VEON O‘zbekistonda raqamli operator konsepsiyasini ilgari surmoqda
O‘zbekiston poytaxtida birinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi bo‘lib o‘tmoqda, uning ochilish marosimida Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
TMIF – bu dunyoning 50 dan ortiq mamlakatidan 1500 dan ortiq kishi, boy biznes dasturi, panel sessiyalarida turli mavzularni muhokama qilish, tematik muhokamalar va davra suhbatlaridir. Forum ishtirokchilari orasida moliya institutlari, tashkilot va korporatsiyalar rahbarlari bor. VEON xalqaro telekommunikatsiya xoldingi delegatsiyasi «Markaziy Osiyoda savdo oqimlarini o‘zgartirish va ularni kapitallashtirish» sessiyasi doirasida O‘zbekiston kelajagi haqidagi tasavvurlari bilan o‘rtoqlashdi.
VEON kompaniyalar guruhining bosh ijrochi direktori Kaan Terzio‘g‘lu o‘z nutqida davlatlarning rivojlanishida raqamlashtirish muhimligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda O‘zbekiston hukumati biznes vakillari bilan konstruktiv muloqot olib bormoqda, bu mamlakatni raqamlashtirishning yuqori sur’atlarida namoyon bo‘lmoqda. Beeline Uzbekistan vakili bo‘lgan VEON guruhi zamonaviy raqamli mahsulotlarni joriy etish orqali respublika iqtisodiyotini yangi bosqichga olib chiqishga yordam beradi. Kaan Terzio‘g‘lu ta’kidlaganidek, O‘zbekistonda axborot texnologiyalarini joriy etish va ushbu soha uchun kadrlar tayyorlash salohiyati mavjud.
«Hozirda internetdan foydalanishga to‘sqinlik qiluvchi omillardan biri qamrovning yo‘qligi emas, balki mobil ta’lim va sog‘liqni saqlash, raqamli davlat xizmatlari kabi asosiy sohalarda mahalliy xizmatlar va kontentning yo‘qligidir. VEON o‘zi mavjud bo‘lgan mamlakatlarda raqamli mahsulotlarni yaratishga sarmoya kiritib, barqaror iqtisodiy o‘sish uchun shart-sharoit yaratish bo‘yicha hukumatlarning ishonchli hamkoriga aylanadi», – dedi Kaan Terzio‘g‘lu.
VEON nafaqat milliy aloqa operatorlarining infratuzilmasini rivojlantirishga sarmoya kiritadi. Mablag‘lar ijtimoiy loyihalarni amalga oshirishga, jumladan, ta’lim sohasida, IT-mutaxassislardan – Markaziy Osiyo mamlakatlari fuqarolaridan mahalliy «raqamli elita»ni yaratishga yo‘naltirilgan. O‘zbekistonda hukumatning biznes ehtiyojlarini qondirish va investitsiya muhitini yaxshilashga tayyorligi VEON kompaniyasining «Raqamli O‘zbekiston» loyihasiga muvofiq ishlashi uchun yangi rag‘batlarni yaratadi.
VEON rahbarlari nafaqat TMIF ekspertlari bo‘lishdi. Beeline Uzbekistan raqamli hamkor sifatida Beeline TV platformasida forum tadbirlarining onlayn translyasiyasini ham tashkil etdi.
«Unitel» MChJ 2006 yilning 12 sentabrdan boshlab «Beeline Uzbekistan» savdo belgisi ostida xizmatlar ko‘rsatib kelmoqda. Beeline Uzbekistan bosh qarorgohi Amsterdam (Niderlandiya) shahrida joylashgan VEON xalqaro telekommunikatsiya xoldingi tarkibiga kiradi.
VEON 9 mamlakatda 217 milliondan ortiq obunachiga ega global telekommunikatsiya va internet xizmatlarini provayderi. Uning aksiyalari NASDAQ va Euronext Amsterdam fond bozorlarida joylashgan.
«Beeline Uzbekistan»da 1,6 mingga yaqin xodim ishlaydi. 2006 yildan buyon O‘zbekiston bozoriga kirishi bilan VEON  mamlakat telekommunikatsiya sohasiga 1,2 milliard AQSh dollaridan ortiq sarmoya kiritdi. Beeline SB’ning O‘zbekistondagi faoliyati davomida 1,8 milliard dollardan ortiq soliq to‘langan.

VEON продвигает концепцию цифрового оператора в Узбекистане
В столице Узбекистана проходит Первый Ташкентский международный инвестиционный форум, в церемонии открытия которого принял участие президент Шавкат Мирзиёев. ТМИФ – это свыше 1 500 человек из более 50 стран мира, насыщенная деловая программа, обсуждение различных тем на панельных сессиях, тематических дискуссиях и круглых столах. Среди участников форума – руководители финансовых институтов, организаций и корпораций. Делегация международного телекоммуникационного холдинга VEON поделилась своим видением будущего Узбекистана в рамках сессии «Трансформация торговых потоков в Центральной Азии и их капитализация».
В своем выступлении главный исполнительный директор группы компаний VEON Каан Терзиоглу подчеркнул значимость цифровизации в развитии государств. По его словам, в последние годы правительство Узбекистана ведет конструктивный диалог с бизнесом, что отражается на высоких темпах цифровизации страны. Внедряя современные цифровые продукты, группа VEON в лице Beeline Uzbekistan помогает вывести экономику республики на новый уровень. Как отметил Каан Терзиоглу, у Узбекистана есть потенциал для внедрения информационных технологий и подготовки кадров для этой отрасли.
«Одним из препятствий для использования интернета сейчас является не отсутствие покрытия, а отсутствие местных услуг и контента в таких ключевых сферах, как мобильное образование и здравоохранение, цифровые государственные услуги. Инвестируя в создание digital-продуктов в странах своего присутствия, VEON становится надежным партнером правительств в их работе по созданию условий, обеспечивающих стабильный экономический рост», – сказал Каан Терзиоглу.
VEON инвестирует не только в развитие инфраструктуры национальных операторов связи. Средства направляются на реализацию социальных проектов, в том числе в сфере образования, создания местной «цифровой элиты» из IT-специалистов – уроженцев стран Центральной Азии. В Узбекистане готовность правительства идти навстречу бизнесу и улучшать инвестиционный климат создает новые стимулы для работы VEON в русле проекта «Цифровой Узбекистан».
Руководители VEON стали не только экспертами ТМИФ. Beeline Uzbekistan в качестве digital-партнера организовал также онлайн-трансляцию мероприятий форума на платформе Beeline TV.
VEON – глобальный провайдер телекоммуникационных и интернет-услуг с более чем 217 млн абонентов в 9 странах мира. Его акции котируются на фондовых рынках NASDAQ и Euronext Amsterdam.