«Қичқираётган аёл мумиёси» нимадан ўлгани аниқланди
Мисрлик олимлар Дейр-ал-Бахри қироллик мақбарасидаги «қичқираётган аёл мумиёси» ўлимининг сирини фош этишди, дея хабар берди «Ahram Online».
Тадқиқот муаллифларидан бири, мисршунос Захи Хавасснинг сўзларига кўра, компьютер томографияси натижалари аёл юрак хуружидан вафот этгани, коронар артериялар оғир атеросклерози тўсатдан ўлимга олиб келганини кўрсатмоқда. Тадқиқотчиларнинг фикрича, бальзамлаш жараёнида аёлнинг ўлим пайтидаги тана ҳолати сақланиб қолган.
«Аёлнинг жасади букилган, оёқлари чалиштирилган, боши ўнг томонга бурилган, жағи эса осилиб қолган. Аёл вафот этганидан бир неча соат ўтгач мурдани топишганини тахмин қиляпмиз», — дея изоҳлади Хавасс.
«Қичқираётган аёл мумиёси» 1881 йилда Луксор шаҳри яқинида қирол сулоласининг 40 нафар мумиёланган аъзолари орасидан топилган. Аёлнинг шахси ҳали-ҳануз олимлар орасида баҳс-мунозараларга сабаб бўлмоқда.

Ученые раскрыли тайну смерти «кричащей мумии» из Египта
Египетские ученые раскрыли тайну «мумии кричащей женщины» из королевской усыпальницы в Дейр-эль-Бахари. Об этом сообщает Ahram Online.
По словам одного из авторов исследования, египтолога Захи Хавасса, результаты компьютерной томографии показали, что женщина умерла от сердечного приступа, а к внезапной смерти привел тяжелый атеросклероз коронарных артерий. По мнению исследователей, в процессе бальзамирования было сохранено положение тела женщины, в котором она находилась в момент смерти.
«Положении тела с согнутыми и скрещенными ногами, с повернутой вправо головой и отвисшей челюстью. Мы предполагаем, что тело могло быть обнаружено не раньше, чем через несколько часов после смерти», — пояснил Хавасс.
«Мумия кричащей женщины» была обнаружена в 1881 году близ города Луксор в усыпальнице среди 40 мумий членов царской династии. Личность женщины все еще вызывает споры среди ученых.