Shavkat Mirziyoyev Pekinda Imron Xon bilan uchrashdi
O‘zbekiston-Pokiston strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Pokiston Bosh vaziri o‘tgan yil iyul oyida O‘zbekistonga amalga oshirgan tashrifda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishning ilk natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Jumladan, o‘tgan yil yakunida ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi 1,5 barobar ortdi, bir yilda 40 dan ortiq qo‘shma korxona tashkil etildi.
Mamlakatimizning turli hududlarida farmatsevtika preparatlari, kimyoviy tovarlar va to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Sanoat, ta’lim va kino sohalarida qator muhim loyihalari ishlab chiqilmoqda.
Hududlararo aloqalar ham kengaymoqda — shu kunlarda Panjob viloyati gubernatori Sarvar Choudri boshchiligidagi delegatsiya mamlakatimizda bo‘lib turibdi.
Uchrashuvda ishbilarmonlarning qo‘shma tashabbuslari va istiqbolli investitsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, bank-moliya sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar, shu jumladan Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi.
«Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar» temir yo‘lini qurish loyihasini ilgari surish borasidagi amaliy ishlarni davom ettirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Oliy va yuqori darajalardagi bo‘lajak muloqotlar rejasi ham ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Prezidenti va Pokiston Bosh vazirining uchrashuvi har doimgidek ochiq, ishchan va do‘stona ruhda o‘tdi.

Шавкат Мирзиёев в Пекине встретился с Премьер-министром Пакистана Имраном Ханом
5 февраля, в ходе второго дня программы пребывания в городе Пекине Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Имраном Ханом. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечены первые результаты реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Премьер-министра Пакистана в Узбекистан в июле прошлого года.
Так, двусторонний товарооборот по итогам прошлого года вырос в 1,5 раза, за год создано свыше 40 совместных предприятий.
В разных регионах нашей страны осуществляются проекты кооперации по выпуску фармацевтических препаратов, химических товаров и текстильной продукции. Прорабатывается ряд важных проектов в области промышленности, образования и кино.
Расширяются межрегиональные контакты – в эти дни в нашей стране пребывает делегация провинции Пенджаб во главе с губернатором Сарваром Чоудри.
В ходе встречи особое внимание уделено поддержке совместных деловых инициатив и перспективных инвестиционных проектов, налаживанию сотрудничества в банковско-финансовой сфере.
Состоялся обмен мнениями по вопросам региональной повестки, в том числе по ситуации в Афганистане.
Достигнута договоренность о продолжении практической работы по продвижению проекта строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».
Был также рассмотрен график предстоящих контактов на высшем и высоком уровнях.
Встреча Президента Узбекистана и Премьер-министра Пакистана прошла в традиционно открытой, деловой и дружеской атмосфере.