Ким Чен Ин минтақа ва дунёдаги тинчликни қўллаб-қувватлашини маълум қилди
КХДР раҳбари Ким Чен Ин ХХР раиси Си Цзинпин билан бўлиб ўтган учрашувда минтақадаги ва дунёдаги тинчликни сақлашга ҳисса қўшишга тайёрлигини маълум қилди. Бу ҳақда «РИА Новости» «Синхуа» агентлигига таяниб хабар бермоқда.
19 июнь куни Ким Чен Ин аёли ҳамроҳлигида икки кунлик ташриф билан Пекинга келди. Учрашув 20 июнь куни Пекин ғарбидаги Дяоютай қароргоҳида бўлиб ўтди.
«Мен жаноб раис билан ҳамкорликда КХДР ва ХХР ўртасидаги муносабатларни янги босқичга олиб чиқишга тайёрман. Шунингдек, минтақадаги ва дунёдаги тинчликни сақлашда муҳим рол ўйнашга ҳаракат қиламан», — дея унинг сўзларидан иқтибос келтиради агентлик.
Эслатиб ўтамиз, охирги бир неча ойда КХДР раҳбари бир неча бор Хитойга келди. Ўтган галги сафарлар ҳақида расмий Пекин у жўнаб кетганидан кейин маълумот берган эди. Шу йилнинг 25 — 28-март кунлари КХДР раҳбари турмуш ўртоғи билан Хитойга норасмий ташриф билан келган эди. Бу унинг ҳокимиятга келганидан буён (2011 йил) биринчи хорижий сафари эди. Иккинчи ташриф ва музокаралар 7 — 8-май кунлари Далян шаҳрида бўлиб ўтди.

Ким Чен Ын пообещал поддерживать мир и стабильность в мире и регионе
Лидер КНДР Ким Чен Ын во время встречи с председателем КНР Си Цзиньпином выразил готовность приложить усилия для поддержания международного мира и стабильности, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на агентство «Синьхуа».
Ким Чен Ын в сопровождении супруги во вторник прибыл в Пекин с двухдневным визитом. Встреча состоялась в среду в госрезиденции Дяоюйтай на западе Пекина.
«Я готов совместно с товарищем председателем (Си Цзиньпином) делать все возможное для того, чтобы поднять на новый уровень отношения между КНДР и Китаем, а также играть полагающуюся роль в поддержании международного и регионального мира и стабильности», — цитирует Ким Чен Ына агентство.
За последние несколько месяцев это уже третий визит северокорейского лидера в Китай, однако о предыдущих поездках официальный Пекин сообщал лишь после его отъезда. Лидер КНДР 25-28 марта вместе с супругой совершил неофициальный визит в Китай. Эта поездка стала первым зарубежным визитом Ким Чен Ына после прихода к власти в 2011 году. Второй визит Ким Чен Ына в Китай и переговоры с председателем КНР Си Цзиньпином прошли 7-8 мая в городе Даляне.