O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2 mart kuni Boku shahrida Qo‘shilmaslik harakati Muloqot guruhining sammitida nutq so‘zlagani haqida xabar qilingandi.
Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev raisligida o‘tgan tadbirda Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov, Iroq Prezidenti Abdullatif Jamol Rashid, Liviya Davlati Prezident kengashi Raisi Muhammad Yunus Al-Manfi, Bosniya va Gersegovina Prezidiumi Raisi Jelka Sviyanovich, shuningdek, Kuba vitse-prezidenti Salvador Mesa, Gabon vitse-prezidenti Roz Raponda, Tanzaniya vitse-prezidenti Filip Mpango hamda Jazoir Bosh vaziri Ayman bin Abdurahmon ishtirok etdi.
Xalqaro tashkilotlar tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh assambleyasi 77-sessiyasi raisi Chaba Kyoryoshi, BMT bosh kotibining o‘rinbosari Tatyana Valovaya, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti bosh kotibi Xusrav Noziriy, Turkiy davlatlar tashkiloti bosh kotibi Kubanichbek Omuraliyev, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash bosh kotibi Qayrat Saribay, BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi ijrochi kotibi Olga Algayerova, Xalqaro migratsiya tashkiloti bosh direktori Antonio Vitorino, Atom energiyasi bo‘yicha xalqaro agentlik bosh direktori Rafael Grossi va Jahon turizm tashkiloti bosh kotibi Zurab Pololikashvili qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, COVID-19 koronavirus pandemiyasi oqibatlarini yengib o‘tish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, atrof-muhitni muhofaza qilish masalalari hamda pandemiyadan keyingi global tiklanish davrida barqaror rivojlanishning boshqa dolzarb muammolari muhokama qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida so‘nggi yillarda insoniyat pandemiyaga qarshi kurashish iqlim o‘zgarishi, tabiiy ofatlar va texnogen fojialarning oqibatlarini ham o‘z boshidan o‘tkazayotgani bilan bog‘liq tahdid va xatarlarni qayd etdi.
— Bu muammolarning ko‘lami tobora kengayib, ular nafaqat ayrim davlatlar, balki butun bir mintaqalarning xavfsizligi va barqaror taraqqiyoti uchun jiddiy xavf solmoqda, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston 2030 yilga qadar mo‘ljallangan Senday hadli dasturining asosiy maqsadlariga erishish bo‘yicha Global platforma faoliyatini yanada kuchaytirish tarafdori ekani ta’kidlandi.
Bu kabi favqulodda holatlar sabablarini chuqur o‘rganish hamda ofat oqibatlarini samarali bartaraf etish maqsadida Prezidentimiz Qo‘shilmaslik harakatining maxsus monitoring va ilmiy tadqiqot tarmog‘ini tashkil qilishni taklif etdi.
Davlatimiz rahbari pandemiyadan keyingi davrda geosiyosiy va mafkuraviy ziddiyatlar kuchayib, ularning ta’sirida jahonning turli nuqtalarida yangi notinchlik o‘choqlari paydo bo‘layotganini qayd etdi.
— Yaqin Sharq mintaqasi va Afg‘onistonda uzoq vaqtdan buyon saqlanib qolayotgan nizolarning global yechimi hanuzgacha topilgani yo‘q, — dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Keyingi paytlarda barcha davlatlarda o‘sib borayotgan terrorizm va ekstremizmning xavf-xatariga qarshi Qo‘shilmaslik harakati doirasida amaliy aloqalarni kuchaytirish tobora dolzarb tus olayotganini alohida ta’kidlandi.
Shuni hisobga olib, Qo‘shilmaslik harakati terrorizmning har qanday ko‘rinishiga qarshi kurashning xalqaro-huquqiy bazasini mustahkamlash bo‘yicha sa’y-harakatlarga yetakchilik qilishi lozimligi qayd etildi. Bu Harakatga a’zo barcha davlatlarning Birlashgan Millatlar Tashkiloti doirasida ko‘p tomonlama hamkorligini yanada faollashtirishga xizmat qiladi.
