«Ukrainadagi urush rejasi» yoxud AQSh «o‘yin»larini oshkor etgan asar haqida
«Ukrainasiz Rossiya Yevrosiyo imperiyasi bo‘lishni to‘xtatadi. Ukrainasiz Rossiya hali ham imperatorlik maqomi uchun kurasha oladi, ammo u keyin asosan Osiyoning imperator davlatiga aylanadi va katta ehtimol bilan rivojlanayotgan Markaziy Osiyo bilan zaiflashuvchi mojarolarga aralashadi, agar bu amalga oshsa, o‘z kuchini yo‘qotganidan afsuslangan bo‘lardi». Bu so‘zlar 1977-1981 yillarda AQSh prezidenti Jimmi Karterning milliy xavfsizlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi sifatida faoliyat yuritgan Zbignev Bjezinskiyning «Buyuk shaxmat taxtasi» asaridan parcha edi. Ushbu kitobni mutolaa qilar ekansiz, bugungi kundagi dunyo geosiyosat ko‘z oldingizda gavdalanadi.
Xabar.uz bugun kitobni o‘zbek tiliga tarjima qilinishida g‘oya muallifi siyosatshunos Suhrob Bo‘ronov bilan «Buyuk shaxmat taxtasi» asari haqida suhbatlashadi.
– Zbignev Bjezinskiyning «Buyuk shaxmat taxtasi» asarni birinchi marta o‘qib chiqqaningizda qanday taassurotlar olgansiz?
– Kitobni birinchi marta o‘qib chiqqanim kechagidek esimda. U paytda talaba edim. Asarni ilk bor ingliz tilida mutolaa qilganimdan so‘ng, bu kitobni o‘zbek tiliga tarjima qilish kerak, degan xulosaga kelganman. Bunga taxminan 25 yil bo‘lib qoldi. Geosiyosatga oid kitoblar orasida eng yorqini «Buyuk shaxmat taxtasi» asari hisoblanadi. Bu asarda aytilgan fikrlar hali ham dolzarb! Hatto, ayrim gipotezalar odamni ancha mushohadaga chorlaydi.
– «Buyuk shaxmat taxtasi» asarida nimalar haqida so‘z ketadi?
– Ushbu asarning asosiy g‘oyasi Yevrosiyo geosiyosatiga bag‘ishlanadi. Unda Yevrosiyo qit’asida kim hukmron bo‘lsa, o‘sha butun dunyoni boshqaradi, degan g‘oya bor. Ya’ni, bu yerda AQShning qanday rol o‘ynashi, qaysi shaxmat donalari bilan muloqot yuritishi va mintaqadagi dushmanlariga qarshi qanday siyosat yuritishi ochiq bayon etilgan.
Zbignev Bjezinskiy Yevrosiyo qit’asini dunyodagi eng strategik ahamiyatga ega bo‘lgan hudud sifatida tasvirlaydi. Yevrosiyo mintaqasi shu darajada keng, uni bitta davlat nazorat qila olmaydi. Lekin asar muallifining fikricha, bu hududni boshqarishga munosib nomzod – faqat AQSh.
– Hozir geosiyosat va geostrategiya degan so‘zlarni ishlatdingiz. O‘zi geosiyosat nima? Geostrategiya nima?
– Geosiyosat iborasi birinchi bo‘lib shved olimi Rudolf Chellen tomonidan ishlatilgan. Geosiyosatga ta’riflar juda ko‘p. Ma’lum bir hududni ta’sir doiraga olish, nazorat qilish yoki bosib olishga qaratilgan siyosat – geosiyosat deyiladi.
Geostrategiya – bir hududni harbiy yo‘l bilan qo‘lga olish. Vaqt o‘tgani sayin geosiyosat va geostrategiyaning mezonlari o‘zgarib bordi. Shu nuqtai nazardan tahlil qiladigan bo‘lsak, hozirgi davrda ma’lum hududni egallash uchun qurol ishlatish shart bo‘lmay qoldi. Buni boshqa vositalari vujudga keldi. Bu ilmiy tilda zamonaviy geosiyosatning paradigmalari, deyiladi. Geoiqtisod, geoaxborot, geotsivilizatsiya zamonaviy geosiyosatning muhim unsurlari hisoblanadi.
