Prezident Marg‘ilondagi yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonasi bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Marg‘ilon shahrida tashkil etilgan yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonasida bo‘ldi.
Navro‘z mahallasi hududidagi bu joy ilgari toshloq, foydalanilmaydigan yer edi. Lekin kommunikatsiya va logistika jihatidan juda qulay.
Shu bois 7 gektar maydonda ushbu sanoat zonasi tashkil etildi. Bu yerda to‘qimachilik, charm-poyabzal, mebelsozlik, oziq-ovqat sanoati bo‘yicha 28 ta loyiha joylashtirilgan. Bugungi kunda ularning 12 tasi ishlab chiqarish faoliyatini boshlagan. Barcha korxonalarda mingdan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari korxonalardan birida ishlayotgan ayollar bilan suhbatlashdi.
- Inson qadrini ulug‘lash bo‘yicha harakatlarimizda ayollarga alohida ahamiyat qaratayapmiz. Ayol bu - oila degani, barkamol farzandlar degani. Nima uchun «Ayollar daftari» tashkil qildik? Har bir ehtiyojmand xotin-qizga e’tibor qilish uchun. Sizning ham ba’zilaringiz «mening qo‘limdan kelmaydi» deb o‘ylagan bo‘lishingiz mumkin. Qila olar ekansiz-ku. Sizlarda mana shunday ishonch bo‘lishi uchun, qizlarimiz kasb-hunarli bo‘lishi uchun bundan keyin ham hamma imkoniyatlarni ishga solamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bunday sanoat zonalarini chekka tumanlarda ham ochib, unga yoshlarni jalb etish, kasbga o‘rgatish va tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha topshiriq berildi.
Prezidentimiz Toshloq tumanidagi «Agro impex valley» mas’uliyati cheklangan jamiyati faoliyati bilan ham tanishdi. Qiymati 100 milliard so‘mdan ziyod bo‘lgan ushbu korxona 2020 yilda ishga tushirilgan. Bu yerda «Amira tekstil» belgisi ostida tayyor kiyim-kechaklar ishlab chiqarilmoqda. Shuningdek, yozgi poyabzallarning ustki qismi ham tayyorlanadi.
Davlatimiz rahbari shu yerda Toshloq tumanida ishlab chiqarilayotgan sanoat va hunarmandchilik mahsulotlarini ko‘zdan kechirdi.

Президент посетил Молодежную промышленную и предпринимательскую зону в Маргилане
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Молодежную промышленную и предпринимательскую зону в городе Маргилане, сообщает пресс-служба главы государства.
Промзона организована в махалле Навруз, в не использовавшемся прежде, но удобном в плане коммуникаций и логистики месте.
На территории зоны площадью 7 гектаров размещены 28 проектов текстильной, кожевенно-обувной, мебельной и пищевой промышленности. Сегодня 12 из них начали производство. На всех предприятиях будет создано более тысячи рабочих мест.
Глава государства побеседовал с женщинами, работающими на одном из предприятий.
- В наших усилиях по возвеличиванию чести и достоинства человека мы делаем акцент на заботу о женщинах. Женщина – это семья, гармонично развитые дети. Почему мы создали "женскую тетрадь"? Чтобы уделить внимание каждой женщине, которой необходима поддержка. Некоторые из вас, возможно, думали, что не справитесь. Но вы справились. Мы и дальше будем делать все возможное, чтобы у вас была такая уверенность, чтобы наши девушки приобретали профессии, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Поручено создать такие промышленные зоны и в отдаленных районах, привлечь туда молодежь, обучить и поддержать их бизнес.
Президент ознакомился также с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Agro impex valley» в Ташлакском районе. Предприятие стоимостью более 100 миллиардов сумов запущено в 2020 году. Выпускает готовую одежду под брендом "Amira textile". В числе продукции - верхняя часть летней обуви.
Глава государства осмотрел образцы промышленной и ремесленнической продукции, производимой в Ташлакском районе.