Шавкат Мирзиёев Япониянинг янги императорига табрик йўллади
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Япониянинг бир юз йигирма олтинчи императори сифатида тахтга ўтиргани муносабати Япония Императори Нарухитога қутловлар ва энг эзгу тилаклар битилган мактуб йўллади. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Президент ўз мактубида Нарухитонинг «Рейва» деб ном олган ҳукмронлик даврида Япония барқарор ва уйғун ривожланишига, мамлакатнинг жаҳондаги етакчи ўрни янада мустаҳкамланишига ишонч билдирди.
«Умид қиламанки, Сизнинг кўмагингиз билан Ўзбекистон-Япония стратегик шериклигини мустаҳкамлаш ва кенгайтириш борасидаги аниқ мақсадга йўналтирилган биргаликдаги саъй-ҳаракатлар давом эттирилади» , - деб таъкидлаган Президент табригида.
Эслатиб ўтамиз, апрелнинг сўнгги — 30-санасида япон императори Акихито ўз хоҳиши билан тахтдан воз кечиб, уни ўғли валиаҳд шаҳзода Нарухитога берганди.

Шавкат Мирзиёев поздравил нового Императора Японии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев направил Императору Японии Нарухито письмо с сердечными поздравлениями и наилучшими пожеланиями в связи с его вступлением на престол 126-м Императором Японии.
Глава нашего государства выразил убежденность, что эра правления Нарухито «Рэйва» будет ознаменована устойчивым и гармоничным развитием Японии, дальнейшим укреплением ее ведущих позиций в мире.
«Надеюсь, что при Вашей поддержке будут продолжены целенаправленные совместные усилия по углублению и наращиванию узбекско-японского стратегического партнерства», - отметил Президент Шавкат Мирзиёев в своем послании.
Напомним, 30 апреля  Император Японии Акихито отрекся от престола и императорское место занял  его сын Нарухито.