Shavkat Mirziyoyev Toshkent xalqaro konferensiyasi ishtirokchilariga murojaat yo‘lladi
Sizlarni Birlashgan Millatlar Tashkilotining Global aksilterror strategiyasini Markaziy Osiyoda amalga oshirishga bag‘ishlangan, BMT Aksilterror boshqarmasi hamda Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti bilan hamkorlikda tashkil etilgan xalqaro konferensiyada qutlayman.
Mazkur forumni o‘tkazish tashabbusimizni qo‘llab-quvvatlaganligi uchun Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi janob Antoniu Guterrishga alohida minnatdorchilik bildirmoqchiman.
YeXHT Bosh kotibi Xelga Shmid xonim, BMT Bosh kotibi o‘rinbosari janob Vladimir Voronkov, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha Mintaqaviy markazi rahbari Natalya German xonimga va Markaziy Osiyo davlatlarining tashqi siyosat idoralari rahbarlariga ushbu muhim tadbirni tashkillashtirishdagi hamkorlik uchun ehtiromimni izhor etaman.
Sizlar konferensiya ishini qo‘llab-quvvatlaganingiz umumiy xavfsizlik va barqarorlik yo‘lida terrorizm, boshqa tahdid va xatarlarga qarshi birgalikda qarshi turish masalasida sobitlikning ishonchli tasdig‘idir.
Bugun biz xalqaro munosabatlarda nizolarning kuchayishi, mamlakatlar o‘rtasidagi ishonch va hamkorlik darajasining pasayishiga guvoh bo‘lib turibmiz. Ayni damda dunyoning turli mintaqalarida keskinlik o‘choqlari saqlanib qolmoqda, qurolli to‘qnashuvlar davom etmoqda.
Ijtimoiy hayot va iqtisodiy faoliyatning barcha jabhalariga zarar keltirgan pandemiya BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga o‘ta salbiy ta’sir qilmoqda. Iqtisodiyot va ijtimoiy hayotdagi inqirozli hodisalar dunyodagi tengsizlikni kuchaytirmoqda, nizolarning keskinlashuvi xavfini jiddiy oshirmoqda va shu asnoda terrorizm g‘oyalarining tarqalishi uchun qulay muhit yaratmoqda.
Shunday murakkab sharoitlarda tobora ortib borayotgan global va mintaqaviy xavfsizlikka tahdidlarga qarshi kurashish yo‘lida dunyo hamjamiyatining sa’y-harakatlarini birlashtirish muhim ahamiyatga ega.
Bundan 15 yil muqaddam dunyoning barcha mamlakatlari BMTning Global aksilterror strategiyasini bir ovozdan ma’qullagan edilar. Ushbu hujjat terrorizmga qarshi kurashda milliy va xalqaro sa’y-harakatlarni birlashtirishga qaratilgan keng qamrovli, umume’tirof etilgan ilk huquqiy asos bo‘ldi.
2011-yilda Markaziy Osiyoning beshta mamlakati uni ro‘yobga chiqarishga doir Qo‘shma harakatlar rejasini tasdiqlab, birinchi bo‘lib mazkur dasturiy hujjatni mintaqalashtirish bo‘yicha namuna ko‘rsatdilar.
Ushbu rejani amalga oshirish terrorizmga qarshi kurashda umumiy tamoyillar va yondashuvlarga doir mintaqaviy konsensusni mustahkamlash, ham ikki tomonlama, ham ko‘p tomonlama hamkorlikning ta’sirchan mexanizmlarini yaratish imkonini berdi.
Mintaqa mamlakatlari terrorizmga qarshi kurash bo‘yicha o‘z milliy tizimlarini shakllantirdilar. Mamlakatlarning BMT tavsiyalariga to‘liq mos keladigan harakatlar strategiyalari ishlab chiqildi.
