Qohiradagi Misr milliy muzeyining restavratsiya bo‘limida fir’avn Amenemopetga tegishli bo‘lgan bilaguzuk yo‘qoldi. Bu haqda Misr qadimiy yodgorliklar vazirligiga asoslanib CBS News xabar berdi.
Fir’avn Amenemopet miloddan avvalgi 993–978-yillarda hukmronlik qilgan. Bilaguzuk taxminan 3 ming yil avval yasalgan. U sof oltindan ishlangan, lazurit bilan bezalgan, og‘irligi 600 gramm atrofida. Bilaguzukning yo‘qolgani inventarizatsiya paytida ma’lum bo‘ldi, ammo artefaktni oxirgi marta qachon ko‘rishgani noma’lum.
Muzeyda ichki tekshiruv boshlandi, aybdorlar hali topilgan emas. Barcha aeroportlar, dengiz portlari va quruqlikdagi o‘tish joylariga o‘g‘irlik haqida xabar berib, yo‘qolgan bilaguzukning fotosuratlarini yuborishdi.
Qohiradagi milliy muzeyda 17 mingdan ortiq eksponat, jumladan, fir’avn Amenemopetning mashhur dafn niqobi saqlanadi. Restavratsiya bo‘limida yana biror narsa yo‘qolmaganiga ishonch hosil qilish uchun to‘liq ro‘yxatga olish ishlari olib borilmoqda.

Фото: Министерство по делам древностей Египта
В реставрационном отделе Национального музея Египта в Каире пропал браслет, принадлежавший фараону Аменемопету. Об этом сообщает CBS News со ссылкой на Министерство по делам древностей Египта.
Фараон Аменемопет правил в 993–978 годах до нашей эры. Браслет был изготовлен примерно 3000 лет назад. Он выполнен из чистого золота, украшен лазуритом и весит около 600 граммов. Пропажа обнаружилась во время инвентаризации, однако неизвестно, когда именно артефакт видели в последний раз.
В музее начато внутреннее расследование, виновные пока не найдены. Во все аэропорты, морские порты и наземные пограничные пункты направлены уведомления о краже, а также фотографии пропавшего браслета.
В Национальном музее в Каире хранится более 17 тысяч экспонатов, в том числе знаменитая погребальная маска фараона Аменемопета. Сейчас проводится полная инвентаризация, чтобы убедиться, что из реставрационного отдела не пропали и другие предметы.