Энди хотин-қизларга ҳам ОТМга кириш учун тавсиянома берилади
Ҳукумат қарори билан Олий таълим муассасаларига қўшимча давлат гранти асосидаги қабул кўрсаткичлари доирасида хотин-қизларга танловда иштирок этиш учун тавсиянома бериш ва уларни ўқишга қабул қилишни ташкил этиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Низомга мувофиқ, бундай тавсияномалар қуйидаги мезонлардан бири асосида берилади:
- кам таъминланган оиладан чиққан хотин-қизлар;
- тўлиқсиз оилада тарбияланаётган, яъни ота ёки онаси вафот этган хотин-қизлар;
- 14 ёшгача бўлган икки ва ундан ортиқ фарзандларни тарбиялаётган, бошқа қариндошларидан алоҳида яшаётган ёлғиз аёл (эркак)ларнинг қизлари;
- шахсий уй-жойга эга бўлмаган, ижарада яшаётган оилалар;
- ота-оналардан бири ёки ҳар иккиси ишсиз бўлган ва иш қидирувчи шахс сифатида аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказларида ҳисобда турганлар;
- ногиронлиги бўлган фарзанди бор оилалардан чиққан хотин-қизлар;
- олий маълумотли хотин-қизлар билан қамраб олиш даражаси республиканинг ўртача кўрсаткичларидан икки ёки ундан ортиқ маротаба паст бўлган туманлар, шунингдек, олис ва бориш қийин бўлган ҳудудларда яшовчи оилалардаги қиз фарзандлар (уларни ўз ҳудудида 3 йил ишлаш шарти билан).
Низом билан тавсиянома олиш тартиби белгиланди.
Унга кўра, ҳар йили февраль ойида хотин-қизларга тавсияномалар бериш бўйича ишчи гуруҳи тузилади.
Туман (шаҳар) маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш бўлимлари тавсиянома олиш мақсадида мурожаат этган хотин-қизларнинг ҳужжатларини ҳар йили 10 майга қадар Қорақалпоғистон Республикаси Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш бошқармаларига тақдим этади.
Ишчи гуруҳ томонидан саралаб олиниб, қўшимча қабул кўрсаткичлари учун танловда иштирок этишга тавсия этилган хотин-қизларнинг рўйхати ҳар йили 15 июнга қадар Давлат тест марказига тақдим этилади ҳамда Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлигининг расмий веб-сайтида эълон қилинади.
Тавсиянома олий маълумот олиш истагида бўлган хотин-қизларга 3 йилдан кўп бўлмаган муддатга берилади.
Тавсиянома ажратилган қўшимча тўрт фоизли давлат гранти асосидаги қабул кўрсаткичлари доирасида абитуриент сифатида рўйхатдан ўтишида танлаган биринчи таълим йўналиши бўйича танловда иштирок этиш ҳуқуқини беради, иккинчи ва ундан кейинги олий таълим олиш учун танловда иштирок этишга нисбатан татбиқ этилмайди.

Утвержден порядок приема женщин в вузы на основе дополнительного гранта
Постановлением Правительства утверждено Положение о порядке организации выдачи рекомендаций женщинам для участия в конкурсе и приема их на учебу в высшие учебные заведения в рамках показателей приема на основе дополнительного государственного гранта, сообщает Министерство юстиции.
В соответствии с Положением, такие рекомендации выдаются на основании одного из следующих критериев:
- женщины из малообеспеченных семей;
- женщины, которые воспитываются в неполной семье, то есть их отец или мать скончались;
- дочери одиноких женщин (мужчин), воспитывающих двух и более детей в возрасте до 14 лет, проживающих отдельно от других родственников;
- семьи, не имеющие частного жилья, проживающие на съемной квартире;
- один или оба родителя являются безработными и состоят на учете в центрах содействия занятости населения в качестве лиц, ищущих работу;
- женщины из семей, имеющих детей-инвалидов;
- девочки в семьях, проживающих в районах, где уровень охвата женщин высшим образованием в два и более раза ниже средних показателей по Республике, а также проживающие в отдаленных и труднодоступных районах (при условии, что они отработают в своем регионе в течение 3-х лет).
Постановлением утвержден порядок получения рекомендаций.
Согласно этому, ежегодно в феврале месяце создается рабочая группа по выдаче рекомендаций женщинам.
Районные (городские) отделы по поддержке махалли и семьи ежегодно до 10 мая направляют в Министерство по поддержке махалли и семьи Республики Каракалпакстан, управления по поддержке махалли и семьи областей и города Ташкента документы женщин, обратившихся для получения рекомендаций.
Список женщин, отобранных рабочей группой и рекомендованных на участие в конкурсе на основе дополнительных параметров приема ежегодно до 15 июня представляется в Государственный центр тестирования и публикуется на официальном сайте Министерства по поддержке махалли и семьи.
Рекомендация дается женщинам, желающим получить высшее образование сроком не более 3 лет.
Рекомендация предоставляет право на участие в конкурсе по первому направлению образования, выбранному при регистрации в качестве абитуриента в рамках выделенного дополнительного четырехпроцентного государственного гранта, и не распространяется на участие в конкурсе на получение второго и последующего высшего образования.