Foto: «Astrahan.postupi.online»
O‘zbekiston Respublikasi hukumati qarori bilan Toshkent viloyatida Astraxan davlat texnika universiteti (Rossiya)ning filiali tashkil etildi. Bu haqda Adliya vazirligining «Huquqiy axborot» telegram-kanali xabar berdi.
Qarorga ko‘ra, baliqchilik tarmog‘i ehtiyojlarini qondirish uchun ishlab chiqarish va eng muhim ilmiy-tadqiqot vazifalarini hal etishga qodir bo‘lgan yuqori malakali kadrlarni xalqaro ta’lim standartlari darajasida tayyorlash filialning asosiy vazifasi hisoblanadi.
Filial Bosh muassasa tomonidan ta’sis etiladi va kadrlarga bo‘lgan talabdan kelib chiqib asosiy bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari (magistratura mutaxassisliklari) bo‘yicha mutaxassislar, jumladan, ilmiy-pedagog kadrlarni tayyorlaydi, qayta tayyorlaydi va malakasini oshiradi.
2019/2020-o‘quv yilida Toshkent davlat agrar universiteti Bosh muassasa bilan hamkorlikda «Suv bioresurslari va akvakultura» bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha kunduzgi shaklda to‘lov-kontrakt asosida rus guruhida kadrlar tayyorlashni davom ettiradi.
Filialning ta’lim faoliyati 2020/2021-o‘quv yilidan boshlanadi.
Filialda quyidagi bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari (magistratura mutaxassisliklari) bo‘yicha kadrlar tayyorlanadi:
• Suv bioresurslari va akvakultura;
• Ekologiya va tabiatdan foydalanish;
• Baliq mahsulotlarini ishlab chiqarish va qayta ishlash texnologiyasi;
• Baliqchilik xo‘jaligi iqtisodiyoti.
Filial bitiruvchilariga Astraxan davlat texnika universiteti (Rossiya Federatsiyasi)ning belgilangan namunadagi diplomi beriladi va ushbu diplom O‘zbekistonda oliy ta’lim to‘g‘risidagi hujjat sifatida e’tirof etiladi.
2020-yil 1-avgustgacha filial malakali professor-o‘qituvchilar tarkibi bilan tanlov asosida to‘ldirilishi ta’minlanadi.

В Ташкентской области создан филиал российского университета
Постановлением Правительства создан Ташкентский филиал Астраханского государственного технического университета (Российская Федерация), сообщает Министерство юстиции.
В соответствии с постановлением, основной задачей Филиала является подготовка высококвалифицированных кадров на уровне международных образовательных стандартов, способных решать производственные и научно-исследовательские задачи для удовлетворения потребностей рыбной отрасли.
Филиал учреждается Главным учреждением и, исходя из потребности в кадрах, осуществляет подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов, в том числе научно-педагогических кадров по основным направлениям образования бакалавриата (специальностям магистратуры).
В 2019/2020 учебном году Ташкентский государственный аграрный университет совместно с главным учреждением продолжит подготовку кадров в русской группе по направлению бакалавриата «водные биоресурсы и аквакультура» в очной форме на платно-контрактной основе.
Образовательная деятельность Филиала начинается с 2020/2021 учебного года.
В Филиале готовятся кадры по следующим направлениям бакалавриата (специальностям магистратуры):
• Водные биоресурсы и аквакультура;
• Экология и природопользование;
• Технология производства и переработки рыбных продуктов;
• Экономика рыбоводства.
Выпускникам филиала выдается диплом Астраханского государственного технического университета (Российская Федерация) установленного образца, который признается документом о высшем образовании в Узбекистане.
До 1 августа 2020 года будет обеспечено пополнение квалифицированным профессорско-преподавательским составом Филиала на конкурсной основе.