5 февраль санасида, Пекин шаҳрига ташрифнинг иккинчи кунида, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Имрон Хон билан учрашди.
Ўзбекистон-Покистон стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Покистон Бош вазири ўтган йил июль ойида Ўзбекистонга амалга оширган ташрифда эришилган келишувларни амалга оширишнинг илк натижалари мамнуният билан қайд этилди.
Жумладан, ўтган йил якунида икки томонлама товар айирбошлаш ҳажми 1,5 баробар ортди, бир йилда 40 дан ортиқ қўшма корхона ташкил этилди.
Мамлакатимизнинг турли ҳудудларида фармацевтика препаратлари, кимёвий товарлар ва тўқимачилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда. Саноат, таълим ва кино соҳаларида қатор муҳим лойиҳалари ишлаб чиқилмоқда.
Ҳудудлараро алоқалар ҳам кенгаймоқда – шу кунларда Панжоб вилояти губернатори Сарвар Чоудри бошчилигидаги делегация мамлакатимизда бўлиб турибди.
Учрашувда ишбилармонларнинг қўшма ташаббуслари ва истиқболли инвестиция лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш, банк-молия соҳасида ҳамкорликни йўлга қўйиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Минтақавий аҳамиятга молик масалалар, шу жумладан Афғонистондаги вазият юзасидан фикр алмашилди.
«Термиз – Мозори Шариф – Кобул – Пешовар» темир йўлини қуриш лойиҳасини илгари суриш борасидаги амалий ишларни давом эттириш тўғрисида келишувга эришилди.
Олий ва юқори даражалардаги бўлажак мулоқотлар режаси ҳам кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Президенти ва Покистон Бош вазирининг учрашуви ҳар доимгидек очиқ, ишчан ва дўстона руҳда ўтди.

Шавкат Мирзиёев в Пекине встретился с Премьер-министром Пакистана Имраном Ханом
5 февраля, в ходе второго дня программы пребывания в городе Пекине Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Имраном Ханом. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечены первые результаты реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Премьер-министра Пакистана в Узбекистан в июле прошлого года.
Так, двусторонний товарооборот по итогам прошлого года вырос в 1,5 раза, за год создано свыше 40 совместных предприятий.
В разных регионах нашей страны осуществляются проекты кооперации по выпуску фармацевтических препаратов, химических товаров и текстильной продукции. Прорабатывается ряд важных проектов в области промышленности, образования и кино.
Расширяются межрегиональные контакты – в эти дни в нашей стране пребывает делегация провинции Пенджаб во главе с губернатором Сарваром Чоудри.
В ходе встречи особое внимание уделено поддержке совместных деловых инициатив и перспективных инвестиционных проектов, налаживанию сотрудничества в банковско-финансовой сфере.
Состоялся обмен мнениями по вопросам региональной повестки, в том числе по ситуации в Афганистане.
Достигнута договоренность о продолжении практической работы по продвижению проекта строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».
Был также рассмотрен график предстоящих контактов на высшем и высоком уровнях.
Встреча Президента Узбекистана и Премьер-министра Пакистана прошла в традиционно открытой, деловой и дружеской атмосфере.