O‘zbekiston TIV BAA hududiy suvlaridagi provokatsiyani keskin qoraladi
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirligi 2019-yil 12-may kuni O‘mon ko‘rfazidagi Birlashgan Arab Amirliklarining hududiy suvlari yaqinida Fujayra Amirligidan sharq tomonda tijoriy va fuqarolik kemalariga nisbatan amalga oshirilgan provokatsiyani keskin qoralaydi.
Bu kabi hodisalar kemalar bortidagi insonlar hayotiga jiddiy xavf yaratadi. Vazirlik xalqaro hamjamiyatni dengizda kemalar qatnovi xavfsizligi va barqarorligiga putur yetkazadigan bunday harakatlarni oldini olish mas’uliyatini o‘z zimmasiga olishga chaqiradi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirligi Birlashgan Arab Amirliklariga xavfsizlikni ta’minlash va o‘z milliy manfaatlarni himoya qilishda yakdillik izhor etadi.
Eslatib o‘tamiz, BAA hududiy suvlarida, Fujeyra porti yaqinida to‘rtta savdo kemasiga zarar yetkazilgan. BAA tashqi ishlar vazirligi tomonidan xabar qilinishicha, hodisa natijasida hech kim zarar ko‘rmagan. Shu bilan birga tabiatga ham zarar yetmagan, kemalardan dengizga xavfli suyuqlik yoki yoqilg‘i oqib tushmagan.
Ayni vaqtda surishtiruv ishlari davom etmoqda. BAA tashqi ishlar vazirligi xalqaro hamjamiyatning e’tiborini ushbu holatga qaratib, bundan keyin ham kemalarga zarar yetkazilmasligi uchun chora ko‘rishga chaqirdi.

МИД Узбекистана осудил провокацию в Оманском заливе
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан решительно осуждает провокацию, предпринятую 12 мая 2019 года в отношении коммерческих и гражданских судов вблизи территориальных вод Объединенных Арабских Эмиратов в Оманском заливе к востоку от Эмирата Фуджейра, сообщают в пресс-службе МИД.
Подобные инциденты создают серьезную угрозу жизни людей, находящихся на борту судов. Министерство призывает международное сообщество взять ответственность за предотвращение таких действий, подрывающих безопасность морского судоходства и стабильность.
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан выражает солидарность Объединенным Арабским Эмиратам по обеспечению безопасности и защите своих национальных интересов.
Напомним, что ранее МИД ОАЭ сообщил, что четыре коммерческих судна подверглись диверсии рядом с территориальными водами страны.
Позже Министр энергетики, промышленности и минеральных ресурсов Саудовской Аравии Халед бен Абдель Азиз аль-Фалех заявил, что два из четырех коммерческих судов, ставших утром 12 мая объектом диверсии рядом с территориальными водами ОАЭ, – саудовские нефтяные танкеры.