Endi xotin-qizlarga ham OTMga kirish uchun tavsiyanoma beriladi
Hukumat qarori bilan Oliy ta’lim muassasalariga qo‘shimcha davlat granti asosidagi qabul ko‘rsatkichlari doirasida xotin-qizlarga tanlovda ishtirok etish uchun tavsiyanoma berish va ularni o‘qishga qabul qilishni tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Nizomga muvofiq, bunday tavsiyanomalar quyidagi mezonlardan biri asosida beriladi:
- kam ta’minlangan oiladan chiqqan xotin-qizlar;
- to‘liqsiz oilada tarbiyalanayotgan, ya’ni ota yoki onasi vafot etgan xotin-qizlar;
- 14 yoshgacha bo‘lgan ikki va undan ortiq farzandlarni tarbiyalayotgan, boshqa qarindoshlaridan alohida yashayotgan yolg‘iz ayol (erkak)larning qizlari;
- shaxsiy uy-joyga ega bo‘lmagan, ijarada yashayotgan oilalar;
- ota-onalardan biri yoki har ikkisi ishsiz bo‘lgan va ish qidiruvchi shaxs sifatida aholi bandligiga ko‘maklashish markazlarida hisobda turganlar;
- nogironligi bo‘lgan farzandi bor oilalardan chiqqan xotin-qizlar;
- oliy ma’lumotli xotin-qizlar bilan qamrab olish darajasi respublikaning o‘rtacha ko‘rsatkichlaridan ikki yoki undan ortiq marotaba past bo‘lgan tumanlar, shuningdek, olis va borish qiyin bo‘lgan hududlarda yashovchi oilalardagi qiz farzandlar (ularni o‘z hududida 3 yil ishlash sharti bilan).
Nizom bilan tavsiyanoma olish tartibi belgilandi.
Unga ko‘ra, har yili fevral oyida xotin-qizlarga tavsiyanomalar berish bo‘yicha ishchi guruhi tuziladi.
Tuman (shahar) mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash bo‘limlari tavsiyanoma olish maqsadida murojaat etgan xotin-qizlarning hujjatlarini har yili 10 mayga qadar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi, viloyatlar va Toshkent shahar mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash boshqarmalariga taqdim etadi.
Ishchi guruh tomonidan saralab olinib, qo‘shimcha qabul ko‘rsatkichlari uchun tanlovda ishtirok etishga tavsiya etilgan xotin-qizlarning ro‘yxati har yili 15 iyunga qadar Davlat test markaziga taqdim etiladi hamda Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligining rasmiy veb-saytida e’lon qilinadi.
Tavsiyanoma oliy ma’lumot olish istagida bo‘lgan xotin-qizlarga 3 yildan ko‘p bo‘lmagan muddatga beriladi.
Tavsiyanoma ajratilgan qo‘shimcha to‘rt foizli davlat granti asosidagi qabul ko‘rsatkichlari doirasida abituriyent sifatida ro‘yxatdan o‘tishida tanlagan birinchi ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tanlovda ishtirok etish huquqini beradi, ikkinchi va undan keyingi oliy ta’lim olish uchun tanlovda ishtirok etishga nisbatan tatbiq etilmaydi.

Утвержден порядок приема женщин в вузы на основе дополнительного гранта
Постановлением Правительства утверждено Положение о порядке организации выдачи рекомендаций женщинам для участия в конкурсе и приема их на учебу в высшие учебные заведения в рамках показателей приема на основе дополнительного государственного гранта, сообщает Министерство юстиции.
В соответствии с Положением, такие рекомендации выдаются на основании одного из следующих критериев:
- женщины из малообеспеченных семей;
- женщины, которые воспитываются в неполной семье, то есть их отец или мать скончались;
- дочери одиноких женщин (мужчин), воспитывающих двух и более детей в возрасте до 14 лет, проживающих отдельно от других родственников;
- семьи, не имеющие частного жилья, проживающие на съемной квартире;
- один или оба родителя являются безработными и состоят на учете в центрах содействия занятости населения в качестве лиц, ищущих работу;
- женщины из семей, имеющих детей-инвалидов;
- девочки в семьях, проживающих в районах, где уровень охвата женщин высшим образованием в два и более раза ниже средних показателей по Республике, а также проживающие в отдаленных и труднодоступных районах (при условии, что они отработают в своем регионе в течение 3-х лет).
Постановлением утвержден порядок получения рекомендаций.
Согласно этому, ежегодно в феврале месяце создается рабочая группа по выдаче рекомендаций женщинам.
Районные (городские) отделы по поддержке махалли и семьи ежегодно до 10 мая направляют в Министерство по поддержке махалли и семьи Республики Каракалпакстан, управления по поддержке махалли и семьи областей и города Ташкента документы женщин, обратившихся для получения рекомендаций.
Список женщин, отобранных рабочей группой и рекомендованных на участие в конкурсе на основе дополнительных параметров приема ежегодно до 15 июня представляется в Государственный центр тестирования и публикуется на официальном сайте Министерства по поддержке махалли и семьи.
Рекомендация дается женщинам, желающим получить высшее образование сроком не более 3 лет.
Рекомендация предоставляет право на участие в конкурсе по первому направлению образования, выбранному при регистрации в качестве абитуриента в рамках выделенного дополнительного четырехпроцентного государственного гранта, и не распространяется на участие в конкурсе на получение второго и последующего высшего образования.