O‘zbekistonlik 16 yashar Nodirbek Abdusattorov gollandiyalik taniqli grossmeyster Anish Giri ustidan 3:1 hisobi bilan g‘alaba qozonib, keyingi bosqichga yo‘l oldi! Bu haqda Mass-media fondi Vasiylik kengashi raisi o‘rinbosari, O‘zbekiston Respublikasi Gender tengligini ta’minlash bo‘yicha komissiyasi a’zosi Saida Mirziyoyeva o‘zining Telegram kanali orqali ma’lum qildi.
Eng qizig‘i, Nodirbek xalqaro reytingda 127-o‘rinni egallagan bo‘lsa, uning raqibi, FIDE Jahon kubogi turnirining asosiy favoritlaridan biri Anish bu reytingda naq 8-o‘rinda edi.
Ushbu g‘alaba 2018-yili Sankt-Peterburgda o‘tkazilgan shaxmat bo‘yicha Jahon chempionatini eslatib yubordi. O‘sha paytda sportchimiz Shamsiddin Vohidov norvegiyalik grossmeyster, jahon chempioni Magnus Karlsendan ustun kelgan.
Boshida Karlsen ro‘parasidagi 16 yoshli o‘spirin Shamsiddinni nazariga ilmagan bo‘lsa, o‘yin oxirida mag‘lub bo‘lib zaldan asabiy holda otilib chiqib ketgan edi. Bu o‘yin katta shov-shuvlarga sabab bo‘ldi.
Bizning yoshlarimiz shunaqa! Ularni munosib baholamaganlar oqibatda uyalib qoladi.
Iqtidorli sportchilarimizga, umuman yigit-qizlarimizga ozgina imkon, turtki berilsa bo‘ldi. Uyog‘ini eplab ketishadi, deb yozadi Saida Mirziyoyeva.

16-летний узбекистанец победил голландского гроссмейстера. Саида Мирзиёева высоко отметила успехи узбекских шахматистов
16-летний уроженец Узбекистана Нодирбек Абдусатторов победил голландского гроссмейстера Аниша Гири со счётом 3:1 и вышел в следующий этап. Об этом в своем телеграм-канале сообщила Саида Мирзиёева.
Отмечается, что Нодирбек занимал 127 место в международном рейтинге, а его соперник Аниш, один из главных фаворитов турнира Кубка мира ФИДЕ, находился на 8 месте в рейтинге.
По её словам, эта победа напомнила о чемпионате мира по шахматам, который проходил в Санкт-Петербурге в 2018 году. В том турнире наш спортсмен Шамсиддин Вахидов превзошёл гроссмейстера из Норвегии, чемпиона мира Магнуса Карлсена. В начале матча Карлсен свысока смотрел на 16-летнего юношу, сидящего напротив. Но, проиграв, даже не смог справиться с чувствами, выскочил из-за стола и быстро ушёл. Та игра вызвала большой шум.
«У нас в стране растут гениальные шахматисты, и это невероятная удача. Мы действительно в шахматах занимаем достойное место в мире.
Всё, что нужно нашим спортсменам — поддержка и условия. Всё золото мира они легко завоюют сами», - написала Саида Мирзиёева.