Italiya shimolidagi Po daryosi suv sathi yozgi issiqlik to‘lqini fonida rekord darajaga pasaydi. Natijada bu suv va ekinlar bilan bog‘liq xavotirlarni kuchaytirdi, deb xabar beradi Euronews nashri.
​Daryoda qayiqlar endi sayoz, loyqa suvda, qum, suv o‘tlari va ochiq shag‘al qirg‘oqlari bilan o‘ralgan holda langar tashlamoqda. Po daryosi havzasi boshqarmasi suv oqimi mavsumiy o‘rtacha ko‘rsatkichlardan ancha past ekanligini va bir nechta o‘lchash stansiyalarida suv sathi 2022 yildagi kuchli qurg‘oqchilik paytida qayd etilgan rekord darajaga yaqinlashayotganini yoki undan oshib ketayotganini xabar qilmoqda.
​Po daryosi Italiyaning shimolidagi qishloq xo‘jaligi sektori, jumladan, mevali ekinlar, sabzavotlar va guruch suvga bog‘liq bo‘lgan Parma atrofidagi Oziq-ovqat vodiysi uchun juda muhimdir. Daryo sathining juda pastligi suv ta’minotiga ham ta’sir ko‘rsatmoqda: Ansa axborot agentligining xabar berishicha, suv Pemont va Lombardiyadagi 100 dan ortiq kommunalarga tankerlar orqali yetkazib berilmoqda.
​Pavia mintaqasida daryo o‘zani sayoz kanalga aylanib, katta qismlarni ochiq qoldirdi va dam olish qayiqlari va eshkak eshish klublarining harakatlanishiga tobora ko‘proq to‘sqinlik qilmoqda. Lomellina guruch yetishtiruvchi mintaqasida rasmiylar sezilarli yog‘ingarchilik bo‘lmasa, vaziyat yomonlashishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda, bu esa fermerlarni tobora ko‘proq yer osti suvlariga tayanishga va favqulodda choralarni ko‘rishga majbur qiladi.
​Parma yaqinida, oqimning quyi qismida, intensiv meva va sabzavot yetishtirishni qo‘llab-quvvatlovchi irmoqlar va sug‘orish kanallari qurib bormoqda. Fermerlarning xabar berishicha, suvni tejash choralari allaqachon amalga oshirilgan, bu sug‘orish jadvaliga ta’sir qiladi va havza ma’muriyati Pyachensa ostidagi hududni ayniqsa zaif deb ataydi: suv sathining pasayishi daraxt tanalari va boshqa cho‘kindilarni ochib yubormoqda.
​Turinda Po daryosi suv o‘tlari bilan qoplangan sekin harakatlanuvchi kanalga aylandi. Shahar xizmatlari markazi yaqinidagi suv o‘simliklarining zinch o‘simtalarini tozalash uchun barjalarda ekskavatorlardan foydalanmoqda. Mintaqaviy ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, Turin orqali suv oqimi iyun oyidan beri ikki baravardan ko‘proqqa kamaydi va Sant’Antonio oroli yaqinidagi oqim o‘lchash stansiyasida oqim hajmi ba’zan normal darajadan chorak qismgacha pasaydi.
​Rasmiylar issiqlik va suv sathining pastligi suv o‘tlarining o‘sishini tezlashtirayotgani, kemalar harakati va suvning qayta tiklanishiga xalaqit berayotgani haqida ogohlantirmoqda.
Uzoq davom etgan issiqlik to‘lqini Yevropa bo‘ylab qurg‘oqchilik va o‘rmon yong‘inlarini yanada kuchaytirdi, suv resurslariga bosimni oshirdi.

Еще одна крупная река Европы рекордно обмелела
Уровень воды в реке По на севере Италии упал до рекордного минимума на фоне четвёртой летней жары, обнажив пересохшее русло у Павии и усилив тревогу за воду и урожай.
В месте впадения реки Тичино лодки теперь стоят на мелкой мутной воде, окружённой песком, водорослями и обнажёнными гравийными отмелями. Администрация бассейна реки По сообщает, что расход воды значительно ниже сезонных средних значений, а на нескольких гидропостах уровни приближаются к рекордным отметкам, зафиксированным во время сильной засухи 2022 года, или превышают их.
Река По жизненно важна для сельскохозяйственного сектора северной Италии, включая так называемую Долину еды вокруг Пармы, где фруктовые культуры, овощи и рис зависят от её воды. Исключительно низкий уровень реки сказывается и на водоснабжении: агентство Ansa сообщает о доставке воды автоцистернами более чем в 100 коммун Пьемонта и Ломбардии.
В районе Павии русло реки сузилось до неглубокого протока, оставив большие участки дна открытыми и всё больше затрудняя движение прогулочных судов и занятия гребных клубов. В рисоводческом регионе Ломеллина власти предупреждают, что без существенных осадков ситуация может ухудшиться и фермерам придётся всё больше полагаться на подземные воды и экстренные меры.
Ниже по течению, в окрестностях Пармы, мелеют притоки и оросительные каналы, обеспечивающие интенсивное выращивание фруктов и овощей. Фермеры сообщают, что уже введён режим экономии воды, влияющий на графики орошения, а администрация бассейна называет участок ниже Пьяченцы особенно уязвимым: падающий уровень воды обнажает стволы деревьев и другие наносы.
В Турине По превратилась в медленно текущий канал, покрытый ковром водорослей. Муниципальные службы используют экскаваторы на баржах, чтобы расчищать плотные заросли водных растений возле центра города. Региональные данные показывают, что расход воды через Турин с июня сократился более чем наполовину, а на расположенной ниже по течению измерительной станции у острова Сант’Антонио объём стока временами снижался примерно до четверти от обычного уровня.