Shavkat Mirziyoyev maktabdagi ta’lim sifati bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi
Ma’lumki, yaqinda, davlatimiz rahbarining 11 maydagi farmoni bilan 2022-2026-yillarda xalq ta’limini rivojlantirish bo‘yicha milliy dastur tasdiqlandi. Unda ilg‘or xorijiy tajriba asosida ta’lim sifatini oshirish, o‘qituvchilik kasbining nufuzini yuksaltirish, inklyuziv ta’limni rivojlantirish, o‘quvchilarni kasbga yo‘naltirish, infratuzilmani yaxshilash, sohani raqamlashtirish bo‘yicha dolzarb yo‘nalishlar belgilangan. Bu yo‘nalishlarning har biri o‘nlab aniq vazifalardan iborat. Ular har bir tuman va shahar kesimida ishlab chiqilgan “yo‘l xaritalari” asosida amalga oshirilmoqda.
Yig‘ilishda xalq ta’limi vaziri shu boradagi ishlar va kelgusi o‘quv yiliga mo‘ljallangan rejalar to‘g‘risida hisobot berdi.
Avvalo, yangi milliy dasturni ta’lim jarayoniga joriy etish masalalari ko‘rib chiqildi. Xususan, bu yil 3, 6, 7 va 10-sinflar uchun, 2023-2024-yillarda 4, 5, 8, 9 va 11-sinflar uchun darsliklar, mashq daftarlari hamda o‘quv qo‘llanmalari yaratilishi belgilangan.
Davlatimiz rahbari buning uchun xorijiy ekspertlar va tadqiqotchilardan iborat ishchi guruhini shakllantirib, darsliklarni sifatli tayyorlash zarurligini ta’kidladi.
Milliy dasturda o‘qituvchilarning jamiyatdagi nufuzini oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratilgan. Bu yuksak bilim va mahoratli, zamonaviy kadrlar tayyorlashni taqozo etadi. Shu maqsadda Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti hamda uning huzuridagi ta’lim va ilmiy tashkilotlar Xalq ta’limi vazirligi tasarrufiga o‘tkazildi.
Yig‘ilishda pedagogik ta’limni transformatsiya qilish, universitetga qabulni takomillashtirish, ilmiy salohiyatni oshirish va o‘qishni amaliyot bilan bog‘lash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
O‘qituvchilarning kasbiy mahoratini oshirish va ularni yangi metodikaga o‘rgatish haqida so‘z borar ekan, Abdulla Avloniy nomidagi milliy tadqiqot instituti faoliyatini kengaytirib, uni hududlardagi pedagogika o‘quv yurtlari bilan uzviy bog‘lash zarurligi ta’kidlandi. Kelgusi o‘quv yilidan boshlab kimyo, biologiya, fizika va matematika o‘qituvchilari uchun kasbiy sertifikatlash tizimi yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Prezidentimiz maktab direktorlarini to‘g‘ri tanlash, ularning kasbiy va boshqaruv mahoratini rivojlantirish masalasiga alohida to‘xtaldi. Ta’lim bilan birga tarbiya ham muhimligini ta’kidladi.
«Ma’naviyat maktabdan boshlanadi. Maktablarda ta’lim sifatiga qanday e’tibor bersak, ma’naviyatga ham shunday e’tibor berishimiz kerak», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu maqsadda o‘quvchilarning dunyoqarashi va iqtidorini oshiradigan, turli yoshdagi sinflar uchun mo‘ljallangan ma’naviyat kitoblari yaratish bo‘yicha tavsiya berildi.
Maktabdan tashqari ta’limni rivojlantirish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. «Barkamol avlod» maktablari faoliyati va infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha besh yillik dastur ishlab chiqish, ularda STEAM yo‘nalishlari bo‘yicha to‘garaklar tashkil etish vazifasi qo‘yildi.

Рассмотрено исполнение национальной программы развития народного образования
25 мая при Президенте Республики Узбекистан состоялось обсуждение хода реформ в сфере школьного образования.
Указом Президента от 11 мая текущего года была утверждена Национальная программа развития народного образования на 2022-2026 годы. В ней определены 6 ключевых направлений: повышение качества образования на основе передового зарубежного опыта, повышение авторитета профессии учителя, развитие инклюзивного образования, профессиональная ориентация учащихся, совершенствование инфраструктуры и цифровизация сферы. Каждое из этих направлений состоит из десятков конкретных задач.
Также, в соответствии с постановлением Президента по реализации указанной программы разработаны «дорожные карты» по каждому району и городу.
На совещании министр народного образования доложил о начатой в этом направлении работе и планах на следующий учебный год.
Сперва рассмотрены вопросы внедрения новой программы в образовательный процесс. В частности, в нынешнем году планируется создать учебники, рабочие тетради и учебные пособия для 3, 6, 7 и 10-го классов, в 2023-2024 годах – для 4, 5, 8, 9 и 11-го классов.
Глава государства подчеркнул необходимость разработать качественные учебники, сформировав рабочую группу из зарубежных экспертов и исследователей.
Особое внимание в национальной программе уделено повышению авторитета учителей в обществе. Это требует подготовки высококвалифицированных, современных педагогических кадров. С этой целью Ташкентский государственный педагогический университет имени Низами и действующие при нем образовательные и научные организации переведены в ведение Министерства народного образования.
На совещании даны указания по трансформации педагогического образования, совершенствованию приема в вузы, повышению научного потенциала и увязке учебного процесса с практикой.
В ходе обсуждения вопросов повышения профессионального мастерства учителей и обучения их новым методикам указано на необходимость расширения деятельности Национального исследовательского института имени Абдуллы Авлони, обеспечения тесного взаимодействия института с педагогическими училищами на местах. Принято решение о внедрении со следующего учебного года системы профессиональной сертификации учителей химии, биологии, физики и математики.
Президент затронул вопрос правильного отбора директоров школ, развитию их профессиональной и управленческой компетенции. Отмечалось важность усиления не только образовательной, но и воспитательной компоненты в деятельности школ.
«Духовность начинается со школы. Внимание вопросам духовности в школах необходимо уделять в той же мере, в какой уделяется образованию», — сказал Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим рекомендовано создать просветительскую литературу, способствующую расширению кругозора, для учащихся каждого класса.
Также обсуждено состояние развития внешкольного образования. Поставлена задача разработать пятилетнюю программу по совершенствованию деятельности и инфраструктуры школ «Баркамол авлод», предусмотрев создание в них STEAM-кружков.