Qozog‘iston O‘zbekistonga kartoshka eksportini chekladi
«Bu ichki bozordagi narxlarni barqarorlashtirishga qaratilgan», – deb xabar qildi Qozog‘iston bosh vaziri matbuot xizmati.
Ta’kidlanishicha, Qozog‘istonga qo‘shni davlatlar, xususan, O‘zbekiston tomonidan kartoshkaga bo‘lgan talab ortib borayotgani va eksport narxlarining yuqoriligi tufayli uning tannarxi 1,5 barobar (411 ming tonnadan 605 ming tonnagacha) oshgan. Jumladan, o‘tgan haftada eksportga yo‘naltirilgan ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida narxlarning keskin oshishi (170 tengedan 270 tengegacha) qayd etilgan.
«Ushbu chora YeOII mamlakatlariga taalluqli emas, ammo bu yo‘nalishdagi eksport ham nazorat qilinadi», – deyiladi xabarda.

Казахстан ограничил экспорт картофеля в Узбекистан
С 18 января 2025 года Казахстан ввел запрет на экспорт картофеля в третьи страны, включая Узбекистан. Ограничение будет действовать в течение шести месяцев. Как сообщили в пресс-службе правительства, эта мера направлена на стабилизацию цен на внутреннем рынке и предотвращение спекуляций.
Власти пояснили, что из-за высокого спроса со стороны соседних стран, особенно Узбекистана, а также привлекательных экспортных цен, объемы экспорта картофеля выросли в 1,5 раза – с 411 до 605 тысяч тонн. Рост цен у производителей, ориентированных на экспорт, составил 100 тенге за неделю, поднявшись с 170 до 270 тенге за килограмм.
Запрет не распространяется на страны ЕАЭС, экспорт в этом направлении будет строго контролироваться. Также с 16 января временно приостановлена выдача фитосанитарных сертификатов на экспорт.