Трамп Меркелга «G7» саммити вақтида конфет улоқтирган
АҚШ президенти Доналд Трамп Канадада бўлиб ўтган «G7» саммитида Германия канцлери Ангела Меркел томонга бир нечта конфет отди. Бу ҳақда «CBS» телеканалига сиёсатчи Иэн Бреммер сўзлаб берди.
Унинг айтишича, бу воқеа саммит тугаши арафасида, давлат раҳбарлари Трампга умумий коммюникега имзо чекиши учун босим ўтказишни бошлашганда содир бўлган. Охир-оқибат Трамп уни имзолашдан бош тортган, деб хабар қилди «РИА Новости».
«Шундан сўнг Трамп ўрнидан турди, чўнтагидан иккита «Starburst» конфетини олиб столга ташлади ва Меркелга «Мана, менга ҳеч нарса бермагансан дема» деди», — дея сўзлаб берди Бреммер.
Сиёсатчи бу ҳодисага Меркелнинг муносабати ҳақида маълумот бермаган. Унинг фикрича, раҳбарлар ўртасида ҳурмат йўқлиги ва уларнинг шахсий муносабатлари бузилганлиги кўриниб турган.

Трамп бросил конфеты Меркель на саммите G7
Президент США Дональд Трамп во время саммита «Большой семерки» (G7) в Канаде бросил несколько конфет в сторону канцлера Германии Ангелы Меркель. Об этом телеканалу CBS рассказал американский политический аналитик Иэн Бреммер.
По его словам, это произошло ближе к концу саммита, когда лидеры стран пытались оказать давление на Трампа, чтобы он подписал общее коммюнике. В итоге Трамп заявил, что согласен подписать документ.
«После этого он встал, положил свою руку в карман пиджака, достал две конфеты «Starburst», бросил их на стол и сказал Меркель: «Вот, Ангела, не говори, что я никогда тебе ничего не даю», — рассказал Бреммер, отметив, что он общался со многими представителями делегаций, участвовавших в саммите в Канаде.
Как сообщает «РИА Новости», аналитик не уточняет реакцию Меркель на инцидент. По его словам, «очевидно», что на данный момент два лидера не уважают друг друга и их личные отношения «разрушены».