– Bizda ham «Buyuk shaxmat taxtasi»ga o‘xshash geosiyosiy asarlar bormi?
– Men bu singari istiqbolni ko‘zlab yozilgan asarlarni uchratmadim. Ukraina bilan bog‘liq voqealar shu asarda ancha yillar oldin yozib ketilgan.
– Ukraina voqealari bundan 25 yil oldin chizib ketilganmi?
– Balki undan oldinroq chizilgandir!? Kitob 1998 yilda nashr etilgan bo‘lsa-da, Amerika siyosiy arboblari bu narsadan ancha oldin xabardor bo‘lishgan, deb o‘ylayman.
– Demak, Ukrainani Rossiya ta’sir doirasidan chiqarib olish ancha oldin reja qilingan?
– Bu rejada bo‘lgan. Men Putinning Ukrainaga urush boshlashini, SSSRning Afg‘onistonga kirishiga o‘xshataman. Nega? SSSR Afg‘onistonga kirishidan oldin, AQSh allaqachon Afg‘oniston bo‘yicha turli xil geosiyosiy loyihalarni ishlab chiqqan edi. Sovet ittifoqi Afg‘onistonga qo‘shin kiritishidan oldin Eron elchixonasidan maxfiy yozuv ostida ma’lumot chiqadi. Ushbu ma’lumotda AQSh tez orada Afg‘onistonga o‘z harbiylarini kiritishi aytilgan. Bu atayin tarqatilgan edi! Ma’lumot sovet rahbarlarining qo‘liga tushib qolgach, ular SSSR chegaralari yaqinida AQSh ta’sir doirasi kengayib ketishidan xavotirlanib qolishgan va Afg‘onistonga qo‘shin kiritishga qaror qilishgan.
Zbignev Bjezinskiy fransuz muxbiriga intervyu berganida, bu ishlarni o‘zi rejalashtirganini tan olgan. Muxbir unga «siz afsuslanmaysizmi» deb savol berganida, u «maxfiy g‘oya ajoyib bo‘lgan edi. Natijada Sovet ittifoqi Afg‘oniston tuzog‘iga tushdi», deya javob bergan. Muxbir yana unga «siz bo‘lajak terrorchilarni qo‘llab-quvvatlaganingizga ham afsuslanmaysizmi», deb savol berganida, u «nimadan afsuslanay? Jahon tarixi nuqtai nazaridan SSSRning qulashi muhimroqmi yoki Toliblarmi», degan.
Sovet qo‘shinlarining Afg‘onistonga kirishi oqibatida SSSR parchalandi. Endi bu voqealarni Ukrainaga bog‘lashimizning sababi, menimcha, Putin Rossiyasi Amerikaning Ukrainada qo‘ygan tuzog‘iga tushdi. Ukrainaning NATOga qabul qilinishi haqidagi turli xil xabarlar Kreml siyosatchilarini Ukrainaga urush ochishga majbur qildi. Endi bu urushning badali qancha bo‘lishi biroz noma’lum.
– Ukraina urushidan keying Rossiya Bjezinskiy yozganidek 3 konfederatsiyaga bo‘linib ketishi mumkinmi?
– Yevrosiyoning sarhadlari ulkan va bu qit’ada eng katta hududga ega bo‘lgan davlat – Rossiya. Yuqorida aytganimizdek, hozirgi voqeliklar avvaldan rejalashtirilgan ssenariy asosida bo‘lmoqda. Putinning ham xatosi shunda. U Ukrainaga qurolli bosqin qilish orqali bu masalalarni chigallashtirib yubordi. Lekin rejaga ko‘ra, Ukraina AQSh uchun bir vosita xolos! Amerikaning maqsadi – Rossiyani parchalash. Agar Rossiya turli hududlarga bo‘linib ketsa, u zaiflashadi. Zbignev Bjezinskiyning fikriga ko‘ra, agar Ukraina Rossiyaning qo‘lidan ketsa, Rossiya oddiygina Osiyo davlati bo‘lib qoladi. Lekin Ukrainani asl holatiga qaytarib olish rejasi baribir rus siyosatchilarining xayolidan ketmaydi. U bu fikrlarni 1998 yilda nashr etilgan «Buyuk shaxmat taxtasi» asarida yozgan. Xulosa qilganda, Amerikaning asosiy maqsadi Rossiyani turli hududlarga bo‘lib yuborish bo‘lishi mumkin.
