg‘onada – 52 ta, Andijonda – 45 tani tashkil etib, qolgan hududlardan ko‘p», degan prezident.
- Oltinko‘l tumani, Zarafshon shahri hokimlari;
- Bekobod, Oqqo‘rg‘on, Kosonsoy, Nishon, Izboskan, Qo‘rg‘ontepa, Shovot, To‘rtko‘l, Tomdi, To‘raqo‘rg‘on, Qumqo‘rg‘on, Farg‘ona tumanlari, Navoiy, Kattaqo‘rg‘on shaharlari hokimlarining 1-o‘rinbosarlari;

Президент строго предупредил хокима Ташкента
19 апреля под председательством президента прошло видеоселекторное совещание по вопросам повышения результативности системы работы в разрезе махаллей и обеспечения занятости населения.
В ходе совещания глава государства строго предупредил хокима Ташкента, его первого заместителя и руководителя городского налогового управления.
Кроме того, поручено рассмотреть вопрос о соответствии первых заместителей хокимов Ферганской и Хорезмской областей занимаемым должностям.
«Еще в 40% махаллях помощники хокимов не показали результаты работы. Например, в 450 махаллях уровень безработицы выше 20%. В Ташкентской области таких махаллей 59, в Фергане – 52 и в Андижане – 45», – сказал он.