«Xavotirga o‘rin yo‘q» – Qoraqalpog‘istonlik abituriyentlar uchun muhim yangilik e’lon qilindi
Bugun OTMning chet tilidan kasbiy (ijodiy) imtihon o‘tkaziladigan ta’lim yo‘nalishlari hamda akademik litseylarga qabulning so‘nggi kuni.
2022/2023 o‘quv yili uchun oliy ta’lim muassasalari hamda kasb-hunar maktablariga onlayn hujjat topshirish jarayonlari 20 iyul kuniga qadar davom etadi.
Hozirda Qoraqalpog‘iston hududida internet tizimida ayrim texnik nosozliklar tufayli hujjatlarni onlayn topshirishda uzilishlar kuzatilmoqda.
«Ammo xavotirga o‘rin yo‘q. Bu jarayon hukumat tomonidan to‘liq nazoratga olingan bo‘lib, hozirda hujjat topshirishga ulgura olmagan qoraqalpog‘istonlik yoshlar uchun onlayn ro‘yxatdan o‘tish muddati uzaytirilishi kutilmoqda», deyiladi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi xabarida.
Qayd etilishicha, ushbu masala tez orada ijobiy yechimini topadi va bu haqidagi ma’lumot qoraqalpog‘istonlik abituriyentlar hamda ularning ota-onalariga (Beeline, Uzmobile, Ucell, UMS, Perfectum mobile) SMS xabar tarzida, shuningdek, hududiy telekanallar orqali yetkaziladi.

Срок приема документов в вузы для абитуриентов из Каракалпакстана продлили
По всей республике 10 июля является последним днем онлайн-регистрации в академические лицеи и высшие учебные заведения, где проходит творческий экзамен по иностранному языку.
Срок онлайн-регистрации в другие высшие учебные заведения и профессиональные училища продлится до 20 июля включительно.
В связи с тем, что в настоящее время в Каракалпакстане наблюдаются сбои в работе Интернета, срок онлайн-регистрации для абитуриентов Каракалпакстана будет продлен. Об этом сообщили в пресс-службе Минвуза.
«Причин для беспокойств нет. Процесс полностью контролируется государством. Срок онлайн-регистрации будет продлен для каракалпакской молодежи, не успевшей подать документы. Этот вопрос будет решен в ближайшее время», - говорится в сообщении.
Информация о сроках подачи документов будет направлена абитуриентам из Каракалпакстана и их родителям по SMS, а также через местные телеканалы.