«Bulutlar orasidagi stansiya» — Surxondaryoning tog‘li qishloqlarida «Ucell» ishlaydi (video)
Surxondaryo viloyatida aholi punktlarining katta qismi olis tog‘li hududlarda joylashgan. Bu esa aholini aloqa xizmatlari bilan to‘laqonli ta’minlashni qiyinlashtiradi.
«COSCOM» MChJ (Ucell savdo belgisi) bosh ofisiga mamlakatimizning turli mintaqalaridan har kuni so‘rovlar kelib tushadi. Ucell kompaniyasining mutaxassislari guruhi ma’lumotlarni ko‘rib chiqadi va muammolarni zudlik bilan aniqlash uchun mintaqaviy bo‘limlarga yuboradi. Shu maqsadda kompaniya rahbariyati va mutaxassislari uyali aloqa muammolarini topish va hal qilish maqsadida doimiy ravishda O‘zbekistonning turli hududlariga tashrif buyurib, abonentlar bilan uchrashib kelmoqdalar.
O‘tgan yilning oktyabr oyida Ucell kompaniyasiga Surxondaryo viloyati Saraosiyo tumani «Bog‘cha» fuqarolar yig‘ini tomonidan murojaat kelib tushdi. Mahalla qo‘mitasi aholi nomidan uyali aloqa va internet sifatini yaxshilashni so‘rab murojaat qilgandi o‘shanda.
Murakkab sharoitli hududlarda zamonaviy telekommunikatsiya infratuzilmasini yaratish juda qiyin jarayon deb hisoblanadi. Chunki ba’zi tog‘ va qir tepaliklariga butlovchi qismlarni faqat vertolyotda olib chiqish mumkin. Yoki ot va eshaklarda.
Iqtisodiy hisob-kitoblar ham mavjud: biznes, qoida tariqasida, tikilgan pulni iloji boricha tezroq qaytarishni kutadi. Ijtimoiy mas’uliyat hamma uchun ham, har doim ham foyda haqida o‘ylashdan ustunroq bo‘la olmaydi.
Muammoni joyida hal qilish uchun «Ucell-Termiz» filialining mintaqaviy direktori v.b. Bobur Hasanov, Toshkentdan kelgan tarmoqni rivojlantirish bo‘limi boshlig‘i Aleksandr Muchkayev va texnik departament mutaxassislari hududga yetib borishdi.
Tog‘ etaklarida, vodiylarda va aksariyat dovonlarda aloqa bilan ta’minlash murakkab sanaladi. Signal uzatishning asosiy muammosi, avvalambor hududning murakkab past-balandliklaridir. Shuning uchun tayanch stansiyani o‘rnatishdan oldin batafsil tadqiqot ishlari olib borildi.
Texniklar nafaqat 4G tayanch stansiyasini o‘rnatish kerak degan xulosaga kelishdi, balki uni 2850 metr balandlikda, aynan «Bog‘cha» qishloq fuqarolar yig‘inining yuqorisida o‘rnatish uchun qulay joy topdilar. Qishloq aholisi xabardor qilindi: tayanch stansiya o‘rnatiladi, aloqa tiklanadi.
Barchasi shunday tez sodir bo‘ldi. Ular va’da bergandilar va so‘zlarida turdilar. 2019 yil oktyabr oyida 4G tayanch stansiyasi o‘rnatildi.
Yaqinda Toshkent va termizlik jurnalist va blogerlar, «Ucell-Termiz» mintaqaviy ofisi xodimlari bilan birgalikda Sariosiyo tumanining «Bog‘cha» qishloq fuqarolar yig‘iniga tashrif buyurdilar. «Xabar.uz» ushbu hududdan maxsus videoreportaj tayyorladi.
Orzubek Qodirov, «Ucell-Termiz» texnik xizmat ko‘rsatish guruhining bosh mutaxassisi:
— Bog‘cha qishlog‘ida o‘rnatilgan 2G va 4G aloqa stansiyalari, ayniqsa, internet tezligi ishning yuqori sifatda bajarilganini ko‘rsatadi. Masalan, 4G tarmog‘i bilan internetning maksimal tezligi 50 Mb/s.ga yetadi. Bu esa onlayn o‘quv mashg‘ulotlarida bemalol qatnashsa bo‘ladi deganidir. 2G tizimi esa aholining sifatli aloqaga bo‘lgan ehtiyojini qondirib kelmoqda. Biz tog‘li va tog‘ etaklaridagi aholi punktlarini yuqori sifatli aloqa va yuqori tezlikdagi internet bilan ta’minlashni rejalashtirmoqdamiz.
— Ucell antennasi maktab yonidagi tepalikka o‘rnatilgandan buyon aloqa ancha yaxshilandi, — deydi Surxondaryo viloyati Sariosiyo tumanidagi 44-maktab direktori Kamoliddin Nuraliyev. — Buning uchun maktab o‘quvchilarining har biri kompaniya mutaxassislaridan minnatdor. Xususan, karantin davrida onlayn darslar o‘tkazishda o‘qituvchilarga katta yordam berdi. Internet tezligini oshiradigan zamonaviy texnologiyalarni joriy etish vazifalarni ham osonlashtirdi. Bu tuman markazi bilan onlayn ravishda ma’lumot almashishda seziladi. Ilgari ma’lumotni «yetkazib berish» uchun biz 90 km masofani bosib o‘tishimiz kerak edi. Endi ma’lumot uzatish bir necha tugmachalarni bosish bilan amalga oshiriladi.
Ta’kidlash lozimki, bulutlar ostidagi ushbu 4G tayanch stansiyasi tufayli bugungi kunda mintaqada faqat Ucell uyali aloqa operatorining mobil aloqa tarmog‘i faoliyat ko‘rsatadi.
