БМТ Малида 100 дан ортиқ инсон ўлимига сабаб бўлган босқинни кескин қоралади
БМТ Бош котиби Антониу Гуттереш МАЛИ марказида 100 дан зиёд бегуноҳ фуқаролар ўлимига сабаб бўлган босқинни қоралади.
Бош котиб расмий вакили Стефан Дюжаррикнинг таъкидлашича, Гуттериш ушбу босқинга нисбатан норозилик билдириб, малилик фуқаролар, хусусан, аёллар ва болаларнинг ўлимига олиб келган хунрезликни ўта мудҳиш жиноят деб атаган.
Танзаниянинг «ZanzibarLeo» нашри хабарига кўра, Бош котиб Мали ҳукуматидан мазкур босқиндан жароҳатланганларга зудлик билан ёрдам кўрсатишни ҳамда ушбу жиноят ортида турганларга нисбатан чора қўллашни талаб қилган.
Эслатиб ўтамиз, қуролли босқин шу ҳафтада Мали марказида, Мопти вилоятининг Собаноу-Коу қишлоғида рўй берганди.

ООН осудила нападение в Мали, приведшее к гибели более 100 человек
Генеральный секретарь ООН Антониу Гуттереш осудил нападение, произошедшее в центральном районе Мали, в результате которого погибло более 100 невинных граждан.
По словам официального представителя генсека ООН Стефана Дюжаррика, Гуттереш высказал крайнее недовольство в отношении данного нападения и назвал убийство малийских граждан, среди которых были женщины и дети, тяжелым и недопустимым преступлением.
По информации танзанийского новостного издания «ZanzibarLeo», генсек также потребовал от властей предоставить раненым в ходе инцидента скорейшую помощь и предпринять меры в отношении людей, совершивших это жестокое деяние.
Напомним, что нападение произошло на этой неделе в малийской деревне Собаноу-Коу, находящейся в центральной области Мопти.