Shavkat Mirziyoyev va Angela Merkel videoanjuman shaklida uchrashuv o‘tkazadilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federal kansleri Angela Merkel 12-mart kuni videoanjuman shaklida uchrashuv o‘tkazadilar. Bu haqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Ikki mamlakat yetakchilari ko‘p qirrali O‘zbekiston-Germaniya sherikligini yanada kengaytirishning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqishlari ko‘zda tutilgan.
Oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish, konstruktiv siyosiy muloqotni rivojlantirish, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy-texnik va madaniy-gumanitar hamkorlikka doir qo‘shma loyiha va dasturlarni ilgari surish masalalariga alohida e’tibor qaratiladi.
Muzokaralarda xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashiladi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti 2019-yil yanvar oyida rasmiy tashrif bilan Germaniya Federativ Respublikasida bo‘ldi, o‘sha yilning may oyida esa Germaniya Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer javob tashrifi bilan O‘zbekistonga keldi.
Germaniya O‘zbekistonning muhim iqtisodiy, investitsiyaviy va texnologik sheriklaridan biridir.
O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra o‘zaro tovar ayirboshlash 829 million dollarni tashkil etgan, mamlakatimizda Germaniyaning 700 million dollardan ziyod investitsiyalari o‘zlashtirilgan. O‘zbekistonda 200 ga yaqin qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda.

Шавкат Мирзиёев и Ангела Меркель проведут саммит в формате видеоконференции
12 марта состоится саммит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Федерального канцлера Германии Ангелы Меркель в формате видеоконференции, сообщает пресс-служба главы государства.
Предусматривается, что лидеры двух стран рассмотрят актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-германского многопланового партнерства.
Особое внимание будет уделено вопросам выполнения договоренностей встреч на высшем уровне, развития конструктивного политического диалога, продвижения совместных проектов и программ торгово-экономического, инвестиционного, финансово-технического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
В ходе переговоров также состоится обмен мнениями по актуальной международной и региональной повестке.
Напомним, что в январе 2019 года Президент Республики Узбекистан посетил с официальным визитом ФРГ, а в мае того же года ответный визит в Узбекистан совершил Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер.
Германия является одним из ключевых экономических, инвестиционных и технологических партнеров Узбекистана.
По итогам прошлого года взаимный товарооборот составил 829 миллионов долларов, в нашей стране освоено свыше 700 миллионов долларов германских инвестиций. В целом в Узбекистане осуществляют деятельность около 200 совместных предприятий.