Shu asnoda davlatlarimiz uchun yanada tartibli va samarali muloqotga kirishish, tajriba va muhim ma’lumotlarni almashish, aksilterror harakatlar salohiyatini oshirish hamda yolg‘iz amalga oshirib bo‘lmaydigan natijalarga birgalikdagi intilishlar orqali erishish imkoniyati paydo bo‘ldi.
Natijada esa bugun ko‘plab nufuzli xalqaro reytinglarda Markaziy Osiyo dunyoning eng xavfsiz mintaqalari qatoridan o‘rin egallamoqda.
Keyingi yillarda bu yerda fundamental ijobiy o‘zgarishlar ro‘y berdi. Mintaqa mamlakatlari o‘rtasida do‘stlik, o‘zaro manfaat va ishonch tamoyillariga asoslangan yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari izchil rivojlanmoqda. Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari mamlakatlarimizning mintaqaviy xavfsizlik va barqaror taraqqiyotni ta’minlash bo‘yicha ulkan salohiyatini yuzaga chiqarishga yordam bermoqda.
Afg‘onistonni Markaziy Osiyoning ajralmas qismi sifatida ko‘rar ekan, mintaqa davlatlari afg‘on xalqiga gumanitar yordam ko‘rsatmoqda, tinch iqtisodiyotni qayta tiklashga va ushbu mamlakatning mintaqaviy savdo-iqtisodiy aloqalarga qo‘shilishiga har tomonlama ko‘maklashmoqda.
O‘zbekiston 14 ta asosiy universal xalqaro huquqiy hujjatlarni imzolagan bo‘lib, xalqaro terrorchilikka qarshi kurashish yo‘lidagi global sa’y-harakatlarda faol ishtirok etmoqda.
Mazkur sohadagi davlat siyosati keng qamrovlilik, inklyuzivlik va izchillik yondashuvlariga tayanadi. Barchamizga ma’lumki, bunday yondashuv huquqni muhofaza qilish choralari bilan bir qatorda preventiv va profilaktik choralarni birgalikda olib borishni, BMTning Global aksilterror strategiyasining asosiy yo‘nalishlarini ro‘yobga chiqarishda nafaqat davlat organlari, balki fuqarolik jamiyati institutlari ham faol qatnashishini nazarda tutadi.
Bu ishda jamiyatda o‘zaro anglashuv muhitini qaror toptirish va muloqotni rivojlantirish, nizolarning oldini olish, ma’naviy-ma’rifiy tarbiya, ta’limni, shu jumladan professional ta’limni ilgari surish, bandlikni ta’minlash, aholining zaif qatlamlarini ijtimoiy himoya qilish eng ustuvor yo‘nalishlar hisoblanadi. Madaniyatlararo va dinlararo muloqot, ayollar va yoshlarning huquqlari va imkoniyatlarini kengaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
O‘zbekistonda terrorizmga qarshi kurashishning fundamental asosi, bu – inson huquqlari va erkinliklarini, qonun ustuvorligini ta’minlashdir. Ishonchimiz komilki, terrorizmga qarshi kurash va inson huquqlarini himoya qilish bir-birini inkor etuvchi emas, balki to‘ldiruvchi va mustahkamlovchi maqsadlardir.
Aminmanki, bugun siz Qo‘shma harakatlar rejasi doirasidagi hamkorligimizni har tomonlama tahlil qilishingiz va uni yangi muhim yo‘nalishlar bilan to‘ldirishingiz mumkin.
Shu nuqtai nazardan, terrorizm va ekstremizmga qarshi birgalikda kurashish samaradorligini oshirish bo‘yicha qator tashabbuslarni ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
Birinchi. Shunisi aniqki, mintaqada aksilterror strategiyani amalga oshirishni muvaffaqiyatli davom ettirish Qo‘shma harakatlar rejasi ijrosining borishini doimiy monitoring qilish va tanqidiy baholash, Markaziy Osiyo mamlakatlarining hamjihatlikdagi harakatlarini muvofiqlashtirish mexanizmlarini kuchaytirishni taqozo etadi.
