Qirolichaning qo‘riqchisi obro‘li gvardiyaga dog‘ tushirdi
Vazifalaridan biri Buyuk Britaniya qirolichasi Yelizaveta II qarorgohini qo‘riqlash hisoblanadigan Koldstrim gvardiyasi harbiy xizmatchisi giyohvand moddalar saqlagani uchun hisbga olindi. Bu haqda bugun, ya’ni 31- iyul kuni «Daily Mail» xabar bergan.
Nashrning ma’lum qilishicha, elita bo‘linma gvardiyachisi 28-iyul kuni qo‘lga olingan. Politsiya gumonlanuvchi xizmat qilayotgan Sent-Jeym saroyida gvardiyachiga mo‘ljallangan vanna xonada kokain izlarini topgan. Shundan so‘ng huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari harbiy xizmatchining xonasi bilan mashinasini tintuv qilishgan va uning buyumlar orasidan beshta xaltacha kokain va to‘rtta xaltacha ketamin topishgan.
Britaniya armiyasida gvardiyachining hibsga olinganligini tasdiqlashgan, biroq boshqa izoh berishdan bosh tortishgan. Hozirgi kunda mazkur holat yuzasidan tergov harakatlari olib borilmoqda, hibsga olingan shaxs vaqtincha vazifasidan ozod etilgan.
Koldstrim gvardiyasi 1650-yilda Oliver Kromvel buyrug‘iga binoan tashkil etilgan bo‘lib, Britaniya armiyasining amaldagi eng qadimgi piyoda polki hisoblanadi. Bo‘linmaning majburiyatlariga Britaniya qirollari saroylarini, jumladan, Vindzor qasri bilan Bukingem saroyini qo‘riqlash kiradi.

Гвардейца из охраняющего Елизавету II элитного полка поймали с кокаином
Военнослужащего из Колдстримской гвардии, одной из задач которой является охрана резиденций королевы Великобритании Елизаветы II, поймали на хранении наркотиков. Об этом в пятницу, 31 июля, сообщает Daily Mail.
По информации издания, гвардеец элитного подразделения был задержан во вторник, 28 июля. Полиция обнаружила следы кокаина в предназначенной для гвардейцев ванной комнате Сент-Джеймсского дворца, где подозреваемый нес службу. После этого правоохранительные органы обыскали его комнату и машину и нашли среди вещей военнослужащего пять пакетиков с кокаином и четыре пакетика с кетамином.
В британской армии подтвердили факт задержания гвардейца, однако от дальнейших комментариев отказались. В настоящее время по данному факту проводится расследование, задержанный временно отстранен от службы.
Колдстримская гвардия была создана в 1650 году по приказу Оливера Кромвеля и считается старейшим непрерывно действующим пехотным полком британской армии. В обязанности подразделения, в частности, входит охрана дворцов британских монархов, в том числе Виндзорского замка и Букингемского дворца.