– Ukraina Rossiya ta’sir doirasidan chiqib ketgach, Rossiya bor e’tiborini Markaziy Osiyoga qaratmoqdami?
– Bu tabiiy holat. Chunki bugungi voqealar rivoji ham shuni ko‘rsatib turibdi. Zbignev Bjezinskiyning fikrlarida o‘ziga xos bir jihat bor. U «AQSh Shimoliy Yevropada Ukraina, Kavkazda Ozarbayjon, Markaziy Osiyoda O‘zbekiston bilan yaqin hamkorlik qilishi kerak. Chunki bu davlatlar Rossiyadan mustaqil geosiyosat yuritishga ko‘proq harakat qiladi», degan g‘oyani ilgari suradi.
Bugungi kunda Ukrainadagi holatni ko‘rib turibmiz. Kavkazda Tog‘li Qorabog‘ urushi natijasida Armaniston mag‘lubiyatga uchradi. Ozarbayjon va Armanistonni kelishtirishga qaratilgan Rossiya siyosati tanazzulga yuz tutdi. Hozir Armaniston Rossiya bilan emas, G‘arb davlatlari bilan yaqinlashmoqda. Ya’ni, Kavkazda ham Rossiyaning mavqei pasayib ketdi. Endi Markaziy Osiyodagi kalit davlatlarga bo‘lgan e’tibor borgan sari kuchayib boraveradi.
Yaqinda AQSh davlat kotibi Entoni Blinken Qozog‘iston va O‘zbekistonga tashrif buyurdi. U nimalarni so‘ragan bo‘lishi mumkin?
– Entoni Blinkenning bu galdagi tashrifi avvalgi tashriflardan tubdan farq qiladi. Blinkenning bu Markaziy Osiyoga davlat kotibi sifatidagi va Rossiya-Ukraina urushidan keyingi birinchi tashrifi hisoblanadi. Mana shu jihatdan bu tashrif dolzarb. AQSh ham kuzatib turibdiki, Markaziy Osiyo endi geosiyosiy munosabatlarning muhim bir ob’yektiga aylanmoqda. Mana shunday sharoitda bu davlatlar Markaziy Osiyoni ko‘proq o‘z ta’sir doirasiga olishga intiladi. Blinken tashrifi shundan iborat. Muhokama qilingan masalalar matbuotda e’lon qilindi. Lekin nima bo‘lganda ham, Markaziy Osiyo davlatlarining asosiy tanlovi geosiyosiy plyuralizm g‘oyasi bo‘lishi zarur. Ya’ni, qaysidir tomonga to‘liq yon bosishdan yiroq bo‘lishi kerak.
– Bu sizning shaxsiy fikringizmi?
– Ha, Markaziy Osiyoda tashqi kuchlar muvozanati bo‘lishi kerak. Agar hozir bitta mamlakatda muvozanat buzilsa, Markaziy Osiyodagi beqarorliklar nihoyatda kuchayadi.
– Zbignev Bjezinskiy «Buyuk shaxmat taxtasi» asarida Markaziy Osiyoga ta’sir o‘tkazmoqchi bo‘lgan kuch markazlarini sanab o‘tadi, lyekin bular orasiga Xitoyni kiritmaydi. Bugun kundagi Xitoy va Turkiyaning Markaziy Osiyoga ta’sirini qanday baholaysiz?
– Tarixdan Markaziy Osiyo imperiyalarning qiziqish markazi bo‘lib kelgan. Bu kelajakda ham davom etadi. Hozir bu narsa borgan sari kuchayib bormoqda. Menimcha, bu vaziyatda Markaziy Osiyo davlatlariga xavf bilan birga bir imkoniyat ham shakllanmoqda. Ya’ni, Markaziy Osiyo mamlakatlarining integratsiyasi uchun ham bir sharoit vujudga kelmoqda.