Shu munosabat bilan, mintaqamizda BMT Aksilterror boshqarmasining ofisini ochish zarurati allaqachon vujudga kelgan deb hisoblaymiz.
Markaziy Osiyoda terrorizmga qarshi kurashish yo‘lida o‘zaro muvofiqlashgan hamkorlikdan maksimal darajada uyg‘un samaraga erishish uchun uning xavfsizlik muammolarini hal qilish bilan shug‘ullanuvchi yetakchi xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar bilan yaqin aloqalarini ta’minlashni taklif etamiz.
Ikkinchi. Bugun dunyoning deyarli barcha mamlakatlari kibermakondagi terrorizm bilan to‘qnashmoqda. Internet radikal g‘oyalarni tarqatish, odamlarni yollash, terrorchilik harakatlarini moliyaviy ta’minlash, rejalashtirish va sodir etish vositasiga aylanmoqda.
Bunday sharoitda davlatlarimizning terrorizm maqsadlarida raqamli texnologiyalardan foydalanishga qarshi samarali kurashish sohasidagi salohiyatini rivojlantirish g‘oyatda muhim ahamiyatga ega.
BMTning Aksilterror boshqarmasini 2020-yilda qabul qilingan Markaziy Osiyoda kiberxavfsizlik va yangi texnologiyalar bo‘yicha dasturlarini bajarish bo‘yicha sa’y-harakatlarni faollashtirishga chaqirib qolamiz.
Ushbu dastur doirasida kiberterrorizm sohasida tajriba va ma’lumotlar, tadqiqotlar va eng yaxshi tajribalar almashinuvini rivojlantirishga qaratilgan Markaziy Osiyoda kiberterrorizm bo‘yicha Yagona elektron tizimni yaratish zarur deb hisoblaymiz.
Bundan tashqari, kibermakonda xavfsizlikka tahdidlarning transchegaraviy xarakterga ega ekanligi axborot makonida ekstremizm va terrorizmning turli ko‘rinishlariga qarshi samarali kurashish imkonini beruvchi yagona xalqaro huquqiy mexanizmlarni yaratishni taqozo etmoqda. Bu masala yuzasidan muloqot tashkil etish va uni muvofiqlashtirishda BMT ko‘magiga umid bildiramiz.
Uchinchi. So‘nggi yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlari harbiy mojarolar hududidan 1500 nafardan ziyod o‘z fuqarolarini vatanga qaytardi, ularni reabilitatsiya va reintegratsiya qilishda o‘ziga xos yondashuvlarni ishlab chiqdi.
Shu munosabat bilan BMTning Aksilterror boshqarmasi shafeligida Markaziy Osiyo mamlakatlarining yetakchi mutaxassislari orasidan Mintaqaviy ekspert kengash ta’sis etishni taklif qilamiz. Radikal g‘oyalar ta’siriga tushib qolgan fuqarolarni reabilitatsiya va reintegratsiya qilish dasturlarini takomillashtirish hamda mamlakatlarimizda terrorizm targ‘ibotiga qarshi kurashish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish kengashning asosiy vazifasi bo‘ladi.
To‘rtinchi. Terrorizm va ekstremizmga qarshi muvaffaqiyatli kurashishning eng muhim sharti samarali yoshlarga oid siyosatdir. BMTning Yoshlar strategiyasida qayd etilganidek, yoshlarda o‘zini bir necha bor oqlaydigan bebaho va g‘oyatda muhim resurs mujassamlashgan.
Mamlakatlarimiz kelajagi yosh avlod qanday inson bo‘lib kamol topishi, qanday ta’lim va tarbiya olishi, biz ular uchun qanday sharoitlar va “ijtimoiy liftlar” yaratib berishimizga bog‘liq.
