Boku va Yerevan o‘rtasida asirlar almashuvi boshlandi
Ozarbayjon-Sputnik ma’lumotiga ko‘ra, 14-dekabr kuni tushda Armaniston hududida asirlar va garovga olinganlar maqomida bo‘lgan mamlakat fuqarolari samolyotda Bokuga olib ketilgan.
Ular majburiy karantin qoidalariga amal qilishi kerak, shundan keyin oilalari bilan uchrashishlari mumkin, deb yozadi NEWS.ru.
27-sentyabr kuni Tog‘li Qorabog‘da harbiy harakatlar qaytadan boshlandi. Boku va Yerevan harbiy holatni e’lon qilib, bir-birini tinch aholini o‘qqa tutishda aybladi. Mojaro avj olishi natijasida ikkala tomondan ham harbiylar va tinch aholi qurbon bo‘ldi.
10-noyabr kuni oqshom Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev, Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan va RF prezidenti Vladimir Putin Tog‘li Qorabog‘da o‘t ochishni va harbiy harakatlarni to‘liq to‘xtatish haqida qo‘shma bayonot imzoladi.
Unga ko‘ra, Boku va Yerevan egallab olgan pozitsiyalarida to‘xtaydi, Tog‘li Qorabog‘ hududining bir qismi esa Ozarbayjon nazorati ostiga o‘tadi. 20-noyabrda Agdam, 25-noyabrda Kelbejer, 1-dekabrda esa Lachin hududlari rasman Bokuga o‘tdi.

Армения и Азербайджан начали обмен пленными
Баку и Ереван с участием российских миротворцев начали обмен пленными, сообщает РИА Новости со ссылкой на госкомиссию Азербайджана по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести.
«В результате переговоров с участием международных организаций и российского миротворческого командования была достигнута договоренность с армянской стороной об обмене пленными и заложниками по принципу «всех на всех», а возвращение пленных и заложников началось 14 декабря этого года», — говорится в сообщении.
Отмечается, что группа пленных была отпущена армянской стороной и уже прибыла в Баку. После ряда карантинных мероприятий они смогут вернуться к семьям.
В конце сентября в Нагорном Карабахе возобновились полномасштабные боевые действия, которые привели к жертвам среди мирного населения. 10 декабря Армения и Азербайджан договорились полностью прекратить огонь и обменяться пленными и телами погибших.