– Markaziy Osiyo mamlakatlarining birlashishini istamaydigan kuch markazlari ham bo‘lishi mumkinmi?
– Markaziy Osiyoni ko‘proq birlashishidan ko‘ra, uni bo‘linishini istaydiganlar kuch markazlari ko‘p.

«Без Украины Россия перестает быть евразийской империей. Без Украины Россия все ещё может бороться за имперский статус, но тогда она стала бы в основном азиатским имперским государством и скорее всего была бы втянута в изнуряющие конфликты с поднимающей голову Средней Азией, которая, произойди такое, была бы обижена в связи с утратой недавней независимости». Это отрывок из книги «Великая шахматная доска» Збигнева Бжезинского, который в 1977-1981 годах работал советником президента США Джимми Картера по вопросам национальной безопасности. В процессе чтения этой книги, перед вами отразится современная геополитика мира.
Xabar.uz побеседовал с автором идеи перевода книги на узбекский язык, политологом Сухробом Бурановым.
— Какие впечатления вы получили, когда впервые прочли книгу Збигнева Бжезинского «Великая шахматная доска»?
— Я хорошо помню, как прочитал книгу впервые. Я тогда был студентом. После первого прочтения этой книги на английском языке, я подумал, что её нужно перевести на узбекский язык. С того момента прошло примерно 25 лет. Среди книг по геополитике самой яркой считается работа «Великая шахматная доска». Мысли, выраженные в этой книге, по-прежнему актуальны. Некоторые гипотезы заставляют человека задуматься.
– О чем книга «Великая шахматная доска»?
– Основная идея этой книги посвящена геополитике Евразии. В ней заключена идея о том, что тот, кто правит Евразийским континентом, правит всем миром. Здесь четко указано, какую роль будут играть США, с какими шахматными фигурами они будут взаимодействовать, и какую политику они будут вести против своих врагов в регионе.
Збигнев Бжезинский описывает Евразийский континент как регион, имеющий наибольшее стратегическое значение в мире. Евразийский регион настолько обширен, что одно государство не может его контролировать. Но автор считает, что подходящим кандидатом на управление территорией являются только США.
– Сейчас вы использовали такие слова как геополитика и геостратегия. Что вообще такое геополитика? Что такое геостратегия?
— Слово «геополитика» впервые была использована шведским ученым Рудольфом Челленом. Есть много определений слова геополитика. Политика, направленная на влияние, контроль или завоевание определенной территории, называется геополитикой.
Геостратегия — захват территории военным путем. Со временем критерии геополитики и геостратегии изменились. Анализируя с этой точки зрения, больше нет необходимости использовать оружие для оккупации определенной территории. Появились и другие средства для этого. Научным языком это называется парадигмами современной геополитики. Геоэкономика, геоинформация, геоцивилизация – важные элементы современной геополитики.
– Есть ли у нас такие же геополитические произведения похожие на «Великую шахматную доску»?
— Я ещё не читал настолько дальновидную книгу. События, связанные с Украиной, были описаны в этом произведении много лет назад.
— События в Украине были предсказаны 25 лет назад?
— Возможно, даже ещё раньше?! Хоть и книга и была издана в 1998 году, я думаю, что американские политики знали об этом гораздо раньше.
— Значит вывод Украины из сферы влияния России планировался давно?
— Это было в их планах. Я вижу сходства между войной Путина с Украиной и вторжением СССР в Афганистан. Почему? До наступления СССР в Афганистан США уже давно разработали геополитические проекты насчёт Афганистана. Перед введением Советским Союзом войска в Афганистан в Иране находят засекреченные записи. В этой записи говорилось, что США в скором времени начнут ввод своего войска в Афганистан. Это было опубликовано специально! Когда информация дошла до Советского руководства, они забеспокоились о расширении влияния США вблизи границ СССР и приняли решение о вводе войск в Афганистан.
