77 kishini o‘ldirgan vahshiy qotil ozodlikka chiqishi mumkin
Norvegiyada ommaviy qotil va terrorchi Anders Breyvik ishi bo‘yicha shov-shuvli tinglovlar boshlanadi. Sud uning shartli ravishda ozod qilish haqidagi iltimosini ko‘rib chiqadi.
CNN ma’lumotlariga ko‘ra, jarayon uch kun davom etadi.
Sud majlislari 77 norvegiyalikning hayotiga zomin bo‘lgan terror xurujlari uchun jazo muddatini o‘tayotgan Breyvik uchun qurilgan qamoqxona devorlari ichida bo‘lib o‘tadi.
2011 yil Oslo markazida Breyvik tomonidan o‘rnatilgan bombaning portlashi oqibatida 9 kishi halok bo‘lgandi. Shuningdek u yoshlar lagerida 69 kishini o‘ldirgan. Breyvik tomonidan 150 ga yaqin odam yaralangan.
Qotil 21 yilga ozodlikdan mahrum etilgandi. Agar sud huquqbuzarni jamiyat uchun xavfli deb hisoblasa, muddat cheksiz muddatga uzaytirilishi mumkin.
Breyvik o‘z muddatini bir kishilik kamerada o‘tayapti, u yerda 3 ta xona, televizor, dush, kompyuter va trenajyor jihozlari mavjud. U universitetda o‘qish va hatto imtihon topshirish imkoniyatiga ega.
Breyvik jamiyat uchun xavfli emasligini va ozod etilishini talab qilmoqda. Psixiatr terrorchining ahvoli o‘zgarmagan deya xulosa bergan. Norvegiya prokuraturasi Breyvik tomonidan yangi jinoyatlar sodir etilishi xavfi haqida ogohlantirgan.

В Норвегии начнутся слушания о досрочном освобождении Брейвика, который убил и ранил сотни человек
В Норвегии на этой неделе начнутся громкие слушания по делу массового убийцы Андерса Брейвика. Суд будет рассматривать его прошение об условно-досрочном освобождении. Как пишет CNN, процесс займет три дня.
Слушания пройдут прямо в стенах тюрьмы, которая была построена для ультра-правого радикала, отбывающего наказание за теракты, которые унесли в 2011 году жизни 77 норвежцев. Восемь человек погибли при взрыве бомбы Брейвика в центре Осло. 69 человек были убиты радикалом в молодежном лагере.
Также от рук Брейвика получили ранения около 150 человек.
Убийцу приговорили к 21 году заключения. Срок может бесконечно продлеваться, если суд сочтет, что преступник остается опасным для общества.
Свой срок Брейвик отбывает в одиночной камере, где есть 3 комнаты, телевизор, душ, компьютер и тренажеры. У него есть возможность учиться и даже сдавать экзамены в университет.