FIFA rahbari jahon chempionatlarini xususiylashtirmoqchi
FIFA rahbari Janni Infantino futboldan yanayam ko‘p pul ishlamoqchi. The Times nashri qo‘lga kiritgan ma’lumotlarga ko‘ra, Infantino milliy terma jamoalar hamda klublar o‘rtasidagi jahon chempionatlarini boshqaradigan kompaniyaga asos solmoqchi.
Kelgusi yili FIFA prezidenti saylanadi, Infantino — yagona nomzod, u saylansa, 2031-yilgacha tashkilotni boshqaradi. Shundan so‘ng u mazkur kompaniyaga rahbarlik qilishi mumkin.
Yangi kompaniya aksiyalari xususiy sarmoyadorlarga taklif etilishi aytilmoqda. Xabarga ko‘ra, AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyatiga yaqin doiralar bilan aloqalar yo‘lga qo‘yilgan. Xususan, Trampning kuyovi Jared Kushnerning ukasi — Joshua Kushner va JPMorgan banki Infantino kompaniyasining asosiy sarmoyadorlaridan biri bo‘lishi ehtimol qilinmoqda.
Aksiyalarni taqsimlash tartibi quyidagicha bo‘lishi mumkin: nazorat paketi FIFA ixtiyorida qoladi, xususiy sarmoyadorlar esa dastlabki bosqichda aksiyalarning 20–30 foizini sotib olish imkoniga ega bo‘ladi. Qolgan qariyb 20 foiz aksiya esa FIFA tarkibidagi 211 ta milliy futbol uyushmasiga ajratiladi. Har bir uyushmaga taxminan 20 million AQSh dollariga teng qiymatdagi aksiyalar tegadi, ular o‘z xohishlariga ko‘ra, bu aksiyalarni sotishlari ham mumkin. Moliyaviy imkoniyatlari cheklangan kichik futbol uyushmalari bu jozibador taklifni quchoq ochib kutib olishlari aniq.
Bu islohotning ehtimoliy kutilmalaridan biri jahon chempionatlari — milliy terma jamoalar hamda klublar o‘rtasidagi musobaqalarni tez-tez o‘tkazish bo‘lishi mumkin. Chunki kompaniyaning asosiy maqsadi daromadni imkon qadar ko‘paytirishdir. Qolaversa, musobaqada ishtirok etuvchi jamoalar sonini oshirish masalasi ham ko‘rib chiqilyapti.

Неужели глава FIFA Инфантино хочет продать долю мундиаля частным инвесторам
Накануне вечером ряд информационных агентств выпустил информацию о том, что президент FIFA Джанни Инфантино планирует продать доли будущего чемпионата мира по футболу частным инвесторам.
Как передает The Times, главный футбольный чиновник планеты рассматривает создание компаний, которые будут управлять главными мужскими и женскими турнирами FIFA – чемпионатом мира и клубным чемпионатом мира по футболу.
По словам людей, знакомых с ходом обсуждений этой темы, авторы проекта во время ЧМ-2026 консультировались с экспертами, близкими к администрации президента США Дональда Трампа.
Реальность этой задумки уже подтвердили в FIFA, добавив, что инвестиционную группу может возглавить компания Thrive Capital, основанная Джошуа Кушнером, младшим братом Джареда Кушнера, зятя Дональда Трампа.
По плану данного проекта, каждая из 211-ти национальных ассоциаций и членов FIFA получит свою долю, стоимость которой может составить около 20 млн долларов.
Ассоциации смогут либо сохранить эту долю, либо продать ее, чтобы получить дополнительный доход.
Осуществление этой идеи начнется после избрания Инфантино на новый срок президента FIFA. 56-летнего футбольного чиновника планируют назначить комиссаром новой компании.