Rossiya «Viber»ni ham blokladi
Rossiyada dunyodagi eng ommabop messenjerlardan yana biri — «Viber» ham bloklandi. Bu haqda kompaniya o‘zining «Twitter»dagi sahifasida ma’lum qildi, deb xabar beradi «NV.ua».
An update to our users in Russia 🇷🇺: pic.twitter.com/k51Nt3f8pZ
— Viber (@Viber) 17 maya 2018 g.
«Biz bu kabi qaror qabul qilinishiga nima sabab bo‘lganini tushuna olmayapmiz. Qaytaramiz: «Viber» foydalanuvchilari messenjerga to‘g‘ridan to‘g‘ri ulana olmaslidan aziyat chekmoqda», — deb yozadi kompaniya.
Internet resurslarning ishini kuzatib boruvchi «Down Detector» servisining ma’lum qilishicha, «Viber» asosan Rossiyaning Yevropaga yaqin qismida yashovchi aholida ishlamay qolgan. Foydalanuvchilarning deyarli yarmi (45 foiz) ulana olmayotganidan norozi, 33 foizi esa xabar jo‘natish imkoniyatidan mahrum bo‘lgan, 20 foizi esa ro‘yxatdan o‘ta olmayapti.

В России заблокировали мессенджер Viber
Один из популярнейших мировых мессенджеров Viber сообщил, что в России заблокировали доступ к используемым им серверам, из-за чего россияне испытывают проблемы при подключении к сервису.
Об этом компания официально сообщила на своей странице в Twitter.
An update to our users in Russia 🇷🇺: pic.twitter.com/k51Nt3f8pZ
— Viber (@Viber) 17 maya 2018 g.
"На данном этапе мы не понимаем причины этого решения. Повторимся: пользователи Viber страдают от решения, не связанного с Viber напрямую", - заявили представители мессенджера.
В Viber добавили, что работают над устранением проблемы.
По данным сервиса Down Detector, который отслеживает работу интернет-ресурсов, проблемы с доступом к Viber возникли у жителей европейской части России. Почти половина (45%) пользователей жаловались на отсутствие подключения, еще 33% не могут отправлять и получать сообщения, а у 20% возникли проблемы с авторизацией.