Shavkat Mirziyoyev jamoat transporti bilan bog‘liq muammolarni tanqid qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun, 28-avgust kuni avtomobil transporti sohasida boshqaruvni takomillashtirish, xalqaro xamkorlikni rivojlantirish, transport xizmatlari ko‘lamini kengaytirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Yig‘ilishda sohadagi islohotlarni davom ettirish, tumanlararo va shaharlararo yo‘nalishlarda, tuman markazi bilan olis qishloqlar o‘rtasida zamonaviy transport xizmati ko‘rsatish bo‘yicha vazifalar belgilab berildi.
Xususan, joriy yil yakunigacha transport xizmati ko‘rsatishda yangi tizim joriy etish bo‘yicha topshiriq berildi. Unga ko‘ra, tuman va yo‘nalishlar bo‘yicha transport xizmati ko‘rsatish faoliyati davlat-xususiy sheriklik asosida xususiy operator-dispetcherlarga beriladi. Litsenziyaga ega va tender g‘olibi bo‘lgan xususiy operator-dispetcher tegishli hudud yoki yo‘nalishda shartnoma asosida barcha transport xizmati ko‘rsatuvchilarni birlashtirib, ular uchun yagona platforma tashkil etadi. Yo‘lovchi kam yo‘nalishlarga transport qo‘yish davlat talabi etib qo‘yiladi. Xizmat ko‘rsatuvchilarga «Har bir oila – tadbirkor», «Yoshlar –kelajagimiz» davlat dasturlari doirasida imtiyozli kreditlar beriladi.
Hududlarda transport yo‘nalishlarining 30 foizdan ortig‘i ishlamayotgani, shu bois viloyatlarda 13 ta avtokorxona tashkil etib, ularga bu yil 400 ta, keyingi yil oxirigacha 780 ta «Isuzu» avtobusi sotib olish zarurligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda odamlarning o‘z yuk mashinalaridan foydalanib, daromad topishi uchun qulaylik yaratish zarurligi ta’kidlandi. Yuk tashish tizimiga xususiy sektorni jalb qilib, yuk tashuvchilarga litsenziya va ruxsat berish tartib-taomillarini tubdan qisqartirish, xususiy ekspeditorlik tashkilotlari faoliyatini tashkil etish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Tranzit yuk tashishda yurtimiz vakillari ishtirokni kengaytirish, magistral yo‘l infratuzilmasi rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Mamlakatimiz orqali yuk tashishni ko‘paytirish uchun xorijiy davlatlar va yirik kompaniyalar bilan qo‘shimcha bitimlar imzolash, Trans-Afg‘on, Trans-Kavkaz, Trans-Xitoy kabi avtomobil yo‘llaridan foydalanishni jadallashtirish, yuk tashuvchilar bilan hamkorlikda korxonalar tashkil etish, sohaga oid xalqaro hujjatlarga qo‘shilish, tegishli qonun loyihasi ishlab chiqish vazifalari qo‘yildi.
Toshkentda yo‘nalishlarni boshqarish samarasi pastligi, avtobuslar parki 75 foizga eskirgani, bekatlarda avtobuslarning kelib-ketish vaqtini ko‘rsatuvchi elektron tablolar, bepul internet, avtobuslarda mobil ilovalar va videokuzatuv moslamalari yo‘qligi tanqid qilindi. Shu bois Toshkent shahrida yo‘lovchi tashish transporti tizimini tubdan yangilash konsepsiyasini ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Transport xizmati ko‘rsatish sohasiga axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng tatbiq etish, yo‘lkira uchun elektron to‘lov tizimini joriy qilish, poytaxtimizda yo‘lovchi tashish tizimi va infratuzilmasini yirik megapolislar darajasida rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Davlat rahbarining 2018-yil 6-martdagi qaroriga muvofiq O‘zbekiston avtomobil transporti agentligi qayta tashkil etilgan edi. 2018-2021-yillarda avtomobil transporti infratuzilmasini rivojlantirish dasturi qabul qilindi. Dastur ijrosi doirasida 57 ta yangi yo‘lovchi tashish yo‘nalishi ochildi, 9 ta yangi avtostansiya qurildi, 82 ta yangi avtobus sotib olindi. Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikistonga 5 ta xalqaro avtobus yo‘nalishi ochildi.

Шавкат Мирзиёев подверг критике сферу общественного транспорта
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 августа провел совещание по вопросам совершенствования управления в сфере автомобильного транспорта, расширения масштабов оказания транспортных услуг.
Как известно, в соответствии с постановлением Президента нашей страны от 6 марта 2018 года Узбекское агентство автомобильного и речного транспорта было реорганизовано. Была принята Программа развития инфраструктуры автомобильного транспорта на 2018-2021 годы. В рамках ее исполнения открыто более 50 маршрутов по перевозке пассажиров, построено 9 автостанций, закуплено 82 новых автобуса. Налажено 5 международных автобусных маршрутов в Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан.
На совещании определены задачи по продолжению реформ в сфере, оказанию современных транспортных услуг на межрайонных и междугородних маршрутах, между районными центрами и отдаленными селами.
В частности, даны поручения по внедрению до конца текущего года новой системы транспортного обслуживания в соответствии с которой деятельность по оказанию транспортных услуг в районах и на маршрутах будет передана частным операторам-диспетчерам на основе государственно-частного партнерства. Частные операторы-диспетчеры, имеющие лицензию и выигравшие тендеры, на договорной основе объединят субъектов оказания транспортных услуг в соответствующих регионах или маршрутах, создав для них единую платформу. Важнейшим приоритетом определено обеспечение движения транспорта на маршрутах с низким пассажиропотоком. Субъектам оказания транспортных услуг будут выдаваться льготные кредиты в рамках программ «Каждая семья - предприниматель», «Молодежь – наше будущее».
Отмечалось, что более 30 процентов маршрутов в регионах бездействуют, в связи с чем необходимо организовать 13 автопредприятий, закупить в текущем году 400, до конца следующего года – 780 автобусов «Исузу».
На совещании было указано на необходимость создания удобств для того, чтобы люди могли получать доход, пользуясь своим грузовым транспортом. Даны указания по привлечению частного сектора в систему грузоперевозок, кардинальному сокращению лицензионных и разрешительных процедур для грузоперевозчиков, налаживанию деятельности частных экспедиторских организаций.
Особое внимание было уделено вопросам расширения участия отечественных субъектов в транзитных грузоперевозках, развития инфраструктуры магистральных дорог.
Поставлены задачи по заключению с иностранными государствами и крупными компаниями дополнительных соглашений по перевозке грузов через нашу страну, ускорению использования Трансафганской, Транскавказской, Транскитайской и других автомобильных дорог, организации совместных предприятий с грузоперевозчиками, присоединению к международным документам в сфере, разработке соответствующего проекта закона.
Подвергнуты критике низкая эффективность управления маршрутами в Ташкенте, изношенность автобусного парка, которая составляет 75 процентов, отсутствие на остановках электронных табло с графиком движения автобусов, бесплатного интернета, средств видеонаблюдения в автобусах и соответствующих мобильных приложений. В связи с этим указано на необходимость разработки концепции кардинального обновления пассажирского транспорта в городе Ташкенте.
Даны поручения по широкому внедрению информационно-коммуникационных технологий в сферу транспортного обслуживания, электронной системы приема платы за проезд, развитию системы и инфраструктуры перевозки пассажиров в столице на уровне крупных мегаполисов.