TATUga o‘tgan yilga nisbatan 40 foiz ko‘p abituriyent hujjat topshirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev parlamentga joriy yildagi Murojaatnomasida taraqqiyotga erishish uchun raqamli bilimlar hamda zamonaviy axborot texnologiyalarini egallashimiz zarur va shartligi, bu bizga yuksalishning eng qisqa yo‘lidan borish imkoniyatini berishi, zero, bugun dunyoda barcha sohalarga axborot texnologiyalari chuqur kirib borayotganligiga alohida e’tibor qaratgandi.
Har bir yangi sohada bo‘lgani kabi raqamli iqtisodiyotga o‘tish jarayonida ham malakali kadrlar masalasi ustuvorlik kasb etadi. Ushbu masalada ya’ni kadrlar tayyorlashda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining o‘rni beqiyosdir.
Mana shu dolzarb masalalarni amalga oshirish uchun Toshkent axborot texnologiyalari universiteti bu yilgi 2020/2021 o‘quv yilida bakalavriatning kunduzgi ta’lim shakli bo‘yicha «Raqamli iqtisodiyot» (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha) ta’lim yo‘nalishi, magistratura ta’lim shaklda «Kompyuter grafikasi va dizayn», «Kompyuter ilmlari va dasturlash texnologiyalari (yo‘nalishlar bo‘yicha)», «Geoaxborot tizimlari va texnologiyalari», «Ma’lumotlar ilmi (Data Science)», «Sun’iy intellekt», «Optik tolali tarmoqlar texnik ekspluatatsiyasi», «Multiplikatsion filmlar texnologiyalari», «Sun’iy yo‘ldoshli aloqa tizimlari» kabi yangi va zamonaviy ta’lim yo‘nalishlari ochildi hamda abituriyentlar qabuli amalga oshirildi.
O‘tgan 2019/2020-o‘quv yilida universitetga jami 15 843 nafar abituriyent hujjat topshirgan bo‘lsa, bu yil 25 957 nafar abituriyent o‘qishga kirish uchun hujjat topshirgan. Ya’ni o‘tgan o‘quv yiliga nisbatan 10 114 nafar yoki qariyb 40 foiz ko‘p hujjat qabul qilindi. Yoshlar orasida TATUda o‘qish istagi ortib bormoqda.
Bugungi kunda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida kunduzgi bakalavr ta’lim shaklida 6 486 nafar, maxsus sirtqi bakalavr ta’lim shaklida 261 nafar, ikkinchi mutaxassislik ta’lim shaklida 112 nafar, sirtqi ta’lim shaklida 1068 nafar, magistratura ta’lim shaklida 390 nafar, jami 8 317 nafar talaba tahsil olmoqda.
So‘nggi yillarda universitetda bir qancha yangi ta’lim yo‘nalishlari tashkil etilib, talabalarga jahon standartlariga mos bilimlar berilmoqda. Xususan, TATUda 2019/2020-o‘quv yilida bakalavriatning kunduzgi ta’lim shakli bo‘yicha «AKT sohasida iqtisodiyot va menejment» fakulteti negizida «Elektron tijorat» ta’lim yo‘nalishi tashkil etildi va talabalarga ushbu yo‘nalish bo‘yicha ta’lim berilmoqda. Shuningdek, 2019/2020 o‘quv yilida magistratura ta’lim shaklida «Tibbiyotda kompyuter tizimlari», «Intellektual axborot-kommunikatsiya tizimlari» kabi yangi, zamonaviy yo‘nalishlar ochildi va ushbu yo‘nalishlarga ham kadrlar tayyorlanmoqda.
Bu yil abituriyentlarning hujjatlarini qabuli jarayonida universitet tomonidan bir qancha amaliy ishlar qilindi. Xususan, abituriyentlar va ularning ota-onalari qulaylik yaratish, ularda mavjud savollarga tezda javob berish uchun maxsus «Call-markaz» ishga tushirilgan bo‘lib, ayni vaqtda ham ushbu markaz ishlab turibdi. Shuningdek, universitetning rasmiy veb-saytida «Qabul-2020« bo‘limi ochildi. Ushbu bo‘limda abituriyentlar uchun zarur bo‘lgan barcha ma’lumotlar, kerakli yo‘riqnomalar berilgan.
TATUda nafaqat qabul jarayonida, balki sentyabr oyining boshida o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan Davlat test imtihonlari uchun ham bir nechta amaliy ishlar qilmoqda.
Xususan, universitet talabalari tomonidan 2020-2021-o‘quv yili qabulida oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari uchun test sinovlarini o‘tkazish rejalashtirilgan binolarning geomanzilini ko‘rsatib beradigan «ImtihonGo» nomli maxsus mobil ilova ishlab chiqildi. Mobil ilovaga Davlat test markazi tomonidan e’lon qilingan 2020−2021 o‘quv yili qabulida oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari uchun test sinovlarini o‘tkazish rejalashtirilgan joylarning geomanzillari asos qilib olingan hamda shu manzillar ilovaga kiritilishi rejalashtirilgan. Ilova Google Playga joylashtirilgan bo‘lib, dasturni quyidagi havola orqali yuklab olish mumkin.
Bundan tashqari, universitet professor-o‘qituvchilari tomonidan Davlat imtihonlari shaffofligini ta’minlash maqsadida barmoq izi identifikatsiyasi yordamida pasport egasi haqiqiyligini aniqlaydigan maxsus uskuna yaratildi.