O‘zbekiston yetakchisi bu muammolarni xalqaro miqyosda samarali hal etish va tizimli muvofiqlashtirishda Birlashgan Millatlar Tashkiloti va uning ixtisoslashgan tuzilmalari albatta asosiy rolni bajarishi lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotini isloh qilish jarayonida Xavfsizlik kengashi tarkibida Qo‘shilmaslik harakati a’zolarining doimiy o‘rni bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi.
Shavkat Mirziyoyev global kun tartibidagi yana bir muhim mavzu – davom etayotgan iqtisodiy inqiroz asoratlarini yumshatish masalasiga e’tibor qaratdi.
— Oziq-ovqat mahsulotlari, suv va energetika resurslarining tobora taqchil bo‘lib borayotgani mamlakatlarimiz ijtimoiy-iqtisodiy tizimlari uchun jiddiy sinov bo‘lmoqda, - dedi davlatimiz rahbari. — Ming afsuski, bunday qiyin vaziyatda eng katta og‘irlik va salbiy ta’sir, avvalo, aynan rivojlanayotgan davlatlar zimmasiga tushmoqda.
O‘zaro amaliy hamkorlikni rivojlantirish, qo‘shma dasturlar va yirik loyihalarni ilgari surish uchun keng iqtisodiy imkoniyatlar eshigini ochib berish maqsadida Qo‘shilmaslik harakati sammitlari arafasida Iqtisodiy forumlarni muntazam o‘tkazib borish taklif etildi.
Bunday muhim tadbirlar innovatsiyalar, zamonaviy bilim va ilg‘or texnologiyalar almashuvini jadallashtirishga, umuman olganda, to‘rtinchi sanoat inqilobi, xususan, “aqlli” iqtisodiyotni rivojlantirish uchun mustahkam poydevor yaratishga xizmat qiladi.
O‘zbekiston Prezidenti pandemiyaning salbiy ta’sirini, birinchi galda, o‘sib kelayotgan yoshlar his qilayotganini ko‘rsatib o‘tdi. Ularning sifatli ta’lim va profes-sional bilim olish, tibbiy xizmatlardan foydalanish va sport bilan shug‘ullanish imkoniyatlari keskin kamaymoqda.
— Eng yomoni, yosh avlodning kelgusida hayotda o‘z munosib o‘rnini topishiga bo‘lgan ishonchi va qat’iyati susaymoqda. Shuningdek, minglab yoshlarning ongu tafakkuriga buzg‘unchi va radikal mafkuralar ta’siri ham tobora kuchaymoqda, — dedi O‘zbekiston rahbari.
Bu boradagi siyosat va rejalarni uyg‘unlashtirish, to‘plangan tajriba bilan o‘rtoqlashish maqsadida O‘zbekiston Qo‘shilmaslik harakati Yoshlar tarmog‘ining “Cheksiz imkoniyatlar sammiti”ni kelgusi yil jahon sivilizatsiyasi markazlaridan biri bo‘lgan ko‘hna Samarqandda tashkil etish niyatida ekanligi ta’kidlandi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari Ozarbayjon tomonini Qo‘shilmaslik harakatiga samarali raislik qilayotgani va sammit muvaffaqiyatli o‘tgani bilan yana bir bor samimiy tabrikladi.

Президент выдвинул ряд важных инициатив на саммите в Баку
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 марта выступил на саммите Контактной группы Движения неприсоединения в городе Баку.
В работе мероприятия, прошедшего под председательством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, также приняли участие Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, Президент Ирака Абдул Латиф Джамаль Рашид, Председатель Президентского совета Государства Ливия Мухаммад Юнис Аль-Манфи, Председатель Президиума Боснии и Герцеговины Желька Цвиянович, вице-президенты Кубы Сальвадор Меса, Габона Роз Рапонда, Танзании Филип Мпанго и Премьер-министр Алжира Айман Бенабдеррахман.
Международные организации представляли председатель 77-й сессии Генеральной ассамблеи Организации Объединённых Наций Чаба Кёрёши, заместитель генерального секретаря ООН Татьяна Валовая, генеральный секретарь Организации экономического сотрудничества Хусрав Нозири, генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубаничбек Омуралиев, генеральный секретарь Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии Кайрат Сарыбай, исполнительный секретарь Европейской экономической комиссии ООН Ольга Алгаерова, генеральный директор Международной организации по миграции Антонио Виторино, генеральный директор Международного агентства по атомной энергии Рафаэль Гросси и генеральный секретарь Всемирной туристской организации Зураб Пололикашвили.
