O‘zbek olimlari yangi rezonans zarrachani kashf qilishdi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi Behzod Yuldashev ilmiy rahbarligidagi o‘zbek fizik-olimlar guruhi jahonda ilk bor yangi elementar zarracha mavjudligini eksperimental tarzda ko‘rsatishdi.
Bir nuklonga 3.4 GeV energiyali karbon yadrolarining karbon yadrolari bilan to‘qnashuvlarining tahlili natijasida ikkita proton va bitta pi-mezondan iborat sakkiz kvarkli tizimda yangi rezonans zarracha topildi.
Kashf etilgan qisqa yashovchi zarrachaning massasi 2118 ± 1 MeV/c2 ga teng bo‘lib, uning yashash davri kuchli o‘zaro ta’sir vaqtiga qaraganda nisbatan katta bo‘lishi ko‘rsatildi (yangi rezonans zarrachaning kengligi 4 MeV/c2 dan oshmaydi).
Kuzatilgan rezonans strukturaning fon taqsimotidan eksperimental oshishi 122 ± 20 hodisani yoki 4.5 standart xatolikni (sigmani) tashkil etdi.
Yangi rezonans zarracha to‘g‘risida olingan natijalar mualliflar tomonidan World Scientific xalqaro nashriyot kompaniyasining Web of Science hamda Scopus bazalarida indeksatsiyalangan nufuzli International Journal Of Modern Physics E (Nuclear Physics) nomidagi ilmiy jurnalda chop etildi. Ilmiy maqola bilan ushbu havola orqali tanishish mumkin.
Hozirda maqola mualliflari yangi zarracha kuzatilishi mumkin bo‘lgan yadroviy to‘qnashuvlarga oid boshqa eksperimental ma’lumotlarni tahlil qilishmoqda.

Узбекские учёные обнаружили новую резонансную частицу
Группа узбекских учёных-физиков под научным руководством академика Академии наук Республики Узбекистан Бехзода Юлдашева впервые в мире получила экспериментальное подтверждение существования новой элементарной частицы. Об этом сообщили в Академии наук Узбекистана.
«При анализе взаимодействий ядер углерода при первичной энергии 3.4 ГэВ на нуклон с ядрами углерода была обнаружена новая резонансная частица, представляющая собой восьмикварковую систему, состоящую из двух протонов и пи-мезона», - говорится в сообщении.
Масса обнаруженной короткоживущей частицы составляет 2118 ± 1 МэВ/с2, и с точки зрения времени сильных взаимодействий она является относительно долгоживущей частицей (ширина нового резонанса составляет не более 4 МэВ/с2).
Экспериментальное превышение наблюдаемой резонансной структуры над фоновым распределением составляет 122 ± 20 событий или 4.5 стандартных отклонений (сигма).
Полученные данные о новой резонансной частице опубликованы авторами в престижном научном журнале International Journal Of Modern Physics E (Nuclear Physics) международного издательства World Scientific, индексируемом в базах Web of Science и Scopus. С научной статьёй можно ознакомиться по следующей ссылке.
В настоящее время авторы статьи работают с другими экспериментальными данными по взаимодействиям с ядрами, в которых может наблюдаться указанная частица.