Test natijalari bo‘yicha appelyasiya berish tartibini bilasizmi?
Qonunchilikka ko‘ra, test sinovlari natijasidan norozi bo‘lgan abituriyentlar 21-avgustdan 30-avgustgacha (belgilangan ish vaqtiga muvofiq) bo‘lgan muddatda apellyasiya komissiyasiga yozma yoki elektron shaklda apellyasiya shikoyatini berish huquqiga ega, deb yozmoqda «Huquqiy axborot» kanali.
Shundan so‘ng abituriyentga xabarnoma yuborilishi, bunda u xabarnomada belgilangan kunda pasporti va abituriyent ruxsatnomasi bilan kelishi shart.
Shikoyat apellyasiya komissiyasi tomonidan abituriyent ishtirokida, uning yozma javoblari asosida ko‘rib chiqiladi.
Abituriyentga javoblar varaqasi nusxasi, test topshiriqlari noto‘g‘ri bajarilgan javoblar ro‘yxati hamda test sinovlarida berilgan test topshiriqlari kitobi beriladi.
Taqdim etilgan hujjatlar asosida abituriyent har bir noto‘g‘ri test topshirig‘iga javoblarini yozma ravishda bayon qiladi.
Komissiya apellyasiya shikoyatini qanoatlantirish yoki qanoatlantirishni rad etish to‘g‘risida qaror qabul qiladi hamda abituriyent murojaat qilganda unga ushbu qarordan ko‘chirma beriladi.

Как подать аппеляцию на результаты вступительных экзаменов?
Согласно законодательству, абитуриенты, недовольные результатами тестовых испытаний, имеют право подать апелляционную жалобу в письменной или электронной форме в Апелляционную комиссию в срок с 21 августа по 30 августа (в соответствии с установленным временем работы). Об этом сообщает Минюст в своем телеграм-канале «Правовая информация».
После этого абитуриенту направляется уведомление, при этом он должен явиться с паспортом и разрешением абитуриента в день, указанный в уведомлении.
Жалоба рассматривается апелляционной комиссией при участии абитуриента на основании его письменных ответов.
Абитуриенту выдается копия листа ответов, список ответов, по которым тестовые задания выполнены неправильно, а также книга тестовых заданий, выданная на тестовых испытаниях.
На основании представленных документов абитуриент письменно излагает свои ответы на каждое неправильное тестовое задание.
Комиссия принимает решение об удовлетворении или отказе в удовлетворении апелляционной жалобы и при обращении абитуриента ему выдается выписка из настоящего постановления.