В соответствии с повесткой дня обсуждены вопросы преодоления последствий пандемии коронавируса COVID-19, обеспечения продовольственной безопасности, защиты окружающей среды и другие актуальные проблемы устойчивого развития в период постпандемийного восстановления мира.
Президент Шавкат Мирзиёев в своём выступлении подчеркнул вызовы и риски, связанные с изменением климата, природными бедствиями и техногенными катастрофами, с которыми сталкивается в последние годы человечество помимо борьбы с пандемией.
- Их масштабы растут и представляют серьёзную угрозу безопасности и устойчивому развитию не только отдельных государств, но и целых регионов, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечено, что в этой связи Узбекистан выступает за усиление сотрудничества в рамках Глобальной платформы по достижению основных целей Сендайской программы до 2030 года.
В целях глубокого изучения причин возникновения таких чрезвычайных ситуаций и эффективного предотвращения их последствий Президент нашей страны предложил создать специальную Сеть мониторинга и научных исследований Движения неприсоединения.
Глава нашего государства подчеркнул, что в постпандемийный период усилились геополитические и идеологические противоречия, под воздействием которых в разных регионах мира возникают новые очаги нестабильности.
- До сих пор не найдены глобальные решения конфликтов, сохраняющихся на протяжении долгого времени в регионе Ближнего Востока и Афганистане, - отметил лидер Узбекистана.
Особо подчёркнута возрастающая актуальность расширения практического взаимодействия в рамках Движения неприсоединения в условиях усиливающейся в последнее время во всех странах угрозы терроризма и экстремизма.
С учётом этого выражена уверенность в том, что Движение неприсоединения должно возглавить усилия по укреплению международно-правовой базы борьбы со всеми проявлениями терроризма. Это будет способствовать ещё большей активизации многостороннего сотрудничества всех государств-членов Движения в рамках ООН.
Лидер Узбекистана указал, что в системной координации и эффективном решении этих проблем на международном уровне основная роль должна принадлежать Организации Объединённых Наций и её специализированным структурам.
Подчёркнуто, что в процессе реформирования Организации Объединённых Наций члены Движения неприсоединения должны обрести постоянное место в Совете безопасности.
Шавкат Мирзиёев поднял ещё один важный вопрос глобальной повестки дня – смягчение последствий продолжающегося экономического кризиса.
- Серьёзным испытанием для социально-экономических систем наших стран становится усугубляющийся дефицит продовольствия, водных и энергетических ресурсов, - отметил глава нашего государства. - К огромному сожалению, в столь непростой обстановке основная тяжесть этого негативного воздействия ложится именно на развивающиеся страны, - отметил глава нашего государства.
Для открытия широких экономических возможностей развития практического сотрудничества, продвижения региональных совместных программ и крупных проектов предложено регулярно накануне саммитов Движения неприсоединения проводить Экономические форумы.
Такие важные мероприятия будут способствовать ускорению обмена инновациями, современными знаниями и передовыми технологиями и, в целом, созданию прочного фундамента для четвёртой промышленной революции, в частности, развития «умной» экономики.
Президент Узбекистана отметил, что отрицательное влияние пандемии прежде всего сказывается на подрастающем поколении. Резко сокращаются возможности молодёжи для получения качественного образования и профессий, медицинских услуг и занятия спортом.
- Особенно тревожит, что у молодого поколения снижается уверенность в том, что в будущем оно сможет занять достойное место в жизни. Также усиливается влияние деструктивных и радикальных идеологий на сознание тысяч молодых людей, - сказал руководитель Узбекистана.
Выражено намерение организовать в следующем году «Саммит безграничных возможностей» Молодёжной сети Движения неприсоединения в одном из центров мировой цивилизации – древнем Самарканде, с целью гармонизации политики и планов, обмена накопленным опытом в этом направлении.
В заключение глава нашего государства ещё раз искренне поздравил азербайджанскую сторону с эффективным председательством в Движении неприсоединения и успешным проведением саммита.