Россия «Viber»ни ҳам блоклади
Россияда дунёдаги энг оммабоп мессенжерлардан яна бири — «Viber» ҳам блокланди. Бу ҳақда компания ўзининг «Twitter»даги саҳифасида маълум қилди, деб хабар беради «NV.ua».
«Биз бу каби қарор қабул қилинишига нима сабаб бўлганини тушуна олмаяпмиз. Қайтарамиз: «Viber» фойдаланувчилари мессенжерга тўғридан тўғри улана олмаслидан азият чекмоқда», — деб ёзади компания.
Интернет ресурсларнинг ишини кузатиб борувчи «Down Detector» сервисининг маълум қилишича, «Viber» асосан Россиянинг Европага яқин қисмида яшовчи аҳолида ишламай қолган. Фойдаланувчиларнинг деярли ярми (45 фоиз) улана олмаётганидан норози, 33 фоизи эса хабар жўнатиш имкониятидан маҳрум бўлган, 20 фоизи эса рўйхатдан ўта олмаяпти.

В России заблокировали мессенджер Viber
Один из популярнейших мировых мессенджеров Viber сообщил, что в России заблокировали доступ к используемым им серверам, из-за чего россияне испытывают проблемы при подключении к сервису.
Об этом компания официально сообщила на своей странице в Twitter.
An update to our users in Russia 🇷🇺: pic.twitter.com/k51Nt3f8pZ
— Viber (@Viber) 17 maya 2018 g.
"На данном этапе мы не понимаем причины этого решения. Повторимся: пользователи Viber страдают от решения, не связанного с Viber напрямую", - заявили представители мессенджера.
В Viber добавили, что работают над устранением проблемы.
По данным сервиса Down Detector, который отслеживает работу интернет-ресурсов, проблемы с доступом к Viber возникли у жителей европейской части России. Почти половина (45%) пользователей жаловались на отсутствие подключения, еще 33% не могут отправлять и получать сообщения, а у 20% возникли проблемы с авторизацией.