Sirtqi ta’limga qabul qilish tartibi belgilandi. Xo‘sh?
Adliya vazirligi tomonidan oliy ta’lim masalalariga bag‘ishlangan «Qonunchilikdagi yangiliklar» brifingi va matbuot anjumanida o‘tkazilgani haqida xabar berilgan edi.
Unda Oliy va o‘rta-maxsus ta’lim sohasi mutaxassislari kiritilgan qo‘shimchalar bilan sirtqi ta’lim shakliga o‘qishga qabul qilish tartibi belgilanganligini ham ma’lum qilishgan. Demak unga ko‘ra:
-sirtqi ta’limga hujjatlar 1-iyuldan 30-iyulgacha qabul qilinadi;
-kirish imtihonlari 16-avgustdan 25-avgustgacha kamida 3 ta fandan o‘tkaziladi;
-yozma imtihonlar shifrlangan holda tekshiriladi.
Imtihonlar bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga muvofiq keluvchi 3 ta fandan to‘planishi kerak bo‘lgan maksimal 189,0 balldan, har bir fanning o‘rniga qarab uning uchun ajratilgan eng ko‘p ballning 0 dan 100 foizgacha bo‘lgan oraliqda baholanadi.
Natijalar imtihondan keyin 1-3 kunda ta’lim muassasasining rasmiy saytida e’lon qilinadi.
Shuningdek, magistraturaga kirishda quyidagilar bekor qilindi:
magistraturaga kiruvchilarning ilmiy va ilmiy-pedagogik ishlarga qobiliyati hamda qiziqishini aniqlash maqsadida tanlangan mutaxassislikka mos savollar asosida suhbat;

Утвержден порядок приема на заочную форму обучения
10 мая текущего года Министерство юстиции организовало брифинг и пресс-конференцию, посвященную вопросам высшего образования.
Специалисты сферы также рассказали о порядке приема на заочную форму обучения.
Согласно утвержденному порядку:
-Документы на заочное обучение принимаются с 1 июля по 30 июля.
-Вступительные экзамены проводятся с 16 по 25 августа минимум по трем предметам.
-Письменные экзамены будут проводиться в зашифрованном виде.
-Каждый предмет будет оцениваться в промежутке от 0 до 100 процентов исходя из максимального балла, выделенного для каждого предмета, и его места. В направлении бакалавриата за прохождение экзаменов по трем предметам абитуриент может получить максимум 189 баллов.
- Результаты будут опубликованы на официальном сайте учебного заведения в течение 1−3 дней после сдачи экзамена.
Кроме того, при поступлении в магистратуру отменены:
- собеседование на основе вопросов по специальности с целью определения у поступающих способностей и интересов в научной и научно-педагогической деятельности;