Shu kabi barcha masalalarni har tomonlama muhokama qilish uchun 2023 yilda Samarqand shahrida, ilgari taklif qilganimizdek, doimiy faoliyat yuritadigan Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari Yoshlari kengashini chaqirishni taklif qilamiz. Uchrashuvlar yakuni bo‘yicha mamlakatlarimiz yoshlari o‘rtasida har tomonlama hamkorlikni kengaytirish, yosh avlodning o‘z iqtidorini namoyon qilishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, ularda ekstremizm va terrorizm g‘oyalariga qarshi mustahkam immunitetni shakllantirish yo‘nalishlarida tajriba almashishga doir batafsil Harakatlar rejasini ishlab chiqish zarur.
Beshinchi. Xabaringiz bor, BMTning Global aksilterror strategiyasida bag‘rikenglik, o‘zaro hurmat, jamiyatning barcha qatlamlari ishtirokida dinlararo va madaniyatlararo muloqot g‘oyalari va tamoyillarini ilgari surish muhim o‘rin tutadi.
2018-yilda O‘zbekiston tashabbusi bilan BMTning Bosh Assambleyasi maxsus “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” rezolyusiyasini qabul qildi. Rezolyusiyada sayyoramizda tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash yo‘lida savodsizlik va jaholatga barham berish, bag‘rikenglik, o‘zaro hurmat va o‘zaro anglashuvni qaror toptirish alohida ta’kidlangan.
Kelgusi yilda BMT shafeligida yuqori darajadagi “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” konferensiyasini o‘tkazish hamda konferensiya yakunlari bo‘yicha BMTning Maxsus rezolyusiyasida mustahkamlab qo‘yilgan g‘oyalarni ilgari surish yo‘lida amaliy hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini belgilab olishni taklif qilamiz.
Muhtaram xonimlar va janoblar!
Terrorizmning oldini olish va unga qarshi kurashish yo‘lidagi sa’y-harakatlarimiz ular mintaqaviy va global miqyosida samarali muvofiqlashtirib borilgandagina natija beradi.
Aynan shu sababli ham bugungi forum, qabul qilinajak Toshkent deklaratsiyasi va Markaziy Osiyoda BMTning Global aksilterror strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha yangilangan Qo‘shma harakatlar rejasi favqulodda muhim ahamiyat kasb etadi.

Шавкат Мирзиёев обратился к участникам Международной конференции стран Центральной Азии
Президент Шавкат Мирзиёев обратился к участникам Международной конференции высокого уровня «Региональное сотрудничество стран Центральной Азии в рамках Совместного плана действий по реализации Глобальной контртеррористической стратегии ООН».
Уважаемые главы делегаций! Уважаемые руководители международных организаций!
Приветствую вас, участников международной конференции, посвященной реализации Глобальной контртеррористической стратегии Организации Объединённых Наций в Центральной Азии, организованной в партнёрстве с Контртеррористическим управлением ООН и Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе.
Хочу выразить особую благодарность Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций господину Антониу Гутерришу за поддержку нашей инициативы о проведении данного форума.
Выражаю признательность Генеральному секретарю ОБСЕ госпоже Хельге Шмид, заместителю Генерального секретаря ООН господину Владимиру Воронкову, главе Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии госпоже Наталье Герман и руководителям внешнеполитических ведомств государств Центральной Азии за совместную организацию этого важного мероприятия.
Ваша поддержка работы конференции является убедительным подтверждением приверженности совместному противодействию терроризму, другим вызовам и угрозам во имя всеобщей безопасности и стабильности.
Сегодня мы являемся свидетелями усиления противоречий в международных отношениях, снижения уровня доверия и сотрудничества между странами. При этом в различных регионах мира сохраняются очаги напряжённости, продолжаются вооружённые конфликты.
