Suriya vakili AQShdan Isroilga ikki shtatini berishni so‘radi
Suriyaning BMTdagi doimiy vakili Bashar al-Ja’fariy Xavfsizlik kengashining kecha, 27-mart kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishida AQShga «xalqaro huquqdan foydalanib begona yerlarni sotgandan ko‘ra», o‘z yerlarini Isroil bilan bo‘lishishni taklif qildi.
U yig‘ilganlarga murojaat qilarkan, Isroilning Jo‘lon tepaliklarga da’vosi AQSh tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotganini keskin tanqid qildi.
— Siz, masalan, Shimoliy va Janubiy Karolinani (Isroilga) bergan bo‘larmidingiz? Agarda amaldagi ma’muriyatingiz haqiqatan ham Isroilni qo‘llamoqchi bo‘lsa, shunday qiling, — dedi u amerikalik hamkasbiga qarata.
Eslatib o‘tamiz, AQSh Isroilning Jo‘lon tepaliklari ustidan suverenitetini rasman tan olgan, BMT Jo‘lon tepaliklari maqomi o‘zgarmasligi haqida bayonot bergan, Arab davlatlari ligasi esa AQShning qaroridan g‘azabga kelgandi.
Ma’lumot uchun: Jo‘lon tepaliklari Yaqin Sharqdagi bahsli hudud bo‘lib, ayni paytda katta qismi ustidan Isroil o‘z nazoratini o‘rnatgan, sharqiy qismi esa Suriya ixtiyorida. Har ikki mamlakat Jo‘lon tepaliklarini o‘z hududi deb hisoblaydi.

Постпред Сирии при ООН предложил США отдать Израилю два своих штата
Постпред Сирии при ООН Башар Джафари предложил США поделиться с Израилем своими землями вместо того, чтобы "продавать чужие, прикрываясь международным правом". Заявление Джафари прозвучало 27 марта во время заседания Совбеза ООН.
Обращаясь к присутствующим, он резко осудил США за поддержку претензий Израиля на Голанские высоты.
По словам политика, Белый дом помогает премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху, стараясь заслужить благосклонность влиятельного произраильского лобби в США.
Вызвав смешок у своего израильского коллеги, Джафари предложил Вашингтону поделиться своей землёй, поскольку это в его компетенции.
— Вы бы могли отдать (Израилю. — Прим. Life.ru), к примеру, Северную и Южную Каролину. Сделайте это, если действующая администрация действительно хочет поддержать Израиль, — цитирует дипломата RT.