Shavkat Mirziyoyev Yaponiyaning yangi imperatoriga tabrik yo‘lladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiyaning bir yuz yigirma oltinchi imperatori sifatida taxtga o‘tirgani munosabati Yaponiya Imperatori Naruxitoga qutlovlar va eng ezgu tilaklar bitilgan maktub yo‘lladi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Prezident o‘z maktubida Naruxitoning «Reyva» deb nom olgan hukmronlik davrida Yaponiya barqaror va uyg‘un rivojlanishiga, mamlakatning jahondagi yetakchi o‘rni yanada mustahkamlanishiga ishonch bildirdi.
«Umid qilamanki, Sizning ko‘magingiz bilan O‘zbekiston-Yaponiya strategik sherikligini mustahkamlash va kengaytirish borasidagi aniq maqsadga yo‘naltirilgan birgalikdagi sa’y-harakatlar davom ettiriladi» , - deb ta’kidlagan Prezident tabrigida.
Eslatib o‘tamiz, aprelning so‘nggi — 30-sanasida yapon imperatori Akixito o‘z xohishi bilan taxtdan voz kechib, uni o‘g‘li valiahd shahzoda Naruxitoga bergandi.

Шавкат Мирзиёев поздравил нового Императора Японии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев направил Императору Японии Нарухито письмо с сердечными поздравлениями и наилучшими пожеланиями в связи с его вступлением на престол 126-м Императором Японии.
Глава нашего государства выразил убежденность, что эра правления Нарухито «Рэйва» будет ознаменована устойчивым и гармоничным развитием Японии, дальнейшим укреплением ее ведущих позиций в мире.
«Надеюсь, что при Вашей поддержке будут продолжены целенаправленные совместные усилия по углублению и наращиванию узбекско-японского стратегического партнерства», - отметил Президент Шавкат Мирзиёев в своем послании.
Напомним, 30 апреля  Император Японии Акихито отрекся от престола и императорское место занял  его сын Нарухито.