Shavkat Mirziyoyev Xitoy rahbarini tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinga milliy bayram – XXR tashkil topgan kun munosabati bilan tabrikladi. Davlatimiz rahbari Xitoy yetakchisiga mustaham sog‘lik, oilaviy baxt va katta muvaffaqiyatlar, do‘st Xitoy xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar bermoqda.
«Xitoyning global xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash, yangi tahdid va xatarlarga, shu jumladan iqlim o‘zgarishi va COVID-19 pandemiyasiga qarshi samarali kurashishdagi faol sa’y-harakatlari va salmoqli hissasi eng yuksak e’tirofga munosib.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi o‘zaro hurmat, ishonch va qo‘llab-quvvatlash tamoyillariga asoslangan do‘stlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlari izchil rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman.
O‘rtamizdagi do‘stona, o‘zaro ishonchga asoslangan mustahkam shaxsiy munosabatlarimizni chin dildan e’zozlayman. Sizning ko‘p qirrali O‘zbekiston-Xitoy hamkorligiga qaratayotgan alohida e’tiboringizni yuksak qadrlayman.
Ishonchim komil, Sizning bo‘lajak davlat tashrifingiz va Shanxay hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi sammitida ishtirokingiz mamlakatlarimiz o‘rtasidagi keng ko‘lamli sheriklikni yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qiladi», – deyiladi maktubda.

Шавкат Мирзиёев направил поздравление главе Китая Си Цзиньпину
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев направил поздравление Председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину в связи с национальным праздником – Днем образования КНР. В нем глава нашего государства пожелал лидеру Китая доброго здоровья, семейного благополучия и больших успехов, а дружественному китайскому народу – мира и процветания, сообщает пресс-служба главы государства.
«Самой высокой оценки заслуживают активные усилия и весомый вклад Китая в обеспечение глобальной безопасности и стабильности, а также эффективное противодействие новым вызовам и угрозам, включая изменение климата и пандемию COVID-19.
С глубоким удовлетворением хочу отметить динамично развивающиеся в последние годы узбекско-китайские отношения дружбы и всестороннего стратегического партнерства, основанные на принципах взаимного уважения, доверия и поддержки
Я искренне дорожу сложившимися между нами крепкими дружескими и доверительными личными отношениями. Высоко ценю Ваше особое внимание узбекско-китайскому многогранному сотрудничеству.
Убежден, что Ваш предстоящий государственный визит и участие в саммите Шанхайской организации сотрудничества в Узбекистане позволят вывести полномасштабное партнерство наших стран на новый этап развития», - говорится в послании.