Пандемия, затронувшая все сферы общественной жизни и экономической деятельности, самым негативным образом влияет на достижение Целей устойчивого развития ООН. Кризисные явления в экономике и социальной жизни усиливают неравенство в мире, значительно увеличивают риски обострения конфликтов, создавая питательную среду для распространения идей терроризма.
В таких сложных условиях важно объединение усилий всего мирового сообщества в борьбе с нарастающими глобальными и региональными угрозами безопасности.
15 лет назад все страны мира единогласно одобрили Глобальную контртеррористическую стратегию ООН. Она стала первой всеобъемлющей, коллективной и общепризнанной правовой основой для объединения национальных и международных усилий в борьбе с терроризмом.
В 2011 году Центральная Азия показала первый успешный пример регионализации этого программного документа, когда все пять стран приняли Совместный план действий по его реализации.
Осуществление этого Плана позволило укрепить региональный консенсус в отношении общих принципов и подходов в борьбе с терроризмом, создать действенные механизмы сотрудничества как на двусторонней, так и на многосторонней основе.
Страны региона сформировали национальные системы противодействия терроризму. Разработаны страновые стратегии действий, полностью соответствующие рекомендациям ООН.
Благодаря этому наши государства смогли вступить в более структурированный и продуктивный диалог, обмениваться опытом и важной информацией, наращивать антитеррористический потенциал и добиваться совместными усилиями того, что невозможно сделать в одиночку.
И как результат – сегодня многие авторитетные международные рейтинги причисляют Центральную Азию к наиболее безопасным регионам мира.
В последние годы здесь произошли фундаментальные позитивные изменения. Между странами региона поступательно развиваются добрососедские отношения, основанные на принципах дружбы, взаимной выгоды и доверия. Консультативные встречи глав государств Центральной Азии способствуют реализации огромного потенциала наших стран в обеспечении региональной безопасности и устойчивого развития.
Рассматривая Афганистан как неотъемлемую часть Центральной Азии, государства региона оказывают гуманитарную помощь афганскому народу, всемерно содействуют восстановлению мирной экономики и вовлечению этой страны в региональные торгово-экономические связи.
Узбекистан, подписал 14 основных универсальных международных правовых документов и активно участвует в глобальных усилиях по противодействию международному терроризму.
Государственная политика в данной сфере основывается на всеобъемлющем, инклюзивном и последовательном подходе. Как известно, при таком подходе сочетается применение наряду с правоохранительными также и превентивных, профилактических мер. В реализации основных направлений Глобальной контртеррористической стратегии ООН активно участвуют не только государственные органы, но и институты гражданского общества.
Ключевыми приоритетами в этой работе являются утверждение атмосферы взаимопонимания и развитие диалога в обществе, предотвращение конфликтов, духовно-нравственное воспитание, продвижение образования, в том числе профессионального обучения, обеспечение занятости, социальная защита уязвимых слоев населения. Особое внимание уделяется межкультурному и межрелигиозному диалогу, расширению прав и возможностей женщин и молодежи.
Фундаментальная основа борьбы с терроризмом в Узбекистане – это обеспечение прав и свобод человека, верховенства закона. Мы убеждены, что борьба с терроризмом и защита прав человека являются целями, которые не противоречат, а дополняют и подкрепляют друг друга.
Уверен, что сегодня вы сможете всесторонне проанализировать ход нашего сотрудничества в рамках Совместного плана действий и наполнить его новыми важными направлениями.
В этом контексте мы предлагаем рассмотреть ряд предложений по повышению эффективности совместного противодействия терроризму и экстремизму.
Первое. Очевидно, что дальнейшая успешная реализация контртеррористической стратегии в регионе требует усиления механизмов постоянного мониторинга и критической оценки хода реализации Совместного плана действий, координации взаимодействия стран Центральной Азии.
В этой связи считаем давно назревшей необходимостью открытие в нашем регионе офиса Контртеррористического управления ООН.
