Maymun chechagining nomi o‘zgartiriladi
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti maymun chechagi (monkey pox) virusining nomini o‘zgartirish ustida ishlamoqda. Bu haqda tashkilot rahbari Tedros Adhanom Gebreyesus bugun, 15-iyun kuni matbuot anjumanida ma’lum qildi.
Buning uchun jahon ekspertlari jalb qilingan.
«Yangi nomni imkon qadar tezroq e’lon qilamiz. Maymun chechagi global miqyosda tarqalayotgani g‘ayriodatiy va tashvishlidir», — dedi Gebreyesus.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti maymun chechagi tarqalishining jahon hamjamiyatiga ta’sirini baholash uchun  23-iyunda favqulodda qo‘mitani yig‘ishi haqida xabar bergandik.
JSST ma’lumotlariga ko‘ra, 2022-yilda maymun chechagi bo‘yicha 39 mamlakatda 1600 ta tasdiqlangan, 1500 ta shubhali holat aniqlangan,  72 ta o‘lim holati qayd etilgan.

ВОЗ решила переименовать вирус оспы обезьян
Всемирная организация здравоохранения ведет работу по переименованию вируса оспы обезьян (monkey pox), заявил глава ВОЗ Теодор Аданом Гебрейесус во время пресс-конференции, 15 июня сообщает пресс-служба ведомства.
По его словам, для этого привлечены эксперты со всего мира.
«Мы сделаем объявление о новом названии как можно скорее. Глобальная вспышка оспы обезьян явно необычна и вызывает тревогу», — сказал он.
Ранее, сообщалось, что подразделение Еврокомиссии подписало контракт на закупку около 110 тысяч вакцин от обезьяньей оспы. Препарат закупается для стран Европейского союза, Исландии и Норвегии.