Rio-2016 sovrindori Diyorbek O‘rozboyev 3 yilga diskvalifikatsiya qilindi
Rio-2016 olimpiadasining bronza medali sohibi Diyorbek O‘rozboyev O‘zbekiston Milliy antidoping agentligining «Milliy test ro‘yxati»ga kiritilgan bo‘lib, rejali tarzda doping-nazoratidan o‘tishi belgilangan. Joriy yilning 6 may kuni sportchidan musobaqadan tashqari davrda doping-sinama olingan edi.
Tekshiruv natijasida sportchi tomonidan Butunjahon antidoping kodeksi va O‘zbekiston Milliy antidoping qoidalarining 2.1-moddasida ko‘rsatilgan antidoping qoidabuzarligi sodir etilgan ya’ni «Meldonium» taqiqlangan moddasi iste’mol qilinganligi aniqlangan. Bu haqda Milliy antidoping agentligi matbuot xizmati xabar berdi.
Natijada O‘rozboyev 3 yil muddatga diskvalifikatsiya qilindi. Diskvalifikatsiya 2021-yil 16- avgustdan 2024-yil 15-avgustga qadar etib belgilandi.
Dzyudochi diskvalifikatsiya muddati tugaganga qadar Butunjahon antidoping kodeksi va O‘zbekiston Milliy antidoping qoidalarining 2.1-moddasida belgilab qo‘yilganidek, xalqaro va milliy toifadagi musobaqalarda ishtirok etishi taqiqlanadi.

Призер Рио-2016 дисквалифицирован на три года из-за употребления допинга
Участник сборной Узбекистана по дзюдо, призер Олимпийских игр в Рио-де-Жанейро 2016, победитель Азиатских игр, серебряный призер чемпионата Азии Диёрбек Урозбоев дисквалифицирован на три года из-за употребления запрещенных веществ.
Дисквалификация назначена с 16 августа 2021 года по 15 августа 2024 года, сообщает пресс-служба антидопингового агентства.
По итогам взятых у спортсмена анализов было установлено, что он принимал запрещенное вещество мельдоний. Употребление этого препарата является нарушением Всемирного антидопингового кодекса и Национальных антидопинговых правил Узбекистана.
До истечения срока дисквалификации Урозбоеву запрещено участвовать в международных и национальных соревнованиях в соответствии со статьей 2.1 Всемирного антидопингового кодекса и Национальными антидопинговыми правилами Узбекистана.