O‘zbekistonda hali bunaqasi bo‘lmagan! G‘olib talaba 50 000 AQSh dollari oladi
O‘zbekistonda birinchi marotaba dasturiy ilovalarni ishlab chiqish bo‘yicha mukofot jamg‘armasi 100 000 AQSh dollarini tashkil etadigan respublika tanlovi bo‘lib o‘tadi!
Bugungi kunda O‘zbekistonda IT sohasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda, yoshlar orasida AKT sohasiga qiziqish va intilishni rivojlantirishni esa O‘rta Osiyoning texnologik markaziga aylanishdek maqsadga erishish uchun eng muhim va asosiy qadam deb hisoblash mumkin. Bu qiziqishni kuchaytiradigan narsa, agar yosh dasturchilar uchun katta mukofot jamg‘armasiga ega bo‘lgan keng miqyosli tanlov bo‘lmasa, boshqa nima ham bo‘la olardi?
Shu sababli IT-Park, O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ko‘magida Birlashgan Arab Amirliklari bilan birgalikda talabalar orasida O‘zbekistonda davlat mobil ilovalarini ishlab chiqish bo‘yicha birinchi «mGovAward» respublika tanlovi o‘tkazilishini e’lon qiladi.
Talabalar 5 yo‘nalishda o‘zlarini sinab ko‘rishlari mumkin:
1. Ta’lim;
2. Sog‘liqni saqlash;
3. Turizm;
4. Transport va logistika;
5. Biznes va G2B.
Tanlovning asosiy mezonlari quyidagilar bo‘ladi: bo‘lg‘usi ilovaning samaradorligi, uning innovatsionligi va foydalanishda oddiyligi. Tanlovga arizalarni qabul qilish 26 sentyabr kuni AKT haftaligi vaqtida boshlanadi!
«mGovAward» tanlovida ishtirokchilar O‘zbekistondagi mavjud muammolardan birini hal qilishga yordam beradigan mobil ilova yaratishlari kerak bo‘ladi.
Tanlovning mukofot jamg‘armasi $100,000, shundan $50,000 birinchi o‘ringa, $30,000 ikkinchi o‘ringa va $20,000 uchinchi o‘ringa beriladi. Shuningdek, g‘oliblar Birlashgan Arab Amirliklariga bepul sayohat va IT-Park inkubatsiya dasturida bevosita qatnashish huquqini qo‘lga kiritadilar!
2019 yil 26 sentyabrda «O‘zekspomarkaz» MKK AJda bo‘lib o‘tadigan «mGovAward» konferensiyasida har kim tanlov haqida to‘liq ma’lumotga ega bo‘lishi mumkin!

Впервые в Узбекистане пройдет республиканский конкурс на разработку приложений с призовым фондом в 100 000$!
Сегодня особое внимание уделяется развитию IT-сектора Узбекистана, а самым главным и фундаментальным шагом для достижения цели – стать Технологическим центром Средней Азии можно считать развитие интереса и любви к ИКТ-сфере среди молодежи. А что не укрепит данный интерес, как не полномасштабный конкурс для молодых разработчиков с немаленьким призовым фондом?
Поэтому IT-Парк при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в сотрудничестве с Объединенными Арабскими Эмиратами готов объявить о скором запуске первого в Узбекистане республиканского конкурса среди студентов на разработку государственных мобильных приложений – «mGovAward»
Студенты смогут попробовать свои силы в 5 направлениях:
1. Образование;
2. Здравоохранение;
3. Туризм;
4. Транспорт и логистика;
5. Бизнес и G2B.
Основными критериями отбора станут: эффективность будущего приложения, его инновационность и простота использования.
Сбор заявок на конкурс начнется 26 сентября во время недели ИКТ! В «mGovAward» участникам необходимо создать мобильное приложение, которое разрешит одну из существующих проблем в Узбекистане. Призовой фонд же конкурса составляет 100.000 долларов США, из которых первому месту достанется – 50.000$, второму месту – 30.000$, и третьему – 20.000$. А также победители получат бесплатные поездки в ОАЭ и право прямого участия на программе инкубации IT-Парка!
Все желающие могут получить подробную информацию о конкурсе на конференции «mGovAward» 26-го сентября 2019 года в НВК «Узэкспоцентр»! Заполните заявку и станьте одним из первых, кто получит полную информацию о конкурсе! https://forms.gle/RhgdfxFE1AFMkUaE8