Umuman olganda, Surxondaryo viloyatida 330 ming Ucell abonentlari mavjud bo‘lib, ular uchun 129 savdo nuqtalari tashkil etilgan. Ular kompaniya xizmatlarini maksimal darajada sifatli bajarishga yo‘naltirilgan.

Станция на высоте 2850 метров — в горах Сурхандарьи функционирует исключительно мобильная связь Ucell (видео)
Журналисты и блогеры Ташкента и Термеза совместно с сотрудниками регионального отделения «Ucell-Termiz» совершили поездку в сельский сход граждан «Богча» Сариасийского района. Здесь техниками ООО «COSCOM» в октябре 2019 года была установлена базовая станция 4G.
Сурхандарьинская область известна тем, что здесь значительное число населенных пунктов находится в отдалённых горных районах. Причём многие из этих селений настоящие этнографические жемчужины многонационального Узбекистана и знамениты на весь мир.
На протяжении трёх-четырёх последних лет в нескольких десятках населенных пунктов, расположенных в приграничных горных районах области, в том числе и Сариасийском, неуклонно развивается современная телекоммуникационная инфраструктура.
В головной офис OOO «COSCOM» (торговая марка Ucell) ежедневно поступают обращения с самых разных регионов страны. И ежедневно команда специалистов Компании Ucell обрабатывает данные и направляет их в региональные офисы, чтобы все проблемы находили оперативное решение. Для этого руководители и специалисты Ucell регулярно выезжает в самые разные уголки Узбекистана для встреч с абонентами, чтобы выяснять и решать проблемы сотовой связи на местах.
В октябре прошлого года в Компанию поступило обращение из сельского схода граждан «Богча» Сариасийского района Сурхандарьинской области. Махаллинский комитет местности от лица всех жителей обратился с просьбой улучшить качество сотовой связи и интернета.
Во всех странах создание современной телекоммуникационной инфраструктуры в труднодоступных районах по праву считается очень сложным процессом. Хотя бы потому, что на некоторые возвышенности комплектующие части можно поднять только вертолётом. Или… на трудолюбивом ослике.
Есть и экономические выкладки: бизнес как правило рассчитывает вернуть вложенные деньги в максимально короткий срок. Не всегда и не у всех социальная ответственность перевешивает мысли о прибыли.
Для решения вопроса на место выехали и.о. регионального директора «Ucell-Termiz» Бобур Хасанов, Александр Мучкаев, специально прибывший из Ташкента начальник управления развития сети и специалисты технического департамента.
В предгорьях, долинах и большинстве перевалов связь обеспечить сложно. Основной проблемой для прохождения сигнала прежде всего служит сложный рельеф местности. Поэтому перед установкой базовой станции были проведены детальные исследовательские работы.
Техники не только пришли к выводу о необходимости установки базовой станции 4G, но и подобрали идеальное место для её установки на высоте 2850 метров, прямо над сельским сходом граждан «Богча». Жители посёлка были информированы: базовую станцию установят, связь восстановят. Так вскоре и произошло. Дали слово и сдержали его.
Камолиддин Нуралиев, директор школы №44 Сариасийского района Сурхандарьинской области:
– С того дня, как на соседней со школой возвышенности установлена антенна компании Ucell, связь намного улучшилась. За это каждый из 136 учеников школы благодарен специалистам компании. В особенности это очень помогло учителям при проведении онлайн-занятий в период карантина. Облегчило задачу и внедрение современных технологий, способствующих увеличению скорости интернета. Это чувствуется при обмене информацией с районным центром в режиме онлайн. Раньше, для того, чтобы «доставить» информацию, нам приходилось преодолевать 90 км. Сейчас передача информации вопрос нескольких кликов.
– Установленные в селении Богча станции связи 2G и 4G показывают высокое качество работы, в особенности интернета. Например, максимальная скорость интернета при 4G достигает 50 мб/с. Это значит, что можно спокойно проводить занятия онлайн. 2G вполне удовлетворяет потребности населения в голосовой связи, - говорит Орзубек Кодиров, главный специалист группы технического обслуживания «Ucell-Termiz».
Мы и дальше планируем обеспечивать горные и предгорные населенные пункты качественной связью и высокоскоростным интернетом.
Алламурод Беков, пенсионер, почетный учитель
– Селение наше возникло много веков назад на некогда оживлённой дороге. Это сейчас мы оказались на окраине Сариасийского района, в 90 км от районного центра. Улучшение связи позволило облегчить жизнь 70 хозяйств, 114 семей, 584 человек. Если говорить откровенно, то раньше, из-за отсутствия связи, было невозможно вовремя вызвать скорую помощь. Сейчас, чтобы не сглазить, качество связи – отличное, интернет тоже очень хорошо работает. Все учителя и учащиеся, все население нашего села выражают благодарность оператору Ucell. А дорога строится заново и жизнь вокруг через год-другой закипит. Компания Ucell просто опередила всех. Приезжайте к нам в Богча за яблоками. Таких нет нигде больше в мире.
Теперь в горном селении Богча, которое зимой, в особо сильные снегопады, оказывается на время отрезанным от мира, есть и качественная мобильная связь, и скоростной интернет.
Будет не лишним отметить тот факт, что, благодаря базовой станции 4G под облаками, на сегодняшний день в окрестностях функционирует исключительно мобильная связь сотового оператора Ucell.
Всего же в Сурхандарьинской области 330 тысяч абонентов Ucell, для которых организована работа 129 точек продаж, максимально ориентированных на качественную реализацию услуг Компании.