Tinch okeanining Alyaska sohillariga yaqin qismida yong‘in chiqqan Morning Midas kemasi cho‘kib ketdi, bu haqda 24-iyun kuni Bloomberg xabar berdi.
Kemaga uch mingdan ziyod avtomobil ortilgan edi.
Agentlik xabariga ko‘ra, Liberiya bayrog‘i ostidagi yuk kemasi 26-may kuni Xitoyning Yantay portidan chiqib, Lasano-Kardenas (Meksika)ga yo‘l olgandi.
5-iyun kuni kemaning elektromobillar turgan qismida tutun paydo bo‘lib, yong‘inga aylangan. Yong‘inni o‘chirishni uddalay olmagan ekipaj kemani tark etgan. Evakuatsiya AQSh qirg‘oq qo‘riqlash xizmati tomonidan amalga oshirilgan, ekipajning 22 a’zosi yaqin atrofdagi savdo kemasiga o‘tkazilgan, jabrlanganlar yo‘q.

Фото: Береговая охрана США
Перевозившее три тысячи автомобилей и загоревшееся у берегов Аляски судно Morning Midas затонуло в Тихом океане, об этом сообщило агентство Bloomberg.
Грузовое судно вышло 26 мая из китайского порта Яньтай и следовало под флагом Либерии в мексиканский Ласаро-Карденас.
5 июня в кормовой части судна произошло возгорание, как отметили члены экипажа, дым заметили над палубой с электромобилями. Находившиеся на борту 22 моряка пытались ликвидировать пожар своими силами, но не преуспели и в итоге покинули корабль.
Эвакуацию организовала Береговая охрана США, моряков на спасательной шлюпке доставили на проходившее поблизости торговое судно. Никто из членов экипажа не пострадал.