Tizim shaxsiy pasport ma’lumotlarini tekshirish va ro‘yxatdan o‘tkazish uchun Regula 7024M.111 skanerlarini, pasport chipidagi barmoq izlari bilan murojaat etuvchining barmoq izlarini solishtirish uchun BioLink U-Match 3.5 skanerlarini (ariza beruvchiga tegishli pasportni tekshirish) o‘z ichiga oladi. Maxsus dasturiy ta’minot biometrik ma’lumotlarni olish, qayta ishlash va saqlash imkoniyatiga ega.
Oddiy so‘z bilan aytganda, Regula pasport chipidagi ma’lumotlarni o‘qiydi va dastur barcha ma’lumotlarni ko‘rsatadi, keyin barmoq izi skaneri abituriyentning barmoq izini skanerlaydi va dastur uni pasport chipidagi barmoq izi bilan taqqoslaydi.
Universitet talabasi bo‘lish orzusida hujjat topshirgan barcha abituriyentlarga omad tilagan holda shuni aytmoqchimizki, axborot texnologiyalari sohasi shiddat bilan taraqqiy etib borayotgan yo‘nalish, bu yo‘lni tanlagan inson esa doimiy ravishda o‘z ustida ishlashi, innovatsion texnologiyalarini o‘zlashtirib borishi lozim. Toshkent axborot texnologiyalari universiteti bu yo‘lni tanlab, sinovlardan muvaffaqiyatli o‘ta olgan barcha bo‘lg‘usi talabalar uchun ulkan imkoniyatlar eshigidir.

В ТУИТ в этом году на 40 процентов больше абитуриентов подали документы
Президент Шавкат Мирзиёев в Послании этого года парламенту обратил особое внимание на то, что для достижения прогресса необходимо овладеть цифровыми знаниями и современными информационными технологиями. Это возможность идти по кратчайшему пути развития, которым следует мир.
Взрастить интеллектуально развитое поколение, воспитать независимо мыслящих, обладающих твердой позицией личностей — все эти меры являются одними из приоритетных в контексте реализуемых в стране реформ.
Как и любой новой сфере, в ходе перехода к цифровой экономике вопрос квалифицированных кадров имеет приоритетное значение. В вопросе подготовки кадров неоценима роль Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий.
С целью реализации этих актуальных задач в Ташкентском университете информационных технологий в 2020/2021 учебном году были открыты новые и современные образовательные направления и произведен набор студентов: по направлению бакалавриата (очное дневное обучение) — «Цифровая экономика (по отраслям и сферам)», по направлению магистратуры — «Компьютерная графика и дизайн», «Компьютерные науки и программные технологии (по направлениям)», «Геоинформационные системы и технологии», «Наука о данных (Data Science)»«Искусственный интеллект», «Техническая эксплуатация оптоволоконных сетей», «Технология мультипликационных фильмов», «Системы спутниковой связи».
Если в прошлом 2019/2020 учебном году в университет подали документы 15 843 абитуриента, то в этом году эта цифра выросла до 25 957 человек. Это на 10 114 человек, или на 40 процентов больше по сравнению с прошлым годом. Как свидетельствуют цифры, среди молодёжи растет число желающих учиться в ТУИТ.
На сегодняшний день в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий на дневном отделении бакалавриата обучается 6 486 человек, на заочном отделении бакалавриата — 261 студент, на отделении второй специальности — 112, на заочном отделении — 1 068, в магистратуре — 390, всего 8 317 студентов.
В последние годы в университете были организованы новые образовательные направления, где студентам даются знания в соответствии с международными стандартами. В частности, в 2019/2020 учебном году на дневном отделении бакалавриата на базе факультета «Экономика и  менеджмент в ИКТ» было открыто образовательное направление «Электронная коммерция». Также в 2019/2020 учебном году были открыты новые современные направления магистратуры «Компьютерные системы в медицине», «Интеллектуальные информационно-коммуникационные системы», в рамках которых идёт подготовка кадров.
В этом году были осуществлены практические меры в процессе организации приёма документов абитуриентов. В частности, с целью создания удобств для абитуриентов и их родителей, их информирования был организован колл-центр. Также на официальном сайте университета открылся раздел “Приём-2020”, где студентам дается вся необходимая информация и направления.
Практические меры осуществляются не только в процессе приёма, но и в преддверии Государственных тестовых экзаменов, проведение которых запланировано на сентябрь этого года.
В частности, студентами университета было разработано специальное мобильное приложение «ImtihonGo» для определения геолокаций зданий, где запланировано проведение тестовых испытаний для поступления в отечественные вузы по направлению бакалавриата на 2020-2021 учебный год. В приложении представлен список локаций, где будут проходить тестовые испытания для поступления в отечественные вузы по направлению бакалавриата. В настоящее время мобильное приложение функционирует в рабочем режиме и доступно в Google Play. Его можно скачать по следующей ссылке.
Кроме этого, с целью обеспечения прозрачности госэкзаменов разработано специальное оборудование, позволяющее подтвердить оригинал паспорта с помощью идентификации личности посредством отпечатка пальца.
Система включает в себя сканер «Регула» 7024M.111 для проверки личных паспортных данных и для регистрации, сканер БиоЛинк У-Матч 3.5 для сверки отпечатка пальца личности с паспортными данными. Данное специальное программное обеспечение позволят получить, обработать и сохранить данные.
Одним словом, «Регула» считывает выходные паспортные данные и отображает все данные, потом сканер отпечатков пальцев сканирует отпечатки пальцев абитуриентов, и программа сравнивает их с выходными паспортными данными.
Мы желаем удачи всем абитуриентам, желающим стать студентами университета, и хотим отметить, что сфера ИКТ — это динамично развивающаяся отрасль, и выбравший этот путь должен постоянно работать над собой осваивать инновационные технологии. Ташкентский университет информационных технологий открывает широкие возможности для будущих студентов.