Для достижения максимального синергетического эффекта от скоординированного сотрудничества в противодействии терроризму в Центральной Азии предлагаем обеспечить его тесное взаимодействие с ведущими международными и региональными организациями, вовлеченными в решение вопросов безопасности.
Второе. Сегодня практически все страны мира сталкиваются с терроризмом в киберпространстве. Интернет становится инструментом распространения радикальной идеологии, вербовки людей, финансового обеспечения, планирования и совершения террористической деятельности.
В этих условиях принципиально важно развивать потенциал наших государств в области эффективного противодействия использованию цифровых технологий в террористических целях.
Призываем Контртеррористическое управление ООН активизировать усилия по реализации принятой в 2020 году Программы по кибербезопасности и новым технологиям в Центральной Азии.
В рамках этой Программы считаем важным создание Единой электронной сети по кибертерроризму в Центральной Азии, призванной способствовать развитию обмена опытом и данными, исследованиями и лучшими практиками в данной области.
Кроме того, трансграничный характер угроз безопасности в киберпространстве требует создания единых международных правовых механизмов, позволяющих эффективно противодействовать различным проявлениям экстремизма и терроризма в информационной сфере. Надеемся на содействие ООН в организации и координации диалога в этом вопросе.
Третье. В последние годы страны Центральной Азии репатриировали из зон военных конфликтов более 1500 своих граждан, выработали уникальные подходы к их реабилитации и реинтеграции.
В этой связи предлагаем учредить под эгидой Контртеррористического управления ООН региональный Экспертный совет из числа ведущих специалистов стран Центральной Азии. Его главной задачей станет совершенствование программ реабилитации и реинтеграции радикализированных граждан, а также выработка предложений по борьбе с пропагандой терроризма в наших странах.
Четвёртое. Важнейшим условием успешного противодействия терроризму и экстремизму является эффективная молодёжная политика. В Молодёжной стратегии ООН подчеркивается, что молодые люди представляют собой ценнейший и крайне важный ресурс, инвестиции в который многократно окупятся.
От того, каким вырастет молодое поколение, какое получит образование и воспитание, какие условия и «социальные лифты» мы для него создадим, зависит будущее наших стран.
Для всестороннего обсуждения всех этих вопросов предлагаем в 2023 году в Самарканде созвать предложенный нами ранее постоянно действующий Молодёжный совет стран Центральной и Южной Азии. По итогам встречи важно выработать предметный План действий по расширению многостороннего сотрудничества молодёжи наших стран, обмену опытом в создании благоприятных условий для самореализации молодого поколения и формирования у него устойчивого иммунитета к идеям экстремизма и терроризма.
Пятое. В Глобальной контртеррористической стратегии ООН, как вы знаете, ключевое место занимает продвижение идей и принципов толерантности, взаимного уважения, межрелигиозного и межкультурного диалога с участием всех слоёв общества.
В 2018 году по инициативе Узбекистана Генеральная Ассамблея ООН приняла специальную резолюцию «Просвещение и религиозная толерантность», в которой подчёркивается важность ликвидации безграмотности и невежества, утверждения толерантности, взаимоуважения и взаимопонимания во имя укрепления безопасности и мира на планете.
Предлагаем в следующем году под эгидой ООН провести конференцию высокого уровня «Просвещение и религиозная толерантность», по итогам которой определить перспективные направления практического взаимодействия в продвижении идей, заложенных в Специальной резолюции ООН.
Наши усилия в предупреждении и борьбе с терроризмом будут результативными только при условии их эффективной координации на региональном и глобальном уровнях.
Именно поэтому нынешний форум, принимаемая сегодня Ташкентская декларация и обновленный Совместный план действий по реализации Глобальной контртеррористической стратегии ООН в Центральной Азии имеют исключительно важное значение.
Желаю всем участникам Международной конференции плодотворной работы, интересных дискуссий, выработки новых предложений и инициатив, направленных на укрепление международной безопасности и стабильности.