Rossiyada klub qo‘riqchisini yoqib yuborishga uringan ikki o‘zbekistonlikka hukm o‘qildi
Boshqirdiston poytaxti Kirovskiy tuman sudi Meet Point tungi klubi qo‘riqchisini yoqib yuborishga uringan ikki O‘zbekiston fuqarosiga hukm chiqardi.
Sud sudlanuvchilarni bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib, xavfli usulda odam o‘ldirishga suiqasd qilish (RF Jinoyat kodeksining 105-moddasi 2-qismi)da aybdor deb topdi.
Ish materiallariga ko‘ra, 2023-yil sentyabr oyida Meet Point tungi klubiga ikki nafar chet el fuqarosi mast holda kelib, ularni ichkariga kiritishni istamagan qo‘riqchi bilan janjallashib qolgan. Ichkariga kiritilmagan ikki nafar O‘zbekiston fuqarosi qasd olish uchun xavfsizlik xodimini yoqib yubormoqchi bo‘lishgan.
Ular yaqin atrofdagi yoqilg‘i quyish shoxobchasidan to‘rt litr benzin sotib olib, klubga qaytib kelgan va qo‘riqchiga benzin sepib, uni yoqib yuborishga uringan. Klub xodimlari va mehmonlar o‘z vaqtida xavfsiz masofaga chekinishgan va yong‘indan jabrlanmagan.
Aybdorlar jinoyat joyidan qochib ketishgan. Ko‘p o‘tmay, politsiya ularni Ufa aeroportida Moskvaga uchib ketishlari oldidan qo‘lga olishgan.
Sud hukmiga ko‘ra, I.X. 10 yilga, A.Yu. esa 11 yilga qattiq tartibli koloniyada jazo muddatini o‘taydigan bo‘ldi. Shuningdek, ularga ma’naviy zararni qoplash uchun 200 ming rubl jarima ham belgilangan.

В России вынесли приговор двум узбекистанцам за попытку сжечь охранника клуба
В Уфе суд вынес приговор двум мигрантам из Узбекистана, сообщает следственное управление Следственного комитета по Республике Башкортостан.
Согласно материалам дела, в сентябре 2023 года охранники не пустили двоих узбекистанцев в ночной клуб из-за того, что они были в состоянии алкогольного опьянения.
Мужчины взяли бензин на заправке, вернулись в клуб и облили им одного из охранников, вход в заведение и подожгли.
Работники и гости заведения сумели вовремя отойти на безопасное расстояние от источника возгорания, в связи с чем не пострадали. Персонал сумел самостоятельно ликвидировать возгорание. После содеянного осужденные попытались скрыться, однако были задержаны полицейскими в уфимском аэропорту с билетами в Москву.
Суд признал граждан Узбекистана виновными в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 30, п. «б», «д», «е» «ж» ч. 2 ст. 105 УК РФ (Покушение на убийство лица в связи с осуществлением им служебной деятельности, совершенное с особой жестокостью, общеопасным способом, группой лиц по предварительному сговору).
Суд приговорил одного фигуранта к 11 годам лишения свободы, а его сообщника – к 10 годам. Обоим осужденным надлежит отбывать наказание в исправительной колонии строго режима. Также в пользу потерпевшего взыскана компенсация морального вреда в размере 200 тысяч рублей.