OTMlarni xalqaro reytingga kiritishda «QS» va «Times Higher Education» bilan hamkorlik kuchaytiriladi
Foto: Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi axborot xizmati
Joriy yilning 22 noyabr kuni Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tashabbusi bilan «Ilm-fan – 2020» hamkorlik dasturi doirasida «QS» (Quacquarelli symonds) kompaniyasining Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori Zoya Zayseva va «Times Higher Education» agentligining Rossiya va MDH davlatlari bo‘yicha mintaqaviy direktori Yegor Yablokov boshchiligidagi delegatsiyaning O‘zbekistonga tashrifi tashkil etildi.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi axborot xizmatining ma’lum qilishicha, uchrashuvda «QS» va «Times Higher Education» kabi dunyoning yetakchi universitetlar reyting agentliklari bilan o‘zaro hamkorlik masalalari, xususan, mahalliy oliy ta’lim muassasalarining xalqaro miqyosida mavqeini oshirish, yurtimiz olimlari ilmiy salohiyatinining dunyo miqyosida e’tirof etilishini ta’minlash kabi masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri Inomjon Majidov O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalarining «QS» va «Times Higher Education» kabi yetakchi reyting agentliklari tomonidan tuziladigan dunyoning kuchli universitetlari qatoriga kirmaguncha sa’y-harakatlar bir zumga bo‘lsada to‘xtatilmacligini qayd etdi.
Uchrashuvda yurtimizdagi oliy ta’lim muassasalarini xalqaro reytingga kiritish strategiyasidagi muhim jihatlar muhokama qilinib, bu boradagi xalqaro reyting agentliklari metodologiyasi ko‘rib chiqildi. Jumladan, mahalliy olimlarning xalqaro ilmiy jurnallarda ishtirokini oshirish va «Scopus» ma’lumotlar bazasida ulardan iqtibos keltirishlarni ko‘paytirishga e’tibor qaratish kerakligi, chunki bu reytingni shakllantiruvchi asosiy ilmiy ma’lumotlar ekani qayd etildi.

Ведущие мировые рейтинговые агентства университетов провели встречи в Узбекистане
22 ноября, 2018 года по приглашению Министерства высшего и среднего и специального образования Республики Узбекистан, в рамках программы «Наука-2020» в Узбекистан прибыли региональный директор QS по странам Восточной Европы и Центральной Азии Зоя Зайцева, и региональный директор Times Higher Education по Росии и странам СНГ Егор Яблоков. В ходе визита, проведены встречи с ректорами ряда высших учебных заведений.
«Мы уделяем особое значение качеству высшего образования в нашей Республике. Для нас важно соотвествие наших университетов международному качеству образования и безусловно, мы будем работать над вхождением наших университетов в международные рейтинги по версии QS и Times Higher Education. Безусловно, вхождение в рейтинги – это возможность повышения конкурентоспособности в международном образовательном пространстве», подчеркнул Министр высшего и среднего специального образования Ином Маджидов.
В ходе встреч обсуждались ключевые элементы стратегии отечественных университетов по вхождению в международные рейтинги, а также была разъяснена методология рейтинговых агентств. Было отмечена важность увеличения количества научных публикаций и их цитирований в базе данных Scopus, на основе которой формируется научная составляющая данных рейтингов.
Напомним, в период с июня по сентябрь 2018 года, Министерством высшего и среднего специального образования были организованы обучающие визиты представителей QS и Times Higher Education, в рамках которого были проведены серия образовательных семинаров для представителей университетов.