AQSh prezidenti Donald Tramp Kanadada bo‘lib o‘tgan «G7» sammitida Germaniya kansleri Angela Merkel tomonga bir nechta konfet otdi. Bu haqda «CBS» telekanaliga siyosatchi Ien Bremmer so‘zlab berdi.
Uning aytishicha, bu voqea sammit tugashi arafasida, davlat rahbarlari Trampga umumiy kommyunikega imzo chekishi uchun bosim o‘tkazishni boshlashganda sodir bo‘lgan. Oxir-oqibat Tramp uni imzolashdan bosh tortgan, deb xabar qildi «RIA Novosti».
«Shundan so‘ng Tramp o‘rnidan turdi, cho‘ntagidan ikkita «Starburst» konfetini olib stolga tashladi va Merkelga «Mana, menga hech narsa bermagansan dema» dedi», — deya so‘zlab berdi Bremmer.
Siyosatchi bu hodisaga Merkelning munosabati haqida ma’lumot bermagan. Uning fikricha, rahbarlar o‘rtasida hurmat yo‘qligi va ularning shaxsiy munosabatlari buzilganligi ko‘rinib turgan.

Трамп бросил конфеты Меркель на саммите G7
Президент США Дональд Трамп во время саммита «Большой семерки» (G7) в Канаде бросил несколько конфет в сторону канцлера Германии Ангелы Меркель. Об этом телеканалу CBS рассказал американский политический аналитик Иэн Бреммер.
По его словам, это произошло ближе к концу саммита, когда лидеры стран пытались оказать давление на Трампа, чтобы он подписал общее коммюнике. В итоге Трамп заявил, что согласен подписать документ.
«После этого он встал, положил свою руку в карман пиджака, достал две конфеты «Starburst», бросил их на стол и сказал Меркель: «Вот, Ангела, не говори, что я никогда тебе ничего не даю», — рассказал Бреммер, отметив, что он общался со многими представителями делегаций, участвовавших в саммите в Канаде.
Как сообщает «РИА Новости», аналитик не уточняет реакцию Меркель на инцидент. По его словам, «очевидно», что на данный момент два лидера не уважают друг друга и их личные отношения «разрушены».