O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-avgust kuni mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (YXHT) Milliy ozchiliklar masalalari bo‘yicha Oliy komissari Qayrat Abdurahmonovni qabul qildi.
Amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari hamda millatlararo totuvlik va barqaror taraqqiyotni ta’minlash sohasida qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
YXHT institutlari bilan ustuvor yo‘nalishlarda — xavfsizlik, iqtisodiyot va ekologiya sohalarida, gumanitar yo‘nalishdagi konstruktiv muloqot va sermahsul hamkorlikning bugungi darajasi mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘rta muddatli istiqbolda qariyb 50 ta tadbirni o‘tkazish nazarda tutilgan «yo‘l xaritasi» birgalikda amalga oshirilmoqda.
Uchrashuvda Oliy komissar mamlakatimizda bag‘rikenglik va gumanizm madaniyatini rivojlantirish, millatlararo va fuqarolararo anglashuv va totuvlikni ta’minlash, shu asosda yosh avlodni tarbiyalash bo‘yicha olib borilayotgan siyosatga yuksak baho berdi.
O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mintaqasida do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va ko‘p qirrali sheriklik munosabatlarini mustahkamlash, Afg‘onistonning tinch rivojlanishi va iqtisodiy tiklanishiga ko‘maklashish borasidagi tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi.
Qator qo‘shma tadbirlar — millatlararo totuvlik masalalari bo‘yicha mintaqaviy seminar, xalqaro tajriba va YXHT tavsiyalarining taqdimotini o‘tkazish, shuningdek, O‘zbekiston delegatsiyasining millatlararo munosabatlar muammosiga bag‘ishlangan davra suhbatida ishtirok etishi yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Ko‘p tilli ta’lim sohasida, shu jumladan Markaziy Osiyo ta’lim dasturi doirasida loyihalarni amalga oshirish ham ko‘zda tutilgan.

Шавкат Мирзиёев принял Верховного комиссара ОБСЕ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 августа принял Верховного комиссара Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) по делам национальных меньшинств Кайрата Абдрахманова, находящегося в нашей стране с визитом.
Были рассмотрены вопросы налаживания практического сотрудничества, а также перспективы реализации совместных проектов и программ в области обеспечения межнационального согласия и устойчивого развития.
С удовлетворением отмечен современный уровень конструктивного диалога и плодотворного взаимодействия с институтами ОБСЕ по приоритетным направлениям – в области безопасности, сферах экономики и экологии, гуманитарном измерении. Совместно осуществляется «дорожная карта», предусматривающая порядка 50 мероприятий на среднесрочную перспективу.
В ходе встречи Верховный комиссар дал высокую оценку осуществляемой в нашей стране политике по развитию культуры толерантности и гуманизма, обеспечению межнационального и гражданского взаимопонимания и согласия, воспитанию на этой основе молодого поколения.
Поддержаны инициативы Узбекистана по укреплению отношений дружбы, добрососедства и многопланового партнерства в регионе Центральной Азии, содействию мирному развитию и экономическому восстановлению Афганистана.
Достигнуты договоренности о проведении ряда совместных мероприятий – регионального семинара по вопросам обеспечения межнационального согласия и презентации международного опыта и рекомендаций ОБСЕ, а также участия делегации Узбекистана в «круглом столе» по проблемам межнациональных отношений.
Предусматривается также реализация проектов в области многоязычного образования, в том числе в рамках Центральноазиатской образовательной программы.