Збигнев во время интервью с французским репортером, признался, что сам лично планировал всё это. Когда репортер спросил его, о том, не сожалеет ли он об этом, его ответ был такой: «Засекреченная идея была великолепной. В результате Советский Союз попал в ловушку с Афганистаном». Когда репортер снова спросил его: «Вы не сожалеете о поддержке будущих террористов?», он сказал: «А о чем мне сожалеть? Что важнее с точки зрения мировой истории: падение СССР или талибов?».
В результате ввода советских войск в Афганистан СССР распался. Я думаю, причина по которой мы связываем эти события с Украиной, заключается в том, что путинская Россия попала в ту же ловушку, которую Америка устроила в Украине. Различные сообщения о вступлении Украины в НАТО вынудили кремлевских политиков объявить войну Украине. Сейчас немного непонятно, сколько продлится эта война.
— После войны в Украине может ли Россия разделиться на три конфедерации, как писал Бжезинский?
— Границы Евразии огромны, и страна с самой большой территорией на этом континенте — Россия. Как мы уже говорили ранее, нынешние реалии основаны на заранее спланированный сценарий. В этом заключается ошибка Путина. Он усложнил эти вопросы вооруженным вторжением в Украину. Но по замыслу, Украина всего лишь инструмент для США. Цель Америки – уничтожить Россию. Если Россию разделить на разные регионы, она будет ослаблена. По мнению Збигнева Бжезинского, если Украина уйдет из рук России, Россия просто станет страной Азии. Но план вернуть Украину в исходное состояние не покинет мысли российских политиков. Он писал об этом в книге «Великая шахматная доска», изданной в 1998 году. Как заключение, можно сказать, что главной целью Америки может быть разделение России на части.
— После выхода Украины из-под влияния России все внимание России сосредоточится на Средней Азии?
— Это естественно. Нынешние события также указывают на это. Мысли Збигнева Бжезинского имеют уникальный аспект. Он выдвигал идею, что США должны тесно сотрудничать с Украиной в Северной Европе, Азербайджаном на Кавказе и Узбекистаном в Центральной Азии, потому что эти страны будут прилагать больше усилий для того, чтобы вести независимую от России геополитику.
Сегодня мы видим ситуацию в Украине. В результате Нагорно-Карабахской войны на Кавказе Армения потерпела поражение. Российская политика по примирению Азербайджана с Арменией не дала результатов. Сейчас Армения сближается со странами Запада, а не с Россией. То есть позиции России на Кавказе также пошатнулись. Сейчас внимание к ключевым странам Центральной Азии становится все сильнее и сильнее.
— Государственный секретарь США Энтони Блинкен недавно посетил Казахстан и Узбекистан. Что мог подразумевать этот визит?
— Данный визит Энтони Блинкена полностью отличается от предыдущих. Это первый визит Блинкена в Центральную Азию в качестве госсекретаря после российско-украинской войны. С этой точки зрения это важный визит. В США также замечают, что Центральная Азия в настоящее время становится важным объектом геополитических отношений. В этой ситуации эти страны стараются взять Центральную Азию под свое влияние. Вот что подразумевает визит Блинкена. Обсужденные вопросы были опубликованы в СМИ. Но в любом случае, главным выбором стран Центральной Азии должна стать идея геополитического плюрализма. То есть она не должна полностью поддерживать только одну сторону.
– Это ваше личное мнение?
– Да, в Центральной Азии должен быть баланс внешних сил. Если сейчас баланс будет нарушен в одной стране, стабильность в Центральной Азии резко ухудшится.
– В своей книге «Великая шахматная доска» Збигнев Бжезинский перечисляет силовые центры, желающие влиять на Среднюю Азию, но не включает в их число Китай. Как вы оцениваете сегодня влияние Китая и Турции на Центральную Азию?
— Исторически Центральная Азия была центром интересов держав. Это будет продолжаться и в будущем. Теперь этот интерес будет усиливаться. На мой взгляд, в этой ситуации, наряду с опасностью, появляются и возможности для стран Центральной Азии. То есть создаются условия и для интеграции стран Центральной Азии.